reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Zawieszenie prawa do emerytury

Zawieszenie prawa do emerytury

Prawo do emerytury zostanie zawieszone, gdy uprawniona do jej pobierania osoba, nie rozwiąże (choćby na jeden dzień) umowy z pracodawcą.

Nowe przepisy

Art. 103 a ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych stanowi, iż prawo do emerytury ulega zawieszeniu, bez względu na wysokość przychodu, uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Polecamy: Emerytury - zmiany 2019 (PDF)

Ważna data nabycia prawa do emerytury

Emeryt, który rozwiązał umowę o pracę, a następnie ponownie zawiązał go z dotychczasowym pracodawcą, nadal będzie otrzymywał świadczenie, jeżeli ponowne zawarcie stosunku pracy miało miejsce nie wcześniej niż w dniu, w którym pracownik nabył prawo do emerytury.

Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Dotyczy to wszystkich pracodawców, u których osoba pobierająca świadczenie jest zatrudniona.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Praca za granicą

Obowiązek poinformowania ZUS o rozwiązaniu umowy o pracę dotyczy zatem także stosunku pracy w państwach członkowskich Unii Europejskiej (a także w takich państwach jak Islandia. Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) oraz w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Macedonii, Chorwacji, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, z którymi łączą Polskę dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (z wyjątkiem Australii).

Informację o rozwiązaniu stosunku pracy w tych państwach należy przekazać bezpośrednio do właściwej jednostki ZUS lub za pośrednictwem instytucji ubezpieczeniowej za granicą, w kraju zatrudnienia.

W przypadku emerytów, którzy uzyskali uprawnienia emerytalne przed dniem 1 stycznia 2011 występuje swoisty okres przejściowy. Polega on na tym, że ZUS zawiesi prawo do emerytury, jeżeli nie rozwiążą oni umowy o pracę do 1 października 2011 r.

Zobacz również: Kiedy emeryt powinien rozwiązać umowę o pracę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama