| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Jak skutecznie złożyć czynny żal?

Jak skutecznie złożyć czynny żal?

Czynny żal, dobrowolne poddanie się karze, ugoda z organami ścigania oraz aktywne działanie przede wszystkim podczas rozprawy sądowej to sposoby obrony w sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. Jak więc prawidłowo i skutecznie złożyć czynny żal?

To właśnie instytucję czynnego żalu będę starał się przybliżyć w poniższym artykule opisując poszczególne regulacje prawne do niej się odnoszące, a zawarte zarówno w Kodeksie karnym, jak również w Kodeksie karnym skarbowym.

Kiedy mogę skorzystać z czynnego żalu w postępowaniu karnoskarbowym?

Czynny żal wg kodeksu karnego skarbowego

Jeżeli więc sprawca popełnił przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, a chce uniknąć za nie kary powinien zawiadomić o tym, najlepiej pisemnie, stosowny organ, który zajmuje się ściganiem przestępstw skarbowych. Organem tym może być na przykład Urząd Kontroli Skarbowej. Może być to każdy organ, nawet ten niewłaściwy do ścigania tego konkretnego przestępstwa. Liczy się sam fakt zawiadomienia. W zawiadomieniu należy dokładnie opisać tak zwane „istotne okoliczności” popełnionego czynu. Taką okolicznością będzie na przykład informacja o osobach, z którymi sprawca współdziałał podczas popełniania przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Jeżeli jednocześnie sprawca wpłaci w terminie wskazanym przez organ kwotę uszczuplenia podatkowego, którego swoim czynem się dopuścił, to nie będzie podlegał karze za popełnione przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Czynny żal nieskuteczny

Czynny żal nie zadziała gdy organ będzie miał już udokumentowaną informację o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego albo gdy sprawca skorzysta z niego po rozpoczęciu przez ów organ czynności służbowej, na przykład przeszukania lub kontroli. Sprawca będzie jednak nadal uprawniony do skutecznego złożenia czynnego żalu jeżeli przeprowadzana czynność nic nie wykaże.

Czynny żal co do zasady nie zadziała również wtedy gdy sprawca inicjował popełnianie przestępstw przez inne osoby lub organizował ich popełnianie albo kierował osobami je popełniającymi.

Czynny żal można zgłosić w każdej sprawie skarbowej, zarówno wtedy gdy zostało popełnione przestępstwo, jak i wykroczenie skarbowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy oskarżony ma inne możliwości ugodowego zakończenia postępowania karnoskarbowego?

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Czynny żal – czy warto?

Czynny żal jest wyrazem filozofii prezentowanej przez ustawodawcę w sprawach karnych skarbowych. Z punktu widzenia wartości chronionych przez przepisy Kodeksu karnego skarbowego istotniejsze jest bowiem aby sprawca czynu wpłacił uszczuplone należności publicznoprawne niż żeby faktycznie ponosił karę za popełnione przestępstwo, czy też wykroczenie skarbowe.

Czytaj także

Eksperci:

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czynny żal/ Fot. Fotolia
Czynny żal/ Fot. Fotolia

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »