| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Do metod fizycznych zalicza się metody optyczne polegające na ujawnianiu śladów za pomocą powiększających przyrządów optycznych bądź nawet gołym okiem w przypadku śladów dobrze widocznych.

Proszki

Do metod fizycznych zalicza się również metody mechaniczne , które pozwalają na ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych . Proszki daktyloskopijne są substancjami chemicznymi osadzającymi się na substancji potowo-tłuszczowej znajdującej się na listewkach skórnych tworzących linie papilarne. Proszki powinny mieć właściwości powodujące ich przyklejanie się do pozostawionych śladów linii papilarnych, a nie do podłoża na którym je pozostawiono.

Aby ujawnić , a następnie zabezpieczyć ślad linii papilarnych proszek winien zostać naniesiony w miejscu wytypowanym wzrokowo jako prawdopodobne miejsce pozostawienia takich śladów. Jeśli proszek jest sypki powinien zostać naniesiony za pomocą pędzla z miękkiego włosia, w przypadku proszków lekkich na podłoża o gładkiej powierzchni używa się pędzli z włókna szklanego, natomiast do śladów na dużych powierzchniach używa się pędzla magnetycznego służącego do nanoszenia tzw. proszków ferromagnetycznych.

Gdy zachodzi konieczność sprawdzenia dużej powierzchni wykorzystuje się pulweryzator (rozpylacz) umożliwiający szybkie rozproszenie niewielkiej ilości proszku. W przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo pozostawienia przez sprawcę śladów linii papilarnych na powierzchniach wielobarwnych stosowane są proszki fluorescencyjne. Wykazują one fluorescencję widzianą, podczas wzbudzania promieniami ultrafioletowymi. Ujawnione ślady fotografuje się następnie za pomocą filtru pochłaniającego promienie ultrafioletowe i zwykłego materiału negatywowego.

Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Do najczęściej stosowanych proszków daktyloskopijnych należy argentorat umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych np. na szkle , proszki ferromagnetyczne umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych na podłożach nieżelaznych . Do ujawniania śladów linni papilarnych na skórze ludzkiej służy proszek zwany derfarmerem

Jod

Do innych metod również fizycznych umożliwiających ujawnienie śladów linii papilarnych jest stosowanie pary jodu. Wykorzystuje się tutaj właściwość jodu do parowania już w temperaturze pokojowej. Dzięki temu jest możliwość ujawnienia śladów na papierach, ścianach malowanych farbami klejowymi, na klejonych fragmentach kopert .Pary jodu nanoszone są za pomocą rozpylacza albo przez umieszczenie podłoża na którym mogą znajdować się ślady wewnątrz zamkniętego naczynia wypełnionego parami jodu.

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »