REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kochają seniorzy?

senior miłość walentynki
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na miłość nigdy nie jest za późno, jak śpiewał kiedyś Jacek Lech. Seniorzy, tak samo jak inni przeżywają więc miłosne uniesienia, bywa, że na nowo się zakochują i poznają kogoś, z kim chcą spędzać czas. Jaka właściwie jest ta miłość seniorów? Czy czymś się różni od miłości młodych? Czy jest dojrzalsza, ostrożniejsza, a może właśnie bardziej szalona i zachłanna w perspektywie upływającego nieubłaganie czasu jesieni życia?

Dojrzeć do miłości

„Nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja” – śpiewał Andrzej Rybiński i chyba to może być usprawiedliwienie na miłość 
w każdym wieku. Fakt, że się starzejemy, nie oznacza, że gasną w nas emocje, potrzeby bycia kochanym, docenianym, ważnym. Wręcz przeciwnie – wielu do tej prawdziwej miłości dojrzewa i przeżywa ją naprawdę mocno dopiero w późnym wieku – uważa Agata Strzałka, która na co dzień zajmuje się opieką nad seniorami. Od niemal dziesięciu lat obserwuję moich podopiecznych i ich bliskich – i mogę stwierdzić z całą stanowczością, że ci, którzy pozostają w związkach, są po prostu w lepszej kondycji! Dla starych ludzi najtrudniejsza jest samotność, brak drugiej osoby – wtedy szybciej się gaśnie.

REKLAMA

Uczucie, które wydłuża życie

REKLAMA

Miłości potrzebujemy zawsze i zasługujemy na nią w każdym wieku. Jak to się mówi – miłość uskrzydla, sprawia, że chce nam się żyć, działać, być aktywnym. Miłość poprawia nastrój i wpływa na pozytywne nastawienie – a to z kolei daje impuls organizmowi do samoistnego uzdrawiania. Tak właśnie jest, to udowodnione, że miłość przedłuża życie – potwierdza Agata Strzałka. Wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu, stymuluje go. Poza tym, gdy kogoś kochamy, czujemy się bezpieczniej, mniej się stresujemy – to wystarczy, by zyskać kilka cennych lat.

Stan kochania to przecież magiczna mieszanka substancji biochemicznych: serotoniny, dopaminy i oksytocyny, tzw. hormonów szczęścia, powodujących pozytywną stymulację organizmu, sprzyjających poprawie zarówno fizycznej jak i psychicznej kondycji zakochanego seniora. Kochając, czujemy sens życia – dlatego warto, zawsze warto! – apeluje opiekunka firmy Bravecare. Starzy ludzie mają już może nieco mniej czasu na randki, ale wciąż gorące serca, które mogą przyjąć drugiego człowieka. Jestem więc jak najbardziej za tym, by się poznawali, dawali sobie szansę na kolejną miłość – nawet jeśli nie będzie już tak płomienna jak ta, gdy mieli po dwadzieścia lat.

Idealny czas na miłość

REKLAMA

Można właściwie zaryzykować stwierdzenie, że czas senioralny jest na miłość wprost idealny! Dzieci odchowane, sprawy zawodowe pozamykane, mnóstwo wolnego czasu na wyciąganie wniosków, robienie rachunków sumienia, czy podsumowań. A obserwacje najlepiej dzielić z kimś drugim – uważa Agata Strzałka. Warto ten czas wykorzystać i… po prostu zakochać się na nowo – i to w każdej konfiguracji – czy to w długotrwałym małżeństwie, czy to w całkiem nowym związku - wtedy, gdy jest się wdowcem, rozwódką, czy po prostu singlem od zawsze. 

Z tego, że warto kochać, zdaje sobie sprawę wielu seniorów. Świat wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu i w internecie pojawia się coraz więcej portali randkowych przeznaczonych właśnie dla najstarszej grupy społecznej. Można tam poznać drugą osobę, która porzuca samotność na rzecz tzw. drugiej młodości. Myślę, że chęć odpędzenia samotności to główna przyczyna poszukiwań partnera w późnym wieku – diagnozuje ekspertka ds. opieki senioralnej. I dobrze – nie ma się czego wstydzić – samotność i izolacja powinny absolutnie i bezwzględnie zostać zastąpione nowym towarzyszem życia! Nie tylko ze względu na ogólną poprawę komfortu psychicznego seniora, ale również z uwagi na bezpieczeństwo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Być z kimś to móc na kimś polegać, pozwolić otoczyć się troską, móc poprosić choćby o szklankę wody, czy zawiezienie do szpitala w razie potrzeby. To, że senior spędza czas z kimś bliskim, jest szczególnie ważne w Polsce, gdzie wciąż zbyt rzadko korzysta się ze wsparcia opiekunów zewnętrznych, gdzie seniorzy są często pozostawieni po prostu sami sobie. Czemu więc nie mieliby łączyć się w pary?

Miłość dojrzała, miłość prawdziwa

Miłość seniorów jest z reguły miłością dojrzałą. Co to oznacza? Miłość dojrzała to uczucie mniej emocjonalne, bardziej stabilne, często naznaczone jakąś dawną historią – podsumowuje Agata Strzałka. Jest w niej więc więcej ostrożności, spokoju, docenienia.  Jest w niej też sporo tajemnicy, bo np. o stosunkach intymnych seniorów prawie wcale się nie mówi, to właściwie wciąż temat tabu. A przecież seniorzy też chcą się przytulać, choć może nie dążą już do wielkiej ekscytacji i namiętności. 

W dojrzałej miłości liczy się przede wszystkim bliskość drugiej osoby, fakt, że można zbudować zaufanie, otrzymywać i dawać wsparcie, być obok, rozmawiać lub milczeć z kimś u boku. Trzymać się za ręce, patrząc na drzewo i czerpiąc z tego siłę, i radość istnienia…

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA