REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.

REKLAMA

REKLAMA

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Metody fizyczne

REKLAMA

Do metod fizycznych zalicza się metody optyczne polegające na ujawnianiu śladów za pomocą powiększających przyrządów optycznych bądź nawet gołym okiem w przypadku śladów dobrze widocznych.

Proszki

REKLAMA

Do metod fizycznych zalicza się również metody mechaniczne , które pozwalają na ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych . Proszki daktyloskopijne są substancjami chemicznymi osadzającymi się na substancji potowo-tłuszczowej znajdującej się na listewkach skórnych tworzących linie papilarne. Proszki powinny mieć właściwości powodujące ich przyklejanie się do pozostawionych śladów linii papilarnych, a nie do podłoża na którym je pozostawiono.

Aby ujawnić , a następnie zabezpieczyć ślad linii papilarnych proszek winien zostać naniesiony w miejscu wytypowanym wzrokowo jako prawdopodobne miejsce pozostawienia takich śladów. Jeśli proszek jest sypki powinien zostać naniesiony za pomocą pędzla z miękkiego włosia, w przypadku proszków lekkich na podłoża o gładkiej powierzchni używa się pędzli z włókna szklanego, natomiast do śladów na dużych powierzchniach używa się pędzla magnetycznego służącego do nanoszenia tzw. proszków ferromagnetycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zachodzi konieczność sprawdzenia dużej powierzchni wykorzystuje się pulweryzator (rozpylacz) umożliwiający szybkie rozproszenie niewielkiej ilości proszku. W przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo pozostawienia przez sprawcę śladów linii papilarnych na powierzchniach wielobarwnych stosowane są proszki fluorescencyjne. Wykazują one fluorescencję widzianą, podczas wzbudzania promieniami ultrafioletowymi. Ujawnione ślady fotografuje się następnie za pomocą filtru pochłaniającego promienie ultrafioletowe i zwykłego materiału negatywowego.

Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Do najczęściej stosowanych proszków daktyloskopijnych należy argentorat umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych np. na szkle , proszki ferromagnetyczne umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych na podłożach nieżelaznych . Do ujawniania śladów linni papilarnych na skórze ludzkiej służy proszek zwany derfarmerem

Jod

Do innych metod również fizycznych umożliwiających ujawnienie śladów linii papilarnych jest stosowanie pary jodu. Wykorzystuje się tutaj właściwość jodu do parowania już w temperaturze pokojowej. Dzięki temu jest możliwość ujawnienia śladów na papierach, ścianach malowanych farbami klejowymi, na klejonych fragmentach kopert .Pary jodu nanoszone są za pomocą rozpylacza albo przez umieszczenie podłoża na którym mogą znajdować się ślady wewnątrz zamkniętego naczynia wypełnionego parami jodu.

Metody chemiczne

Poza metodami fizycznymi przy ujawnianiu śladów linii papilarnych wykorzystuje się również metody chemiczne, które stosowane są w przypadku śladów starych, których substancja potowo-tłuszczowa utraciła lepkość i nie ma możliwości ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych.

Do metod chemicznych ujawnienia śladów wykorzystuje się

  • roztwór ninhydryny,
  • kleje cyjanoakrylowe,
  • roztwór azotanu srebra,
  • benzydynę z wodą utlenioną.

REKLAMA

Przy pomocy ninhydryny zabezpiecza się m.in. ślady linii papilarnych na papierze , który uprzednio naświetla się promieniami ultrafioletowymi. Następnie papier zanurza się na kilkanaście minut w roztworze, ewentualnie ninhydrynę nanosi się na papier za pomocą wacika.

Metoda chemiczna przy wykorzystaniu par klejów cyjanoakrylowych polega na rozpyleniu par kleju, które osiadają następnie na śladach linii papilarnych , co powoduje reakcję z wilgocią zawartą w substancji potowo-tłuszczowej, oraz ujawnienie śladu w postaci zaschniętej szarej substancji odpornej na ścieranie.

W taki sposób ujawnione ślady należy następnie sfotografować. Możliwe jest również podjęcie próby przeniesienia śladu na folię daktyloskopijną po uprzednim zastosowaniu proszków daktyloskopijnych.

Przy pomocy azotanu srebra również ujawnia się ślady linii papilarnych na papierze. Azotan srebra naniesiony na papier w miejscach pozostawienia śladów linii papilarnych wchodzi w reakcję ze składnikami substancji potowo-tłuszczowej, następnie ślady ujawnia się za pomocą wyzwalacza fotograficznego. Podobnie jak przy wykorzystaniu innych metod chemicznych ujawnione w ten sposób ślady należy sfotografować.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Roztwór alkoholowy benzydyny z wodą utlenioną stosowany jest do skontrastowania słabo widocznych krwawych śladów linii papilarnych.Roztwór nanoszony jest za pomocą pędzelka lub rozpylacza co powoduje zabarwienie śladów na kolor ciemnobrunatny. Gdy ślady się ujawnią również należy je sfotografować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych w konkretnych latach. Po osiągnięciu wieku 55. w przypadku kobiet i 60. w przypadku mężczyzn

Część osób może przejść na wcześniejszą emeryturę. Aktualnie bowiem nabycie prawa do emerytury pomostowej przysługuje osobom znacznie młodszym niż wcześniej. Przyszli emeryci nie muszą teraz udowadniać, że wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 r.

RPD do nauczycieli: bez kartkówek i sprawdzianów po majówce, czy długim weekendzie z Bożym Ciałem; pozwólcie dzieciom wypocząć

Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak zaapelowała w liście do nauczycieli o uszanowanie prawa uczniów do wypoczynku w trakcie majówki i długiego weekendu czerwcowego.

Czy wynajmujący może wejść do swojego mieszkania o dowolnej porze? Czy najemca może odmówić mu wstępu? Sprawdź, jakie są zasady.

Prawa wynajmującego, a prawa najemcy – co jest ważniejsze? Prawo chroni obie strony umowy. Ich zakres jest inny w przypadku awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody, a inny w odniesieniu do okresowego i doraźnego sprawowania kontroli nad nieruchomością.

REKLAMA

Nowy obowiązek do końca 2024 roku: 1 punkt ładowania aut elektrycznych na 10 lub 20 miejsc parkingowych. Kogo dotyczy?

Zbliżające się zmiany prawne w zakresie eMobility przyniosą w Polsce potrzebę szybkiej elektryfikacji parkingów. Dlatego E.ON Polska prezentuje przewodnik po wybranych zagadnieniach dotyczących obowiązujących i przyszłych regulacji w obszarze elektromobilności. Materiał powstał we współpracy z zespołem Dekarbonizacji kancelarii prawnej Osborne Clarke oraz firmą doradztwa podatkowego MDDP. Jest on kierowany do właścicieli i zarządców nieruchomości komercyjnych.

10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania na organizację potańcówki czeka na chętnych. Bez wkładu własnego. Chcesz potańczyć? Sprawdź!

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi uruchamia program Potańcówki Wiejskie. Można z niego pozyskać 10.000 zł bezzwrotnego dofinansowania, bez wkładu własnego. Trzeba tylko nawiązać współpracę z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej.

Elektroniczne listy polecone z potwierdzeniem odbioru. Nowa usługa Poczty Polskiej: e-Doręczenia. Jak dołączyć firmę do systemu e-Doręczeń?

Już niedługo zostanie wdrożona nowa usługa Poczty Polskiej e-Doręczenia. To prawdziwa rewolucja, która ma w dalszej perspektywie zastąpić tradycyjną papierową korespondencję wysyłaną do osób prywatnych, urzędów czy firm. Bank Pocztowy przeprowadził właśnie testy tej usługi z wykorzystaniem udostępnionego przez Pocztę Polską interfejsu API. Po jej wdrożeniu, zamiast osobistych wizyt w urzędzie pocztowym, fizycznego odbierania i wysyłania listów poleconych oraz archiwizowania papierowej korespondencji, będzie można dokonać wysyłki pisma w formie elektronicznej. Ta nowinka, to efekt wchodzącego w życie od października 2024 r. ułatwienia dla obywateli w postaci elektronicznego adresu do e-Doręczeń. 

Kto będzie musiał oddać 13. emeryturę? Niektórzy seniorzy powinni to sprawdzić

Niektórzy seniorzy będą musieli zwrócić 13. emeryturę. Pożegnanie z "trzynastką" dotyczy emerytów, którzy przekroczyli kwotowy limit dorabiania do emerytury. Dowiedz się, ile wynosi taki limit w 2024 roku, czy ta sytuacja dotyczy Ciebie?

REKLAMA

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Anita Noskowska-Piątkowska: Postulat stałych podwyżek w służbie cywilnej

Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej.

REKLAMA