REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować postępowanie karne

Jarosław Krasnodęmbski
Projekt zmiany procesu karnego.
Projekt zmiany procesu karnego.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt reformy procesu karnego. Założeniami reformy jest w dużej mierze zwiększenie kontradyktoryjności procesu karnego oraz wprowadzenie nowych możliwości umorzenia dochodzenia. Jak Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować postępowanie karne?

Kontradyktoryjność

Projekt zakłada, że w postępowaniu sądowym dowody mają być przeprowadzane z urzędu jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach. Oznacza to, że w fazie postępowania sąd nie będzie poszukiwał dowodów winy oskarżonego, jeżeli prokurator nie będzie wykazywał większej aktywności. Jest to rewolucyjne podejście do procesu karnego i napotkało się z wieloma negatywnymi głosami ze strony karnistów. Podnoszą oni zarzut, że ta zmiana mogłaby naruszyć zasadę prawdy materialnej. Mówi ona o obowiązku dochodzenia prawdy przez sąd. W przypadku, gdy strona w procesie byłaby bierna, a nie wystąpiły by szczególnie uzasadnione wypadki – sąd oparłby rozstrzygnięcie sprawy na podstawie być może fragmentarycznego materiału dowodowego. Zasada prawdy materialnej w procesie karnym mogłaby zostać naruszona.

REKLAMA

Umorzenie

Projekt zawiera nową podstawę umorzenia procesu karnego. Chodzi o występki zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Dochodzenie w sprawach takich występków mogłoby być zakończone w sytuacji, gdy sprawca pojedna się z pokrzywdzonym oraz naprawi wyrządzoną mu szkodę. Aby umorzyć postępowanie będzie wymagana zgoda ofiary przestępstwa. Proponowana zmiana również wywołuje niezadowolenie szczególnie wśród prokuratorów.

Zobacz: Nowe zasady organizowania meczów piłkarskich

Skazanie bez rozprawy

REKLAMA

Projekt ma na celu usprawnienie procesu karnego. Sposobem na to jest ułatwienie możliwości ugodowego zakończenia procesu karnego oraz skazania bez rozprawy. Skazanie bez rozprawy ma być rozszerzone również na przestępstwa zagrożone kara do 12 lat pozbawienia wolności. W dzisiejszych realiach prawnych, skazanie bez rozprawy może być orzeczone za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności. Jednocześnie projekt gwarantuje pokrzywdzonemu prawo do sprzeciwu wobec wyroku wydanego w trybie skazania bez rozprawy.

Również dobrowolne poddanie się karze ma ulec zmianie. Projekt przewiduje, że dobrowolne poddanie się karze ma być dopuszczalne również w sprawach o najcięższe zbrodnie – do tej pory dotyczył tylko spraw o występki. Da to oskarżonemu możliwość złożenia wniosku o wyrok skazujący i wymierzenie zaproponowanej przez niego kary jeszcze przed doręczeniem mu zawiadomienia o terminie rozprawy oraz bez prowadzenia postępowania dowodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prace nad projektem

Projekt po uwzględnieniu konsultacji społecznych i wynikłych ewentualnych poprawek trafi do ministra sprawiedliwości. Podczas dalszych prac nad reformą procesu karnego wynikną jeszcze inne spory, nad rozwiązaniem których ustawodawca będzie musiał się pochylić.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm się nie zgadza: Osoby niepełnosprawne muszą co 7 lat (najpóźniej) stawać przed WZON. Dla punktów. Gra o pieniądze. Miesięcznie już powyżej 4000 zł

W nowym systemie oceny stopnia niepełnosprawności przyznaje się punkty określające poziom niesamodzielności (od 70 do 100 punktów). Ustawowa nazwa "poziom potrzeby wsparcia". Decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia wydaje się na okres, na który osoba została zaliczona do osób niepełnosprawnych na podstawie m.in. ostatecznego orzeczenia, ustalającego stopień niepełnosprawności. UWAGA! Decyzja WZON - niezależnie od stanu zdrowia - ma ważność do 7 lat. Dlaczego musi odnawiać tą decyzję osoba z ciężkim kalectwem (np. osoba trwale sparaliżowana)? Takie pytanie zadały osoby niepełnosprawne i skierowały w tej sprawie do Sejmu wniosek o zmianę przepisów.

Wydziedziczenie (pozbawienie prawa do zachowku): podstawy i warunki skuteczności. Czy można odwrócić wydziedziczenie?

Wydziedziczenie jest prawnym sposobem pozbawienia członka rodziny prawa do zachowku, czyli części spadku, który przysługuje mu z mocy prawa. Temat ten jest ważny, zwłaszcza w kontekście relacji rodzinnych i ich wpływu na dziedziczenie. Jak wyjaśnia Katarzyna Siwiec z Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyna Siwiec proces wydziedziczenia nie jest jednak prosty – wymaga spełnienia określonych warunków i udokumentowania przesłanek, które uzasadniają decyzję o wyłączeniu bliskiej osoby z prawa do zachowku.

Wielki QUIZ o życiu codziennym w PRL. Zdobędziesz 15/15? Na ostatnie pytanie tylko nieliczni znają odpowiedź
PRL to epoka, którą często wspominamy z sentymentem. To były trudne czasy, ale bywało też śmiesznie i na pewno pomysłowo, bo przecież trzeba było czasem zrobić coś z niczego albo wystać w kolejce ten wymarzony płaszcz albo karpia na święta. W tym quizie pytamy o to, co było codziennością czasów PRL. To co? Zaczynamy?
Sejm: Czy ustawa antyhejterska jest próbą wprowadzenia cenzury w internecie?

7 listopada 2024 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu tzw. ustawy antyhejterskiej. Ustawa ma umożliwić osobie dotkniętej hejtem złożenie do sądu tzw. ślepego pozwu. Sąd będzie mógł zażądać od administratora strony internetowej ujawnienia danych umożliwiających identyfikację sprawcy.

REKLAMA

Opłaty za czynności radców prawnych wzrosną o 100 proc. Jest projekt rozporządzenia

Wzrosną opłaty za czynności radców prawnych. Projekt rozporządzenia zakłada wzrost minimalnych stawek o 100 proc. w 11 kategoriach spraw.

Alimenty natychmiastowe powiązane z minimalnym wynagrodzeniem. Tabela alimentacyjna. Nowe pomysły Ministerstwa Sprawiedliwości

W odpowiedzi na interpelację poselską, Minister Sprawiedliwości poinformował 22 października 2024 r., że rozważa wprowadzenie alternatywnego (dla obecnych zasad) sposób określania wysokości świadczenia alimentacyjnego. Tą alternatywę roboczo nazywa się w Ministerstwie Sprawiedliwości: „alimenty natychmiastowe”, których wysokość będzie uzależniona od minimalnego wynagrodzenia. Na czym miałby polegać ten nowy sposób ustalania alimentów? Ponadto w Ministerstwie Sprawiedliwości podjęte zostały prace mające na celu wypracowanie tabeli alimentacyjnej, która stanowić ma narzędzie dla sądów i stron w sprawach o ustalenie wysokości alimentów. W takiej tabeli wskazana ma być uśredniona wysokość alimentów w oparciu o dochód zobowiązanego oraz wiek uprawnionego.

Zmiana wartości oraz limitu pomocy de minimis. Ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw

Ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis dostosowuje niektóre polskie ustawy do przepisów Unii Europejskiej. W wyniku zmian zwiększy się wartość oraz limit pomocy de minimis.

Leszczyna w sprawie likwidacji porodówek: Mam nadzieję, że to uspokoi obawy społeczne

Pojawią się nowe zasady łączenia lub likwidacji porodówek, które zakłada planowana reforma szpitalnictwa. Łączenie oddziałów między szpitalami będzie dobrowolne. Zdecyduje o tym zespół ekspertów przy wojewodzie, a nie wytyczne o liczbie odbieranych w niej porodów - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

REKLAMA

QUIZ. 15 pytań z teleturniejów i krzyżówek. Na ostatnim pytaniu nikt się nie wyłoży
W tym quizie zadajemy pytania, które znajdziecie w krzyżówkach i popularnych teleturniejach. Wiele z nich to wiedza powszechnie znana, ale jest kilka pytań, które wymagają zastanowienia. Potraficie na nie odpowiedzieć? Sprawdźcie to w naszym quizie.
Dąbrówka: 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji emeryta-rencisty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że z najnowszych danych ZUS wynika, że prawie 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji. Jest to elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty. Można się nią posługiwać od 2023 r.

REKLAMA