| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Co to jest wyrok zaoczny?

Co to jest wyrok zaoczny?

Musisz wiedzieć, że pewne sprawy o przestępstwa, które są sprawami mniejszej wagi, mogą być rozpoznawane przez sąd w tak zwanym postępowaniu uproszczonym (podobnie sprawy o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe).

Jeżeli w takiej sprawie jako oskarżony otrzymasz wezwanie na rozprawę, ale nie stawisz się na niej ani Ty, ani Twój obrońca, to sąd może prowadzić sprawę bez Twojego udziału i wydać wyrok zaoczny, który zostanie Ci doręczony.

Jeśli nie zgadzasz się z tym wyrokiem, to w terminie 7 dni od otrzymania odpisu jako oskarżony możesz wnieść sprzeciw. W tym sprzeciwie powinieneś usprawiedliwić swoją nieobecność na rozprawie i dołączyć odpowiednie dokumenty, np. usprawiedliwienie od lekarza sądowego, że byłeś chory i nie mogłeś przyjść na rozprawę. Sąd nie uwzględni Twojego sprzeciwu, jeżeli uzna Twoją nieobecność za nieusprawiedliwioną i wyda wtedy stosowne postanowienie. 

Zobacz: Wznowienie postępowania - ogólna charakterystyka

Na takie postanowienie służy Ci zażalenie. Jeżeli natomiast sąd uwzględni Twój sprzeciw, to Twoja sprawa zostanie ponownie rozpoznana (por. art. 482 Kodeks postępowania karnego). Pamiętaj również, że wyrok zaoczny, jak każdy wyrok, można zaskarżyć apelacją. Dlatego warto wraz ze sprzeciwem złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku, co umożliwi Ci – w razie nieuwzględnienia sprzeciwu – sporządzenie apelacji i odwołanie się do sądu II instancji (por. art. 428 § 1 k.p.k.).

W podobnym przypadku wyrok zaoczny może być również wydany w postępowaniu w sprawie o wykroczenie (wystarcza tylko Twoja nieobecność jako obwinionego), jednak wówczas taki wyrok zaskarżasz normalnie za pomocą apelacji, na ogólnych zasadach (por. art. 71 § 4 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia ).

Pokrzywdzony, będący oskarżycielem lub powodem cywilnym, w każdym przypadku wydania wyroku zaocznego może go zaskarżyć wnosząc apelację.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu karnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »