REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia 2025. MRPiPS zapowiada kalkulator, ankieta już jest

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Renta wdowia 2025. Ankieta ZUS z kalkulatorem, pomoc dla seniorów
Renta wdowia 2025. Ankieta ZUS z kalkulatorem, pomoc dla seniorów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na początku grudnia opublikował na swojej stronie ankietę do samodzielnego sprawdzenia posiadania uprawnień do tzw. renty wdowiej. „Od stycznia 2025 r. ankieta zostanie połączona z kalkulatorem do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń” – informuje w wiceminister rodziny Sebastian Gajewski w odpowiedzi na interpelację poselską.

Renta wdowia. Jak ZUS pomoże seniorom?

Jak przekonuje posłanka Iwona Maria Kozłowska seniorzy mają obawy dotyczące procesu składania wniosków do ZUS. Zapytała więc o dostępne metody składania i wymagane dokumenty, a także o pomoc seniorom (oddelegowane osoby w jednostkach ZUS, punkty informacyjne).

REKLAMA

Odpowiedź MRPiPS

Odpowiedzi udzielił wiceminister Sebastian Gajewski, po uzyskaniu informacji z ZUS. Pismo zostało zamieszczone na stronach Sejmu 23 grudnia 2024 r. Oto treść odpowiedzi:

„W odpowiedzi na interpelację numer 6517 Pani Posłanki Iwony Marii Kozłowskiej w sprawie  składania wniosków o rentę wdowią, po uzyskaniu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) niezbędnych informacji, proszę przyjąć poniższe wyjaśnienia.

Odpowiadając na pytanie, dotyczące dostępnych metod składania wniosków o rentę wdowią od 1 stycznia 2025 r. informuję, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 2024 r.  o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz  niektórych innych ustaw ustalenie zbiegu prawa do renty rodzinnej z prawem do własnego świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym (tzw. „renty wdowiej”) oraz ich wypłata będą następować na wniosek osoby uprawnionej. Wniosek można złożyć zarówno w postaci papierowej z podpisem własnoręcznym, jak i w postaci elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznej PUE/eZUS. 

Przygotowany przez ZUS formularz wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD) będzie dostępny w każdej placówce ZUS i na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl)  od 1 stycznia 2025 r. Formularz ten ułatwi proces ubiegania się o rentę wdowią dla osób, które spełniają warunki do łącznej wypłaty świadczeń. Formularz zawiera dane oraz informacje niezbędne do rozpatrzenia wniosku o rentę wdowią. Użycie przygotowanego przez ZUS formularza pozwoli na przyspieszenie procesu rozpatrywania wniosku oraz będzie zapobiegać konieczności prowadzenia dodatkowego postępowania w celu pozyskania informacji koniecznych do rozpatrzenia sprawy.

Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń(„rentę wdowią”) będzie można złożyć elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Osoby potrzebujące pomocy przy zakładaniu konta na PUE/eZUS będą mogły skorzystać z pomocy pracowników ZUS. 

Wniosek osoby zainteresowane będą mogły złożyć również w formie tradycyjnej, tj.

  • na piśmie, za pośrednictwem poczty lub w placówce ZUS,
  • ustnie do protokołu w placówce ZUS.

W celu ustalenia prawa do wypłaty renty rodzinnej wraz z własnym świadczeniem (tzw. „renta wdowia”), konieczne jest ustalenie prawa do obu tych świadczeń. Dlatego osoby, które nie mają przyznanej renty rodzinnej lub własnego świadczenia bądź żadnego z tych świadczeń, a spełniają warunki do ich przyznania, powinny w pierwszej kolejności złożyć o nie wniosek. Informacje o tym jakie dokumenty należy złożyć występując o przyznanie danego rodzaju świadczenia emerytalno-rentowego znajdują się na stronie internetowej  ZUS (www.zus.pl). Osoby zainteresowane informacje w tym zakresie mogą uzyskać również stacjonarnie w placówkach ZUS oraz kontaktując się telefonicznie z Centrum Kontaktu Klientów ZUS (CKK). Następnie należy złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną.

Osoby, które mają prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia do wniosku  o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną nie muszą dołączać żadnych dokumentów. 

W przypadku stwierdzenia, że do rozpatrzenia wniosku niezbędne są dokumenty, którymi  ZUS nie dysponuje, ZUS poprosi klienta o ich dostarczenie.

Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości oddelegowania w jednostkach ZUS osób do pomocy seniorom w wypełnianiu i składaniu wniosków o rentę wdowią, informuję, że ZUS jest zobowiązany do zapewnienia kompleksowego wsparcia swoim klientom w procesie składania wniosków, co dotyczy zwłaszcza osób starszych i ze szczególnymi potrzebami. 

Prezes ZUS zadeklarował przygotowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym zakresie również do obsługi wniosków o przyznanie renty wdowiej. Zasady organizacji pracy w instytucji dostosowano do zwiększonego zainteresowania klientów w okresie składania wniosków. 

Prezes ZUS podkreślił, że już na początku listopada br. do wszystkich terenowych jednostek skierowano wytyczne, określające zasady organizacji pracy w salach obsługi klientów (SOK). 

Ponadto, 3 grudnia br. na stronie www.zus.pl zamieszczono ankietę interaktywną, dzięki której klient może samodzielnie sprawdzić, czy będzie uprawniony do tzw. renty wdowiej. 

W ankiecie podaje się własną datę urodzenia, płeć, datę śmierci małżonka oraz składa oświadczenia o pozostawaniu we wspólności majątkowej, zawarciu związku małżeńskiego czy wysokości dotychczasowych świadczeń. Po wypełnieniu ankiety klient otrzymuje informację o spełnieniu warunków bądź o zakresie w jakim ich nie spełnia.

Od stycznia 2025 r. ankieta zostanie połączona z kalkulatorem do wyliczenia szacunkowej kwoty połączonych świadczeń.

Uwzględniając specyfikę świadczenia, z którego będą korzystać głównie osoby starsze, ZUS położył nacisk na potrzebę promowania możliwości załatwiania spraw w ZUS bez konieczności wychodzenia z domu poprzez:

  • e-wizytę – konsultację on-line z ekspertem ZUS po wybraniu tematu rozmowy. Z e-wizyty klient może skorzystać także w obecności opiekuna faktycznego lub  prawnego. Wideorozmowę z pracownikiem ZUS może także umówić pełnomocnik, uzyskując wsparcie zarówno w założeniu profilu PUE/eZUS, jego potwierdzeniu oraz w złożeniu wniosku o rentę wdowią (rezerwacja e-wizyt zostanie rozbudowana o dodatkowy kafel „Emerytury i renty krajowe, Renta wdowia”);
  • portal Platforma Usług Elektronicznych PUE/eZUS,

Istnieje także możliwość rezerwacji wizyty w placówce ZUS w określonym przez klienta terminie. Taką wizytę klienci mogą zarezerwować:

  • telefonicznie – wykaz numerów telefonów do poszczególnych oddziałów ZUS znajduje się na www.zus.pl,
  • poprzez profil klienta na PUE/eZUS,
  • aplikację mobilną mZUS. 

Pomoc dla klientów zainteresowanych rentą wdowią świadczona będzie również za pośrednictwem infolinii ZUS. Obsługa zapytań klientów w tej sprawie będzie odbywała się od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00 - 18.00. Jeszcze w grudniu utworzona zostanie nowa kolejka dedykowana wyłącznie temu zagadnieniu. Przygotowana zostanie również specjalna zapowiedź głosowa dla klientów oraz informacja na stronie internetowej ZUS. Klienci mogą również uzyskać informacje w sprawie renty wdowiej poprzez wysłanie zapytania:

  • przez formularz kontaktowy zapytania ogólnego,
  • wysłanie pytania na adres: cot@zus.pl,
  • po zalogowaniu do portalu PUE/eZUS przez opcję „Zadaj pytanie ZUS”.

Prowadzone są również prace nad udostępnieniem usług elektronicznych, będących wsparciem dla osób zainteresowanych rentą wdowią.

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udziela pełnego poparcia Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który niezależnie od działań organizacyjnych, podejmowanych bezpośrednio w placówkach ZUS, przygotowuje ZUS do uruchomienia obsługi klientów również poza siedzibą ZUS, aby wesprzeć klientów zarówno w uzyskaniu informacji, jak i w złożeniu wniosków o rentę wdowią. W części oddziałów ZUS spotkania ze świadczeniobiorcami odbywały się już w listopadzie, m.in. w ramach obchodów Dnia Seniora. 

ZUS zamierza też doprowadzić do nawiązania lokalnej współpracy między poszczególnymi placówkami ZUS, np. z jednostkami CARITAS, uniwersytetami trzeciego wieku, jednostkami samorządu terytorialnego, w celu przeprowadzenia szkoleń oraz konsultacji dla swoich klientów.

Pracownicy ZUS będą też obsługiwali klientów w ramach tzw. mobilnych punktach wsparcia, gdzie uzyskają pomoc w założeniu profilu PUE/eZUS, złożeniu wniosku i otrzymają pełną informację o warunkach prawa do renty wdowiej. Dyżury będą organizowane, np. w urzędach/ośrodkach pomocy w tych miejscowościach, w których nie ma placówek ZUS. 

Przed każdym dyżurem ekspertów ZUS, czy też przed organizowanym wydarzeniem z udziałem pracowników ZUS, przeprowadzona zostanie lokalna kampania informacyjna w celu uświadomienia lokalnej społeczności o możliwości pozyskania informacji o rencie wdowiej, terminach i zasadach składania wniosków.

Wybór miejsca i częstotliwość organizacji mobilnych punktów wsparcia dla klientów będą dostosowywane lokalnie do faktycznych potrzeb i oczekiwań klientów na danym terenie.

Wszelkie informacje oraz wyjaśnienia dla klientów związane z rentą wdowią są i będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej www.zus.pl".

Dla kogo renta wdowia?

Przypomnijmy, iż aby otrzymać świadczenia w zbiegu, trzeba spełnić łącznie kilka warunków. Renta wdowia będzie przysługiwała osobom, które:

  • mają co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), 
  • do dnia śmierci małżonka pozostawały z nim we wspólności małżeńskiej, 
  • nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz 
  • nie pozostają obecnie w związku małżeńskim. 

Prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną przysługuje wyłącznie po ostatnim małżonku i wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.

Z nowych zasad łączenia świadczeń skorzystają osoby, które spełniają wyżej opisane warunki i mają prawo do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • renty rodzinnej oraz

  • własnego świadczenia, czyli: emerytury, emerytury rolniczej, emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej.

Osoba uprawniona dokona wyboru czy chce, aby ZUS wypłacał jej 100% renty rodzinnej oraz 15% własnego świadczenia czy 100% własnego świadczenia oraz 15% renty rodzinnej.

Suma wypłacanych świadczeń nie będzie jednak mogła przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. 

W sytuacji, gdy oprócz prawa do renty rodzinnej i emerytury wdowa/wdowiec ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, to ZUS może wypłacać świadczenia w zbiegu w jednym z trzech możliwych wariantów:

  • 100% renty rodzinnej, 15% emerytury i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego;

  • 100% emerytury, 15% renty rodzinnej i 50% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego;

  • 100% renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15% renty rodzinnej i 50% emerytury.

Wniosek o tzw. rentę wdowią na formularzu ERWD będzie można złożyć od 1 stycznia 2025 r. 

Ważne

Prawo do świadczenia ZUS ustali od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. 

Źródło: Interpelacja nr 6517 w sprawie składania wniosków o rentę wdowią/Sejm

Polecamy: Zbiegi tytułów do ubezpieczeń społecznych 66 praktycznych przykładów PDF (wersja elektroniczna)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo 2 kwietnia [Transmisja online]

32. posiedzenie Sejmu - dzień pierwszy. Dziś Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie.

Od kwietnia wzrosły odszkodowania z ZUS. Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy?

Od 1 kwietnia 2025 r. zmieniły się kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Odszkodowanie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1636 zł.

Proces nabywania gruntów pod farmy fotowoltaiczne. Wywiad z ekspertem, rzeczoznawcą majątkowym

Od kilku lat obserwujemy duże zainteresowanie gruntami rolnymi, które dają możliwość alternatywnego sposobu zagospodarowania. Jednym z nich jest budowa farm fotowoltaicznych  - mówi Joanna Borowik w wywiadzie z ekspertem INFOR.pl

Ryszard Cyba (morderca pracownika biura PiS) zwolniony z zakładu karnego - przebywa w szpitalu psychiatrycznym

Ryszard Cyba skazany za zabójstwo Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi w 2010 r. został zwolniony z zakładu karnego z uwagi na stan zdrowia. Nie oznacza to, że został uwolniony – poinformował rzecznik łódzkiego sądu okręgowego. Z więzienia Cyba trafił do DPS-u, a stamtąd do szpitala psychiatrycznego.

REKLAMA

13 emerytura - terminy wypłat w 2025 roku

We wtorek 1 kwietnia pierwszej grupie emerytów i rencistów jest przekazywane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynasta emerytura. To pierwsza transza tego świadczenia, w ramach którego 1,67 mld zł trafi tego dnia do 889 tys. osób. Co powinni wiedzieć uprawnieni do „trzynastki”, wyjaśnia ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Aneta Adamiak z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS i apeluje do seniorów, którzy jeszcze nie mają kont bankowych, o ich założenie ze względów bezpieczeństwa.

Co ze starymi orzeczeniami po nowych wytycznych dla WZON i PZON? Kiedy zmiany dla osób niepełnosprawnych? Co z punkt 7 i 8?

Jestem mamą dziecka, u którego w badaniach przesiewowych zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Córka ma orzeczenie o niepełnosprawności wydane na 3 lata, prawomocne. Według nowych wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej choroba córki jest na liście chorób, które kwalifikują do orzeczenia o niepełnosprawności do ukończenia 16 lat oraz przyznania 7 i 8 punktu orzeczenia. W związku z tymi zmianami pojawia się pytanie: czy mogę złożyć ponownie wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności, czy kolejne rozpatrzenie będzie możliwe dopiero pod koniec ustalonego okresu orzeczenia?

Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu. Czym skutkuje w prawie karnym?

Przestępstwa są nagannymi, zabronionymi czynami. Ich popełnienie grozi określoną karą. Niemniej jednak sprawca nie zawsze będzie poddany karze. Co więcej, możliwa jest też sytuacja, w której takie zachowanie, choć wypełnia znamiona czynu określone w ustawie, to jednak w bardzo niewielkim stopniu narusza dobro chronione prawem i w konsekwencji nie będzie przestępstwem.

Orzeczenia o niepełnosprawności w 2025 r. Jak długo są ważne? [FAQ]

Kwestia ważności niektórych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności rodzi szereg praktycznych wątpliwości. W artykule odpowiadamy na kilka najważniejszych pytań.

REKLAMA

Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Masz wadę wzroku i prawo jazdy? Możesz dostać areszt, 1500 zł grzywny a nawet zakaz prowadzenia pojazdów jeśli nie stosujesz się do kodu na dokumencie

Jeśli masz wadę wzroku i jeździsz samochodem sprawdź swoje prawo jazdy. Chodzi o rewers i specjalne kody. Okazuje się, że na kierowców nakładane są wysokie grzywny a nawet odbierane są uprawnienia czy stosowany jest areszt, za to, że nie stosują się do wytycznych na dokumencie uprawniającym do poruszania się samochodem czy innym pojazdem mechanicznym.

REKLAMA