REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
senior internert smartfon komputer wykluczenie cyfrowe bon senioralny młodzież opieka długoterminowa
Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Młodzież będzie uczyła seniorów

Jak zapowiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, młodzież będzie uczyła osoby starsze korzystania ze smartfonów i internetu. Rozpoczęły się prace nad nowym programem przeciw wykluczeniu cyfrowemu seniorów. Bon senioralny wejdzie w życie w 2026 r. Jak twierdzi minister, umiejętność korzystania z komputera wśród seniorów w Polsce wynosi obecnie 6 procent, podczas gdy średnia w UE to 16 procent.
„Mamy dużo do zrobienia w tej dziedzinie” - podkreśliła na konferencji prasowej. Dodała, że wszystkie aplikacje, takie - jak choćby mObywatel - ułatwiają życie. Pomagają zapisać się do lekarza, wypełniać dokumentację drogą elektroniczną, a to wymaga umiejętności korzystania z internetu.
Minister poinformowała, że powołano już zespół roboczy, który ma wypracować projekt edukacyjny polegający na tym, że dzieci, młodzież i studenci będą uczyć seniorów obsługi smartfona oraz internetu.
„W tym celu m.in. chcemy sprawić, żeby szkoły, szczególnie na obszarach wiejskich, były otwarte nie tylko dla dzieci, ale też dla seniorów. To będzie pełna integracja młodego i starszego pokolenia, a uczenie od małego procesu starzenia się będzie naturalne. Przełamiemy stereotypy i zmienimy świadomość, żeby solidarność pokoleniowa stała się rzeczywistością, bo bez niej nie będzie dobrej polityki senioralnej, zostaną jedynie wykluczenie oraz izolacja" – powiedziała.
Zdaniem minister zdobyta przez seniorów wiedza będzie przeciwdziałać samotności, a program będzie stanowił pomoc w realizacji innych projektów.

REKLAMA

Toczą się prace nad jednolitym systemem opieki długoterminowej

Drugim priorytetem, na który zwróciła uwagę Marzena Okła-Drewnowicz, jest wypracowanie jednolitego systemu w opiece długoterminowej. „To jest wielki problem, nierozwiązany od wielu lat. Z jednej strony mamy zakłady opiekuńczo-lecznicze, z drugiej domy pomocy społecznej, które są różnie finansowane, a często pacjent jest ten sam. Musimy ten system ujednolicić. Na dzisiaj mogę powiedzieć, że prace rozpoczął zespół międzyresortowy, gdzie będziemy tworzyć grupy robocze, które po kolei będą dokonywały analizy tego, co jest i wypracowywały koncepcje działań systemu w przyszłości” – powiedziała. Zapytana o stan prac nad wprowadzeniem bonu senioralnego odpowiedziała, że w praktyce wejdzie on w życie w 2026 roku i będzie kosztował kilka miliardów złotych.
Bon senioralny został przygotowany do prac legislacyjnych. W III kwartale tego roku rozpoczną się konsultacje publiczne, później prace w sejmie. W 2025 r. zostaną przeprowadzone szkolenia, czyli przygotowanie osób do świadczenia tego typu usług. Na początek potrzebujemy ok. 25 tys. przeszkolonych opiekunów, a docelowo aż 90 tys.” – wyjaśniła. Celem bonu - jak dodała - jest świadczenie pomocy osobom starszym w sytuacji, kiedy ich bliscy zobowiązani do opieki są aktywni zawodowo. „W ten sposób pokazujemy solidarność młodego pokolenia i wzmacniamy seniorów wtedy, kiedy potrzebują opieki” – podkreśliła. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA