reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Usługi dla seniorów > Jakie ulgi dla seniorów podróżujących koleją?

Jakie ulgi dla seniorów podróżujących koleją?

Osoby starsze podczas podróży pociągiem mogą korzystać ze zniżek oferowanych przez przewoźników. Warunkiem jest ukończenie 60 roku życia. Wielu seniorów jest również uprawnionych do tańszych lub bezpłatnych przejazdów na podstawie ulg ustawowych.

Karta seniora w PKP Intercity

Karta seniora PKP Intercity S.A. przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 60 lat.

Dokument uprawnia do nabycia biletów na przejazd z ulgą 50 % w klasie 1 i 2:
a) jednorazowych ważnych w pociągach TLK, EIC, EC;
b) abonamentowych ważnych w pociągach TLK albo EIC, EC;
c) odcinkowych imiennych ważnych w pociągach TLK – w wagonach z miejscami do siedzenia, przewidzianych w rozkładzie jazdy;

Za miejscówkę senior uiszcza opłatę w pełnej wysokości.Karta seniora ważna jest jeden rok od daty wydania lub wskazanej przez nabywcę. Z Karty seniora nie skorzystamy w pociągach innych przewoźników np. PKP Przewozy Regionalne. Ponadto musimy pamiętać o dowodzie tożsamości. Kartę seniora można nabyć w kasach biletowych „PKP Intercity”. Cena to 150 zł.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

REGIOkarta Senior

Podobną ofertę dla seniorów kieruje spółka PKP Przewozy Regionalne. REGIOkarta SENIOR adresowana jest do pasażerów, którzy ukończyli 60 rok życia. Uprawnia do zniżki na bilety do 30 % i ok. 15 % na bilety miesięczne. Karta honorowana jest w pociągach PKP Przewozy Regionalne, w pociągach Kolei Dolnośląskich i Arriva RP.
Dokument możemy nabyć w kasach biletowych. Pamiętajmy o zdjęciu o wymiarach 2,5 na 3,4 cm, które potrzebne jest do wyrobienia indywidualnej karty.

Zobacz również: Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

Zniżki ustawowe

Warto pamiętać, iż niektórzy seniorzy mogą korzystać z ulg ustawowych na bilety. Dotyczy to takich osób jak m. in.:

- przewodnik lub opiekun osoby niewidomej, lub niezdolnej do samodzielnej egzystencji - na bilet jednorazowy przysługuje tu ulga 95 % w pociągach osobowych (w tym w pociągach REGIO, interREGIO, REGIOekspres) oraz w pociągach pospiesznych (TLK, EIC oraz EC);
- emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne – osoby te uprawnione są do ulgi 37 % na 2 przejazdy w roku w pociągach osobowych oraz w pociągach pospiesznych;
- osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji – ulga 49 % w pociągach osobowych oraz 37 % w pociągach pospiesznych;
- osoby niewidome, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji – ulga 37 % w pociągach osobowychoraz w pociągach pospiesznych.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.);

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych (Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama