REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.

REKLAMA

REKLAMA

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Metody fizyczne

REKLAMA

Do metod fizycznych zalicza się metody optyczne polegające na ujawnianiu śladów za pomocą powiększających przyrządów optycznych bądź nawet gołym okiem w przypadku śladów dobrze widocznych.

Proszki

REKLAMA

Do metod fizycznych zalicza się również metody mechaniczne , które pozwalają na ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych . Proszki daktyloskopijne są substancjami chemicznymi osadzającymi się na substancji potowo-tłuszczowej znajdującej się na listewkach skórnych tworzących linie papilarne. Proszki powinny mieć właściwości powodujące ich przyklejanie się do pozostawionych śladów linii papilarnych, a nie do podłoża na którym je pozostawiono.

Aby ujawnić , a następnie zabezpieczyć ślad linii papilarnych proszek winien zostać naniesiony w miejscu wytypowanym wzrokowo jako prawdopodobne miejsce pozostawienia takich śladów. Jeśli proszek jest sypki powinien zostać naniesiony za pomocą pędzla z miękkiego włosia, w przypadku proszków lekkich na podłoża o gładkiej powierzchni używa się pędzli z włókna szklanego, natomiast do śladów na dużych powierzchniach używa się pędzla magnetycznego służącego do nanoszenia tzw. proszków ferromagnetycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy zachodzi konieczność sprawdzenia dużej powierzchni wykorzystuje się pulweryzator (rozpylacz) umożliwiający szybkie rozproszenie niewielkiej ilości proszku. W przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo pozostawienia przez sprawcę śladów linii papilarnych na powierzchniach wielobarwnych stosowane są proszki fluorescencyjne. Wykazują one fluorescencję widzianą, podczas wzbudzania promieniami ultrafioletowymi. Ujawnione ślady fotografuje się następnie za pomocą filtru pochłaniającego promienie ultrafioletowe i zwykłego materiału negatywowego.

Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Do najczęściej stosowanych proszków daktyloskopijnych należy argentorat umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych np. na szkle , proszki ferromagnetyczne umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych na podłożach nieżelaznych . Do ujawniania śladów linni papilarnych na skórze ludzkiej służy proszek zwany derfarmerem

Jod

Do innych metod również fizycznych umożliwiających ujawnienie śladów linii papilarnych jest stosowanie pary jodu. Wykorzystuje się tutaj właściwość jodu do parowania już w temperaturze pokojowej. Dzięki temu jest możliwość ujawnienia śladów na papierach, ścianach malowanych farbami klejowymi, na klejonych fragmentach kopert .Pary jodu nanoszone są za pomocą rozpylacza albo przez umieszczenie podłoża na którym mogą znajdować się ślady wewnątrz zamkniętego naczynia wypełnionego parami jodu.

Metody chemiczne

Poza metodami fizycznymi przy ujawnianiu śladów linii papilarnych wykorzystuje się również metody chemiczne, które stosowane są w przypadku śladów starych, których substancja potowo-tłuszczowa utraciła lepkość i nie ma możliwości ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych.

Do metod chemicznych ujawnienia śladów wykorzystuje się

 • roztwór ninhydryny,
 • kleje cyjanoakrylowe,
 • roztwór azotanu srebra,
 • benzydynę z wodą utlenioną.

REKLAMA

Przy pomocy ninhydryny zabezpiecza się m.in. ślady linii papilarnych na papierze , który uprzednio naświetla się promieniami ultrafioletowymi. Następnie papier zanurza się na kilkanaście minut w roztworze, ewentualnie ninhydrynę nanosi się na papier za pomocą wacika.

Metoda chemiczna przy wykorzystaniu par klejów cyjanoakrylowych polega na rozpyleniu par kleju, które osiadają następnie na śladach linii papilarnych , co powoduje reakcję z wilgocią zawartą w substancji potowo-tłuszczowej, oraz ujawnienie śladu w postaci zaschniętej szarej substancji odpornej na ścieranie.

W taki sposób ujawnione ślady należy następnie sfotografować. Możliwe jest również podjęcie próby przeniesienia śladu na folię daktyloskopijną po uprzednim zastosowaniu proszków daktyloskopijnych.

Przy pomocy azotanu srebra również ujawnia się ślady linii papilarnych na papierze. Azotan srebra naniesiony na papier w miejscach pozostawienia śladów linii papilarnych wchodzi w reakcję ze składnikami substancji potowo-tłuszczowej, następnie ślady ujawnia się za pomocą wyzwalacza fotograficznego. Podobnie jak przy wykorzystaniu innych metod chemicznych ujawnione w ten sposób ślady należy sfotografować.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Roztwór alkoholowy benzydyny z wodą utlenioną stosowany jest do skontrastowania słabo widocznych krwawych śladów linii papilarnych.Roztwór nanoszony jest za pomocą pędzelka lub rozpylacza co powoduje zabarwienie śladów na kolor ciemnobrunatny. Gdy ślady się ujawnią również należy je sfotografować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem. Przed podwyżką 78 zł

  Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

  5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

  5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

  Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

  Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

  Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

  Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

  REKLAMA

  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

  Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

  REKLAMA

  ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

  Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

  2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

  NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

  REKLAMA