REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bon senioralny. System wsparcia osób starszych wychodzi z szarej strefy i wkracza do srebrnej gospodarki.

opracowała Małgorzata Masłowska
opracowała Małgorzata Masłowska
bon senioralny senior opieka nad seniorem
Bon senioralny. System wsparcia osób starszych wychodzi z szarej strefy i wkracza do srebrnej gospodarki.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Bon senioralny w drugiej połowie 2025 r. Potrzeba dziesiątek tysięcy opiekunów. Przejście z szarej strefy do srebrnej gospodarki.

Z szarej strefy do srebrnej gospodarki

W pierwszym etapie tworzenia systemu wsparcia osób starszych w miejscu zamieszkania będzie trzeba przygotować i przeszkolić 20-25 tys. przyszłych opiekunów; docelowo może to być 90 tys. osób – powiedziała w poniedziałek minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Minister zaznaczyła, że obecnie wiele usług opiekuńczych dla seniorów świadczonych jest w „szarej strefie”, a stworzenie systemu wsparcia osób starszych będzie oznaczało także jej zmniejszenie – w ramach tworzenia tzw. srebrnej gospodarki.
Okła-Drewnowicz podczas wizyty w Gliwicach zaznaczyła, że projekt ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem, przewidujący m.in. wdrożenie tzw. bonu senioralnego, został w piątek wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Teraz rozpoczyna się proces konsultacji społecznych, w ramach którego planowane są m.in. spotkania z samorządowcami.

REKLAMA

Bon senioralny został wpisany do prac legislacyjnych

Zgodnie z obecnymi założeniami programu usługi świadczone w ramach bonu senioralnego mają być przyznawane w zakresie podstawowych czynności dnia codziennego: zaspokojenia codziennych potrzeb, pomocy w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych podstawowej opieki higieniczno-pielęgnacyjnej i zapewnienia kontaktów z otoczeniem.
Bon nie będzie przysługiwał na usługi o charakterze medycznym. Program będzie kierowany do seniorów w wieku 75+ i ich pracujących rodzin, a maksymalna wartość bonu wyniesie 2150 zł (połowę minimalnego wynagrodzenia w drugiej połowie 2024 r.). Warunkiem otrzymania bonu będzie aktywność zawodowa osoby zobowiązanej do alimentacji (najczęściej dziecka seniora).

Od kiedy będzie obowiązywał bon senioralny?

Program miałby wejść w życie w drugiej połowie 2025 r. Jego pierwszym, wcześniejszym etapem będzie jednak przygotowanie i przeszkolenie kadry opiekunów. Jednym z wymagań ma być odbycie 30-godzinnego szkolenia przygotowującego do pracy z seniorami z niezaspokojonymi potrzebami życia codziennego.
Jak zaznaczyła w poniedziałek Okła-Drewnowicz, przygotowanie tych kadr poprzedzi wdrożenie programu. „Nie ma tu rąk do pracy, bądź też dotychczas nikt nie tworzył systemowych rozwiązań i nie pobudził istniejącego potencjału, żeby ludzi zachęcać, aby byli aktywni zawodowo na rzecz osób np. starszych. Chodzi o to, żeby i zachęcić i zapłacić za to” - wyjaśniła minister.

Potrzeba dziesiątek tysięcy opiekunów

„Szacujemy, że na początku będzie potrzeba około 20-25 tys. potencjalnych opiekunów, a docelowo nawet 90 tys. Musimy zacząć, także dlatego, że choć gminy świadczą usługi opiekuńcze z ramienia ustawy o pomocy społecznej, takie usługi świadczą też firmy prywatne, to bardzo dużo takich usług świadczonych jest w sposób nieformalny, w tzw. szarej strefie” – zwróciła uwagę.
Zmniejszenie szarej strefy tych usług ma być jednym z walorów rozwiązania. „Przekazanie pieniędzy publicznych na formalne zatrudnienie pozwoli nam część tych osób wyciągnąć z szarej strefy i zatrudnić nowych. Opiekunowie, mając już umiejętności, na rynku pracy mogą świadczyć tego typu opiekę także innym osobom, np. w ramach innych form wsparcia przez samorząd” – zaznaczyła.
„Program utrzymuje więc na rynku pracy tych, którzy nie rezygnują z pracy, bo ktoś im pomoże w opiece nad bliskim. Z tych pieniędzy, odprowadzanych podatków, tworzymy miejsce pracy dla kogoś innego, dla przyszłego opiekuna. I to jest tworzenie tzw. srebrnej gospodarki” - przekonywała minister.
Pytana przez PAP, czy granica wiekowa 75 lat w projekcie będzie sztywna, minister zapewniła, że „cały projekt będzie bardzo mocno konsultowany”, także ze względu na jego wysoki koszt (szacunkowo: „kilka miliardów złotych”). „Natomiast wszelkie badania dowodzą że po 75. roku życia to ryzyko potrzeby wsparcia osób trzecich jest największe” - wyjaśniła.
„Bon senioralny wychodzi poza pomoc społeczną i jest skierowany do rodzin, które są aktywne zawodowo, a w których mama czy tata potrzebują opieki. Samorząd organizuje te kilka godzin opieki i w zamian za to dostaje pieniądze na konkretną usługę. To początek tworzenia sektora usług opiekuńczych, usług wsparcia w miejscu zamieszkania, czego nie mamy” – dodała.
Minister Marzena Okła-Drewnowicz w poniedziałek wzięła w Gliwicach udział w spotkaniu i briefingu nt. polityki senioralnej, podczas których m.in. poparła kandydatkę KO na prezydenta Gliwic Katarzynę Kuczyńską-Budkę. Kuczyńska-Budka jest autorką m.in. rozwijanego od kilku lat przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego programu „Śląskie. Dla seniora”.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA