REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kochają seniorzy?

senior miłość walentynki
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na miłość nigdy nie jest za późno, jak śpiewał kiedyś Jacek Lech. Seniorzy, tak samo jak inni przeżywają więc miłosne uniesienia, bywa, że na nowo się zakochują i poznają kogoś, z kim chcą spędzać czas. Jaka właściwie jest ta miłość seniorów? Czy czymś się różni od miłości młodych? Czy jest dojrzalsza, ostrożniejsza, a może właśnie bardziej szalona i zachłanna w perspektywie upływającego nieubłaganie czasu jesieni życia?

Dojrzeć do miłości

„Nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja” – śpiewał Andrzej Rybiński i chyba to może być usprawiedliwienie na miłość 
w każdym wieku. Fakt, że się starzejemy, nie oznacza, że gasną w nas emocje, potrzeby bycia kochanym, docenianym, ważnym. Wręcz przeciwnie – wielu do tej prawdziwej miłości dojrzewa i przeżywa ją naprawdę mocno dopiero w późnym wieku – uważa Agata Strzałka, która na co dzień zajmuje się opieką nad seniorami. Od niemal dziesięciu lat obserwuję moich podopiecznych i ich bliskich – i mogę stwierdzić z całą stanowczością, że ci, którzy pozostają w związkach, są po prostu w lepszej kondycji! Dla starych ludzi najtrudniejsza jest samotność, brak drugiej osoby – wtedy szybciej się gaśnie.

REKLAMA

Uczucie, które wydłuża życie

REKLAMA

Miłości potrzebujemy zawsze i zasługujemy na nią w każdym wieku. Jak to się mówi – miłość uskrzydla, sprawia, że chce nam się żyć, działać, być aktywnym. Miłość poprawia nastrój i wpływa na pozytywne nastawienie – a to z kolei daje impuls organizmowi do samoistnego uzdrawiania. Tak właśnie jest, to udowodnione, że miłość przedłuża życie – potwierdza Agata Strzałka. Wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu, stymuluje go. Poza tym, gdy kogoś kochamy, czujemy się bezpieczniej, mniej się stresujemy – to wystarczy, by zyskać kilka cennych lat.

Stan kochania to przecież magiczna mieszanka substancji biochemicznych: serotoniny, dopaminy i oksytocyny, tzw. hormonów szczęścia, powodujących pozytywną stymulację organizmu, sprzyjających poprawie zarówno fizycznej jak i psychicznej kondycji zakochanego seniora. Kochając, czujemy sens życia – dlatego warto, zawsze warto! – apeluje opiekunka firmy Bravecare. Starzy ludzie mają już może nieco mniej czasu na randki, ale wciąż gorące serca, które mogą przyjąć drugiego człowieka. Jestem więc jak najbardziej za tym, by się poznawali, dawali sobie szansę na kolejną miłość – nawet jeśli nie będzie już tak płomienna jak ta, gdy mieli po dwadzieścia lat.

Idealny czas na miłość

REKLAMA

Można właściwie zaryzykować stwierdzenie, że czas senioralny jest na miłość wprost idealny! Dzieci odchowane, sprawy zawodowe pozamykane, mnóstwo wolnego czasu na wyciąganie wniosków, robienie rachunków sumienia, czy podsumowań. A obserwacje najlepiej dzielić z kimś drugim – uważa Agata Strzałka. Warto ten czas wykorzystać i… po prostu zakochać się na nowo – i to w każdej konfiguracji – czy to w długotrwałym małżeństwie, czy to w całkiem nowym związku - wtedy, gdy jest się wdowcem, rozwódką, czy po prostu singlem od zawsze. 

Z tego, że warto kochać, zdaje sobie sprawę wielu seniorów. Świat wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu i w internecie pojawia się coraz więcej portali randkowych przeznaczonych właśnie dla najstarszej grupy społecznej. Można tam poznać drugą osobę, która porzuca samotność na rzecz tzw. drugiej młodości. Myślę, że chęć odpędzenia samotności to główna przyczyna poszukiwań partnera w późnym wieku – diagnozuje ekspertka ds. opieki senioralnej. I dobrze – nie ma się czego wstydzić – samotność i izolacja powinny absolutnie i bezwzględnie zostać zastąpione nowym towarzyszem życia! Nie tylko ze względu na ogólną poprawę komfortu psychicznego seniora, ale również z uwagi na bezpieczeństwo. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Być z kimś to móc na kimś polegać, pozwolić otoczyć się troską, móc poprosić choćby o szklankę wody, czy zawiezienie do szpitala w razie potrzeby. To, że senior spędza czas z kimś bliskim, jest szczególnie ważne w Polsce, gdzie wciąż zbyt rzadko korzysta się ze wsparcia opiekunów zewnętrznych, gdzie seniorzy są często pozostawieni po prostu sami sobie. Czemu więc nie mieliby łączyć się w pary?

Miłość dojrzała, miłość prawdziwa

Miłość seniorów jest z reguły miłością dojrzałą. Co to oznacza? Miłość dojrzała to uczucie mniej emocjonalne, bardziej stabilne, często naznaczone jakąś dawną historią – podsumowuje Agata Strzałka. Jest w niej więc więcej ostrożności, spokoju, docenienia.  Jest w niej też sporo tajemnicy, bo np. o stosunkach intymnych seniorów prawie wcale się nie mówi, to właściwie wciąż temat tabu. A przecież seniorzy też chcą się przytulać, choć może nie dążą już do wielkiej ekscytacji i namiętności. 

W dojrzałej miłości liczy się przede wszystkim bliskość drugiej osoby, fakt, że można zbudować zaufanie, otrzymywać i dawać wsparcie, być obok, rozmawiać lub milczeć z kimś u boku. Trzymać się za ręce, patrząc na drzewo i czerpiąc z tego siłę, i radość istnienia…

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

  Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

  Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  REKLAMA

  Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

  Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

  Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

  Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  REKLAMA

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA