reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Dowody > Czynność okazania w polskim procesie karnym

Czynność okazania w polskim procesie karnym

Zgodnie z treścią przepisu art. 173 KPK osobie przesłuchiwanej można okazać inną osobę, jej wizerunek lub rzecz w celu jej rozpoznania. Okazanie powinno być przeprowadzone tak, aby wyłączyć sugestię. Z czynności tej obligatoryjnie sporządza się protokół, można również jej przebieg zarejestrować za pomocą aparatury rejestrującej dźwięk lub obraz. Jest to, co do zasady czynność niepowtarzalna, a jej przebieg może w istotny rzutować na dalszy tok procesu karnego.

Zgodnie z powyższymi uwagami należy podkreślić dużą wagę okazania jako czynności dowodowej oraz fakt, iż jest to w zasadzie czynność niepowtarzalna. Okazanie może polegać na okazaniu osoby lub rzeczy, a także ich wizerunków w dowolnie utrwalonej formie (zdjęcie, wideo etc.).

Celem okazania jest naturalnie identyfikacja danej osoby lub rzeczy. Z istoty procesu karnego najczęściej okazywani osobom trzecim są podejrzany, oskarżony, rzadko osoba, którą podejrzewa się, że mogła popełnić dany czyn. Ta identyfikacja jest ważna, bo może być istotna w kontekście przypisania danej osobie sprawstwa za dany czyn.

Sąsiadowi, który widział zdarzenie napadu pod jego blokiem i który z okna widział jego sprawców, mogą być okazani podejrzani w celach identyfikacyjnych.

Zobacz serwis: Postępowanie dowodowe

Przebieg okazania ma swoje ustalone reguły, które organy ścigania bezwzględnie powinny przestrzegać. Chodzi o to, że przykładowo wśród osób okazywanych musi być co najmniej cztery osoby (aby wykluczyć tzw. działania efektu środkowego, gdy spośród 3 osób wybiera się najczęściej osobę stojącą pośrodku).

Istnieje możliwość, aby w razie potrzeby okazanie można przeprowadzić również tak, aby wyłączyć możliwość rozpoznania osoby przesłuchiwanej przez osobę rozpoznawaną, do czego używa się takie techniki jak przykładowo lustro weneckie.

Szczegółowe warunki techniczne przeprowadzenia czynności okazania zawarte są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie warunków technicznych przeprowadzenia okazania i zostały one przedstawione w osobnym opracowaniu.

Należy wskazać, iż nieprawidłowo przeprowadzone okazanie nie rzutuje automatycznie na skuteczność zarzutów prokuratorskich czy też na ocenę innych dowodów zebranych w sprawie a obciążających podejrzanego lub oskarżonego. Każdorazowo to sąd ocenia jaki jest wpływ wadliwego okazania na problematykę przypisania danej osobie sprawstwa za zarzucany mu czyn, w tym w świetle innych dowodów.

Wymaga wskazania, iż na okoliczność przebiegu okazania poza dowodem z wspomnianego protokołu można przesłuchać prowadzącego czynność policjanta lub inne osoby uczestniczące w okazaniu (jeśli zostaną ustalone ich personalia).

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czynność okazania w polskim procesie karnym
Czynność okazania w polskim procesie karnym

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama