| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Terminy odstąpienia od umowy

Terminy odstąpienia od umowy

Jako konsumenci mamy prawo do odstąpienia od zawartego zobowiązania. Należy jednak pamiętać, że aby skutecznie odstąpić umowy należy przestrzegać określonych w prawie terminów. 25 grudnia 2014 roku wejdzie w życie ustawa o prawach konsumenta, w której szczegółowo została uregulowana kwestia odstąpienia od umowy.

Odstąpienie od umowy powoduje, że umowa uznawana jest za nigdy niezawartą, czyli nieistniejącą. Strony muszą zwrócić sobie wzajemne świadczenia poczynione od początku umowy. Skutek ten powstaje z chwilą dostarczenia oświadczenia drugiej stronie, brak jest zatem okresu wypowiedzenia.

Odstąpienie od umowy a osobisty odbiór towaru

Obowiązek informacyjny o sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy

Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek poinformowania konsumenta o sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy, a także udostępnienia wzoru formularza odstąpienia od umowy (zawarty w załączniku nr 2 do ustawy o prawach konsumenta). Niezbędny jest jasny i zrozumiały komunikat o kosztach zwrotu rzeczy w przypadku odstąpienia od umowy, które ponosi konsument, a w odniesieniu do umów zawieranych na odległość – kosztach zwrotu rzeczy, jeżeli ze względu na swój charakter rzeczy te nie mogą zostać w zwykłym trybie odesłane pocztą. Obowiązkowe jest również pouczenie konsumenta o braku prawa odstąpienia od umowy w określonych w ustawie sytuacjach lub okolicznościach, w których konsument traci takie prawo.

Powyższych informacji przedsiębiorca może udzielić przy wykorzystaniu wzoru pouczenia o odstąpieniu od umowy, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o prawach konsumenta.

W świetle nowych przepisów możliwe stanie się zwracanie również zakupionych w sieci treści cyfrowych, takich jak muzyka, wideo, program komputerowy. Ale tylko do momentu rozpoczęcia procesu pobierania plików na własny nośnik. W momencie braku informacji dla klienta o tym, że utraci on prawo do odstąpienia od umowy po pobraniu pliku, ten będzie mógł zrezygnować z takiego zakupu, nawet jeżeli wysłuchał już utworu lub korzystał z kupionego programu.

Kiedy można odstąpić od umowy?

Konsument, który zawarł umowę (także umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa), może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem w określonych w ustawie sytuacji wyłączających prawo do odstąpienia od umowy.

Terminy odstąpienia od umowy

14 dniowy bieg terminu do odstąpienia od umowy w przypadku umowy, w wykonaniu której przedsiębiorca wydaje rzecz, będąc zobowiązany do przeniesienia jej własności liczony jest od objęcia rzeczy w posiadanie przez konsumenta lub wskazaną przez niego osobę trzecią inną niż przewoźnik. Dla pozostałych umów termin ten biegnie od dnia zawarcia umowy.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »