REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
senior internert smartfon komputer wykluczenie cyfrowe bon senioralny młodzież opieka długoterminowa
Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Młodzież będzie uczyła seniorów

Jak zapowiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, młodzież będzie uczyła osoby starsze korzystania ze smartfonów i internetu. Rozpoczęły się prace nad nowym programem przeciw wykluczeniu cyfrowemu seniorów. Bon senioralny wejdzie w życie w 2026 r. Jak twierdzi minister, umiejętność korzystania z komputera wśród seniorów w Polsce wynosi obecnie 6 procent, podczas gdy średnia w UE to 16 procent.
„Mamy dużo do zrobienia w tej dziedzinie” - podkreśliła na konferencji prasowej. Dodała, że wszystkie aplikacje, takie - jak choćby mObywatel - ułatwiają życie. Pomagają zapisać się do lekarza, wypełniać dokumentację drogą elektroniczną, a to wymaga umiejętności korzystania z internetu.
Minister poinformowała, że powołano już zespół roboczy, który ma wypracować projekt edukacyjny polegający na tym, że dzieci, młodzież i studenci będą uczyć seniorów obsługi smartfona oraz internetu.
„W tym celu m.in. chcemy sprawić, żeby szkoły, szczególnie na obszarach wiejskich, były otwarte nie tylko dla dzieci, ale też dla seniorów. To będzie pełna integracja młodego i starszego pokolenia, a uczenie od małego procesu starzenia się będzie naturalne. Przełamiemy stereotypy i zmienimy świadomość, żeby solidarność pokoleniowa stała się rzeczywistością, bo bez niej nie będzie dobrej polityki senioralnej, zostaną jedynie wykluczenie oraz izolacja" – powiedziała.
Zdaniem minister zdobyta przez seniorów wiedza będzie przeciwdziałać samotności, a program będzie stanowił pomoc w realizacji innych projektów.

REKLAMA

Toczą się prace nad jednolitym systemem opieki długoterminowej

Drugim priorytetem, na który zwróciła uwagę Marzena Okła-Drewnowicz, jest wypracowanie jednolitego systemu w opiece długoterminowej. „To jest wielki problem, nierozwiązany od wielu lat. Z jednej strony mamy zakłady opiekuńczo-lecznicze, z drugiej domy pomocy społecznej, które są różnie finansowane, a często pacjent jest ten sam. Musimy ten system ujednolicić. Na dzisiaj mogę powiedzieć, że prace rozpoczął zespół międzyresortowy, gdzie będziemy tworzyć grupy robocze, które po kolei będą dokonywały analizy tego, co jest i wypracowywały koncepcje działań systemu w przyszłości” – powiedziała. Zapytana o stan prac nad wprowadzeniem bonu senioralnego odpowiedziała, że w praktyce wejdzie on w życie w 2026 roku i będzie kosztował kilka miliardów złotych.
Bon senioralny został przygotowany do prac legislacyjnych. W III kwartale tego roku rozpoczną się konsultacje publiczne, później prace w sejmie. W 2025 r. zostaną przeprowadzone szkolenia, czyli przygotowanie osób do świadczenia tego typu usług. Na początek potrzebujemy ok. 25 tys. przeszkolonych opiekunów, a docelowo aż 90 tys.” – wyjaśniła. Celem bonu - jak dodała - jest świadczenie pomocy osobom starszym w sytuacji, kiedy ich bliscy zobowiązani do opieki są aktywni zawodowo. „W ten sposób pokazujemy solidarność młodego pokolenia i wzmacniamy seniorów wtedy, kiedy potrzebują opieki” – podkreśliła. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

REKLAMA

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

REKLAMA

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

REKLAMA