Kategorie

Jak ujawnia się ślady linii papilarnych?

Marek Krysztofiuk
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.
Istnieją różne metody poszukiwań odcisków palców.
Odciski palców, stanowią często kluczowe dowody w sprawach karnych. Wśród metod ujawniania śladów linii papilarnych wyróżnić możemy metody fizyczne i chemiczne.

Metody fizyczne

Do metod fizycznych zalicza się metody optyczne polegające na ujawnianiu śladów za pomocą powiększających przyrządów optycznych bądź nawet gołym okiem w przypadku śladów dobrze widocznych.

Proszki

Do metod fizycznych zalicza się również metody mechaniczne , które pozwalają na ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych . Proszki daktyloskopijne są substancjami chemicznymi osadzającymi się na substancji potowo-tłuszczowej znajdującej się na listewkach skórnych tworzących linie papilarne. Proszki powinny mieć właściwości powodujące ich przyklejanie się do pozostawionych śladów linii papilarnych, a nie do podłoża na którym je pozostawiono.

Aby ujawnić , a następnie zabezpieczyć ślad linii papilarnych proszek winien zostać naniesiony w miejscu wytypowanym wzrokowo jako prawdopodobne miejsce pozostawienia takich śladów. Jeśli proszek jest sypki powinien zostać naniesiony za pomocą pędzla z miękkiego włosia, w przypadku proszków lekkich na podłoża o gładkiej powierzchni używa się pędzli z włókna szklanego, natomiast do śladów na dużych powierzchniach używa się pędzla magnetycznego służącego do nanoszenia tzw. proszków ferromagnetycznych.

Gdy zachodzi konieczność sprawdzenia dużej powierzchni wykorzystuje się pulweryzator (rozpylacz) umożliwiający szybkie rozproszenie niewielkiej ilości proszku. W przypadku gdy zachodzi prawdopodobieństwo pozostawienia przez sprawcę śladów linii papilarnych na powierzchniach wielobarwnych stosowane są proszki fluorescencyjne. Wykazują one fluorescencję widzianą, podczas wzbudzania promieniami ultrafioletowymi. Ujawnione ślady fotografuje się następnie za pomocą filtru pochłaniającego promienie ultrafioletowe i zwykłego materiału negatywowego.

Zobacz: Na jakich zasadach odpowiada przed sądem nieletni?

Do najczęściej stosowanych proszków daktyloskopijnych należy argentorat umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych np. na szkle , proszki ferromagnetyczne umożliwiający ujawnienie śladów linii papilarnych na podłożach nieżelaznych . Do ujawniania śladów linni papilarnych na skórze ludzkiej służy proszek zwany derfarmerem

Jod

Do innych metod również fizycznych umożliwiających ujawnienie śladów linii papilarnych jest stosowanie pary jodu. Wykorzystuje się tutaj właściwość jodu do parowania już w temperaturze pokojowej. Dzięki temu jest możliwość ujawnienia śladów na papierach, ścianach malowanych farbami klejowymi, na klejonych fragmentach kopert .Pary jodu nanoszone są za pomocą rozpylacza albo przez umieszczenie podłoża na którym mogą znajdować się ślady wewnątrz zamkniętego naczynia wypełnionego parami jodu.

Metody chemiczne

Poza metodami fizycznymi przy ujawnianiu śladów linii papilarnych wykorzystuje się również metody chemiczne, które stosowane są w przypadku śladów starych, których substancja potowo-tłuszczowa utraciła lepkość i nie ma możliwości ujawnienie śladów za pomocą proszków daktyloskopijnych.

Do metod chemicznych ujawnienia śladów wykorzystuje się

 • roztwór ninhydryny,
 • kleje cyjanoakrylowe,
 • roztwór azotanu srebra,
 • benzydynę z wodą utlenioną.

Przy pomocy ninhydryny zabezpiecza się m.in. ślady linii papilarnych na papierze , który uprzednio naświetla się promieniami ultrafioletowymi. Następnie papier zanurza się na kilkanaście minut w roztworze, ewentualnie ninhydrynę nanosi się na papier za pomocą wacika.

Metoda chemiczna przy wykorzystaniu par klejów cyjanoakrylowych polega na rozpyleniu par kleju, które osiadają następnie na śladach linii papilarnych , co powoduje reakcję z wilgocią zawartą w substancji potowo-tłuszczowej, oraz ujawnienie śladu w postaci zaschniętej szarej substancji odpornej na ścieranie.

W taki sposób ujawnione ślady należy następnie sfotografować. Możliwe jest również podjęcie próby przeniesienia śladu na folię daktyloskopijną po uprzednim zastosowaniu proszków daktyloskopijnych.

Przy pomocy azotanu srebra również ujawnia się ślady linii papilarnych na papierze. Azotan srebra naniesiony na papier w miejscach pozostawienia śladów linii papilarnych wchodzi w reakcję ze składnikami substancji potowo-tłuszczowej, następnie ślady ujawnia się za pomocą wyzwalacza fotograficznego. Podobnie jak przy wykorzystaniu innych metod chemicznych ujawnione w ten sposób ślady należy sfotografować.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Roztwór alkoholowy benzydyny z wodą utlenioną stosowany jest do skontrastowania słabo widocznych krwawych śladów linii papilarnych.Roztwór nanoszony jest za pomocą pędzelka lub rozpylacza co powoduje zabarwienie śladów na kolor ciemnobrunatny. Gdy ślady się ujawnią również należy je sfotografować.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.