reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Skazani za pedofilię pod dozorem elektronicznym

Skazani za pedofilię pod dozorem elektronicznym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zakładający, iż po odbyciu całego wyroku w więzieniu skazani za pedofilię zostaną objęci dozorem elektronicznym. To już kolejna planowana regulacja mająca na celu zaostrzenie przepisów dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci. Pierwsze ważne zmiany w tym zakresie wprowadziła tzw. „duża nowelizacja kodeksów karnych”, która weszła w życie 8 czerwca 2010 r.

Dozór elektroniczny ma umożliwić maksymalnie efektywną kontrolę zachowania najbardziej niebezpiecznych sprawców przestępstw seksualnych, popełnionych przeciwko małoletnim, a więc tej kategorii skazanych, w wypadku których ryzyko powrotu do przestępstwa jest stosunkowo wysokie. Wykorzystanie takiej aparatury gwarantuje nieprzerwany dostęp do informacji dotyczącej aktualnego miejsca pobytu osoby monitorowanej.

Zastosowanie monitoringu znacznie ułatwi dokonanie identyfikacji osoby sprawcy, umożliwiając szybkie i łatwe ustalenie miejsca pobytu monitorowanego skazanego w momencie popełnienia przestępstwa. Sam fakt stałego monitoringu i związana z tym świadomość sprawcy ma korzystnie wpływać na jego postępowanie, zniechęcając do podejmowania działań niezgodnych z prawem.

Ponad to za pomocą aparatury monitorującej będzie można wprowadzić elektroniczny sposób weryfikacji wykonywania przez skazanego obowiązku poddania się leczeniu ambulatoryjnemu, umożliwiający szybką reakcję na zaprzestanie przez sprawcę leczenia.

Jak podaje ministerstwo, możliwość monitorowania skazanego za przestępstwo seksualne wobec dzieci, w okresie prowadzenia wobec niego terapii po odbyciu kary pozbawienia wolności to nie jedyna korzyść z przygotowanych rozwiązań. Dzięki nowelizacji monitoring będzie stosowany również dla kontroli, czy skazany wobec którego orzeczono środek karny w postaci zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym lub zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego, przestrzega takiego zakazu.

Zobacz: Prawo karne

Obecnie powyższy środek karny sąd orzeka obowiązkowo w razie skazania na karę pozbawienia wolności, bez warunkowego zawieszenia jej wykonania, za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej na szkodę małoletniego, który jest wykonywany po odbyciu przez sprawcę kary pozbawienia wolności. Środek ten może być orzekany na okres od roku do 15 lat. Monitorowanie nie będzie musiało jednak trwać przez cały okres orzeczonego zakazu. Od dalszego monitoringu będzie można odstąpić, jeżeli skazany wykaże, że przestrzega nałożonych na niego ograniczeń, a sąd uzna, iż dobro pokrzywdzonego nie stoi temu na przeszkodzie.

Zobacz również: Kodeks karny

O sposobie i zakresie monitoringu będzie decydował sąd, biorąc pod uwagę okoliczności konkretnej sprawy, uzasadniające mniej lub bardziej intensywną elektroniczną kontrolę zachowania skazanego sprawcy przestępstwa.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zastosowanie monitoringu znacznie ułatwi dokonanie identyfikacji osoby sprawcy.
Zastosowanie monitoringu znacznie ułatwi dokonanie identyfikacji osoby sprawcy.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama