reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Opieka nad seniorem > Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?

Czy można w domu opieki umieścić osobę bez jej zgody?

Przeważająca liczba mieszkańców domów opieki społecznej sama wyraża zgodę na przebywanie w tych placówkach. Jednak zdarzają się sytuacje oraz osoby, które ze względu np. na swój stan zdrowia i warunki bytowe zostają przymusowo umieszczane w domu opieki społecznej.

Zgoda osoby

Zasadniczo osoba, która wskutek choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego nie jest zdolna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i nie ma możliwości korzystania z opieki innych osób oraz potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, lecz nie wymaga leczenia szpitalnego, może być za jej zgodą lub zgodą jej przedstawiciela ustawowego przyjęta do domu pomocy społecznej.

Brak zgody

Jeżeli osoba lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na przyjęcie jej do domu pomocy społecznej, a brak opieki zagraża życiu tej osoby, organ do spraw pomocy społecznej może wystąpić do sądu opiekuńczego miejsca zamieszkania tej osoby z wnioskiem o przyjęcie do domu pomocy społecznej bez jej zgody.

Z takim wnioskiem może również wystąpić kierownik szpitala psychiatrycznego, jeżeli dotyczy to osoby, która jest niezdolna do samodzielnego zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, a potrzebuje stałej opieki i pielęgnacji, przy czym nie ma potrzeby dalszej hospitalizacji takiej osoby.

W przypadku gdy osoba chora psychicznie nie jest zdolna do wyrażenia zgody, o jej skierowaniu do domu opieki społecznej decyduje sąd rodzinny.

Zobacz również: Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Odwołanie

Osoba umieszczona w domu opieki bez jej zgody jak również jej przedstawiciel ustawowy, małżonek, krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz osoba sprawująca nad nią faktyczna opiekę mają prawo występować do sądu o zmianę orzeczenia o przyjęciu do domu pomocy społecznej. Z wnioskiem w takiej sprawie może również wystąpić kierownik takiej placówki, jeżeli uzna, że zmieniły się okoliczności, które uzasadniały orzeczenie o przyjęciu osoby do placówki.

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może umieścić osobę w domu opieki bez jej zgody.
Sąd może umieścić osobę w domu opieki bez jej zgody.

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama