Kategorie

Prawa seniora-konsumenta

Wioleta Matela-Marszałek
Seniorzy powinni pamiętać, iż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i problemów mogą zwracać się do organizacji konsumenckich./Fot. Fotolia
Seniorzy powinni pamiętać, iż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i problemów mogą zwracać się do organizacji konsumenckich./Fot. Fotolia
Seniorzy często padają ofiarą nadużyć ze strony sprzedawców czy telemarketerów. W kontakcie z nieuczciwymi firmami są słabszą stroną. Z tego powodu ważna jest odpowiednia edukacja w zakresie praw, jakie przysługują seniorom-konsumentom.

Odstąpienie od umowy

Seniorzy często zapraszani są na różnego rodzaju prezentacje, podczas których nabywają określone produkty. Nierzadko, dopiero w domu okazuje się, iż towary te nie są warte swojej ceny. W takich sytuacjach warto pamiętać o przysługującym konsumentowi prawie do odstąpienia od umowy. Przysługuje ono m.in. w przypadku zawierania umowy poza lokalem przedsiębiorstwa.

Polecamy: Pomoc społeczna. Komentarz do ustawy

Reklama

Pani Halina wyjechała na wycieczkę, podczas której odbyła się prezentacja sprzętu AGD. Nabyła tam suszarkę do włosów, jednak po powrocie do domu uznała, iż tak naprawdę nie jest jej potrzebna. Jeżeli towar został zakupiony podczas wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, podczas której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentem również mamy do czynienia z umową zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa.

Oznacza to, iż konsument może odstąpić od takiej umowy w terminie 14 dni – co ważne – bez podawania przyczyny. Co do zasady senior z tytułu odstąpienia od umowy nie ponosi również kosztów poza kosztami zwrotu rzeczy sprzedawcy.

Prawo do odstąpienia od umowy przysługuje również w przypadku zawarcia umowy na odległość np. przez telefon.

Pan Szczepan podczas rozmowy telefonicznej zgodził się na zmianę swojej umowy abonamentu telefonicznego. Po kilku dniach otrzymał dokumenty, z których wynika, iż w rzeczywistości zawarł umowę z zupełnie nowym podmiotem. W tej sytuacji Pan Szczepan ma prawo do odstąpienia od umowy, ponieważ została ona zawarta na odległość.

Tak jak w przypadku umów zawartych poza lokalem przedsiębiorstwa obowiązuje tu 14-dniowy termin. Termin biegnie od udzielenia konsumentowi informacji o prawie do odstąpienia od umowy. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie informuje o prawie do odstąpienia od umowy np. w przesłanej umowie, to wówczas termin ten zostaje wydłużony o 12 miesięcy.

Odstąpienia od umowy należy dokonać na piśmie. Można skorzystać z wzoru formularza, który stanowi załącznik do ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta:

WZÓR FORMULARZA ODSTĄPIENIA OD UMOWY

(formularz ten należy wypełnić i odesłać tylko w przypadku chęci odstąpienia od umowy)

– Adresat [w tym miejscu przedsiębiorca powinien wpisać nazwę przedsiębiorcy, pełny adres pocztowy oraz, o ile są dostępne, numer faksu i adres e-mail]

– Ja/My(*) niniejszym informuję/informujemy(*) o moim/naszym odstąpieniu od umowy sprzedaży następujących rzeczy(*) umowy dostawy następujących rzeczy(*) umowy o dzieło polegającej na wykonaniu następujących rzeczy(*)/o świadczenie następującej usługi(*)

– Data zawarcia umowy(*)/odbioru(*)

– Imię i nazwisko konsumenta(-ów)

– Adres konsumenta(-ów)

– Podpis konsumenta(-ów) (tylko jeżeli formularz jest przesyłany w wersji papierowej)

– Data

(*) Niepotrzebne skreślić.

Reklamacja

Jeżeli po zakupie, okaże się, iż towar jest wadliwy, senior może skorzystać z reklamacji. Często seniorzy są przekonani o tym, iż reklamacja nie obejmuje towarów zakupionych podczas sezonowych wyprzedaży. Jest to nieprawda. Podczas wyprzedaży konsumentom przysługują takie same uprawnienia.

Konsument w przypadku wystąpienia wady ma do wyboru kilka żądań: wymiany towaru na nowy, naprawy towaru, obniżenia ceny, odstąpienia od umowy (jeżeli wada jest istotna).

Reklama

Co ważne, wada powinna zostać stwierdzona w okresie 2 lat od momentu wydania konsumentowi towaru. Dla celów dowodowych reklamację najlepiej złożyć na piśmie. Sprzedawca ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi na reklamację. Jeżeli tego nie zrobi, uważa się, iż uznał on reklamację.

Paragon z pewnością ułatwia złożenie reklamacji. Jeżeli jednak zgubił się lub uległ zniszczeniu, to fakt zawarcia umowy sprzedaży można udowodnić w inny sposób, na przykład za pomocą wydruku z karty płatniczej czy zeznań świadków.

Organizacje konsumenckie

Seniorzy powinni pamiętać, iż w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i problemów mogą zwracać się do organizacji konsumenckich.

Infolinia konsumencka działa przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Porady dla konsumentów udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numerem 801 440 220 i 22 290 89 16. W poszczególnych miejscowościach działają również miejscy oraz powiatowi rzecznicy konsumentów, którzy udzielają bezpłatnej porady prawnej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1145);

Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 134 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

  Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

  Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

  Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

  Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.

  Najniższe emerytury i renty w 2022 r. - podwyżka

  Najniższe emerytury i renty w 2022 r. będą podlegały waloryzacji. O ile wzrosną świadczenia? Czy waloryzacja obejmie trzynaste emerytury?

  TK orzekł o środkach tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa

  Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu traktatowego w sprawie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa.

  TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych ws. Izby Dyscyplinarnej SN

  Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydowała o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.