| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ulgi dla seniora > Jakie zniżki dla seniorów w warszawskiej komunikacji miejskiej?

Jakie zniżki dla seniorów w warszawskiej komunikacji miejskiej?

Krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską w Warszawie jest ustalany przez Radę miasta za pomocą uchwał. Niektóre grupy osób są uprawnione na podstawie ustaw szczegółowych. W warszawskiej komunikacji miejskiej na bezpłatne przejazdy mogą liczyć w dużej mierze osoby starsze.

Aktualny artykuł: Komunikacja miejska w Warszawie - zniżki dla emerytów

Kto jeździ za darmo?

Należy pamiętać, że skorzystanie ze zniżki jest powiązane z posiadaniem i okazaniem podczas kontroli odpowiedniego dokumentu potwierdzającego posiadanie odpowiedniej zniżki.

Do darmowych przejazdów upoważnieni są m.in.:

  1. Uczestnicy Powstania Warszawskiego odznaczeni Warszawskim Krzyżem Powstańczym po okazaniu legitymacji o przyznaniu odznaczenia wraz z dokumentem tożsamości lub zaświadczeniu o uprawnieniach kombatantów i osób represjonowanych z wpisem uznającym Powstanie Warszawskie jako okres zaliczony do uprawnień,
  2. Odznaczeni medalem „Za Warszawę 1939-1945” po okazaniu legitymacji o przyznaniu odznaczenia wraz z dokumentem tożsamości,
  3. Obywatele polscy poszkodowani przez III Rzeszę będący zwyczajnymi członkami Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę po okazaniu legitymacji stowarzyszenia wraz z dokumentem tożsamości,
  4. Osoby, które ukończyły 70. rok życia po okazaniu dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem zawierającym datę urodzenia,
  5. Inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu lub wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej po okazaniu książeczki inwalidy wojennego (wojskowego) zawierającej wpis o zaliczeniu do odpowiedniej grupy inwalidów lub o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy lub o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Zobacz również: Jaka ulga na bilety przysługuje emerytom?

50 proc dla emerytów

Emerytom oraz rencistom do ukończenia 70 roku życia przysługuje 50 proc. zniżka po okazaniu imiennej legitymacji emeryta-rencisty potwierdzającej status emeryta-rencisty, lub w przypadku jej braku, aktualny odcinek emerytury lub renty, bądź wyciąg bankowy potwierdzający pobieranie emerytury lub renty, wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), organy emerytalno-rentowe Ministerstwa Obrony Narodowej (MON), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), Centralnego Zarządu Zakładów Karnych (CZZK) lub Polskich Kolei Państwowych (PKP), wraz z dokumentem tożsamości. 

Zobacz również serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Aktualizacja: 30.10.2019

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską w Warszawie jest ustalany przez Radę miasta.
Krąg osób uprawnionych do darmowych przejazdów komunikacją miejską w Warszawie jest ustalany przez Radę miasta.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Łukaszyk

Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »