Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Aleksandra Pajewska
Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia
Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na złożenie rozliczenia podatkowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Co w sytuacji, gdy przekroczymy wskazany termin? Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie rozliczy się z fiskusem do 30 kwietnia, tj. nie złoży zeznania podatkowego w terminie?

Rozliczenie podatkowe – termin

Na rozliczenie podatkowe z fiskusem mamy czas do końca kwietnia danego roku. Warto podkreślić, że złożenie formularza PIT stanowi podstawowy obowiązek podatnika. Obejmuje on każdego, kto w roku poprzednim uzyskał dochód. Termin 30 kwietnia ma charakter materialnoprawny. Stąd podatnik nie ma możliwości, by go skutecznie przywrócić.

REKLAMA

Zobacz również: Ulga internetowa

Konsekwencje niezłożenia zeznania

Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930) na podatników, którzy nie dopełnią wskazanego wyżej obowiązku nałożone są negatywne konsekwencje finansowe. Nieterminowi podatnicy narażają się na następujące kary i dolegliwości:

 • pozbawienie wolności,
 • grzywnę,
 • mandat skarbowy,
 • ustawowe odsetki.

Z odpowiedzialnością karną skarbową wiąże się zarówno niezłożenie zeznania, złożenie go po terminie jak i niewykazanie dochodów w prawidłowo złożonym rozliczeniu.

Uchylanie się od opodatkowania, nie ujawnianie przed właściwym urzędem skarbowym przedmiotu lub podstawy opodatkowania oraz nie składanie deklaracji podatkowych doprowadzają do zmniejszenia wysokości podatku a tym samym do zmniejszenia dochodu budżetu państwa. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych (m.in.: wyrok SA w Opolu z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Op 288/07) już sam fakt niezłożenia deklaracji podatkowej rodzi po stronie organu podatkowego obowiązek wszczęcia postępowania podatkowego i wydania decyzji, w której określa on wysokość zobowiązania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego (tj. 30 kwietnia) to wykroczenie skarbowe. Natomiast brak takiego zeznania stanowi przestępstwo skarbowe.

Ustawowy próg

O tym, czy dany czyn jest wykroczeniem, czy przestępstwem decyduje ustawowy próg (5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2014 roku 8400 zł). W praktyce oznacza to, że gdy uszczuplenie należności podatkowej nie przekroczy progu mamy do czynienia z wykroczeniem, jeśli zaś przekroczy próg – z przestępstwem.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Wysokość kar za niezłożenie zeznania podatkowego

Pozbawienie wolności

Kara pozbawienia wolności stosowana jest w ostateczności. Może ona trwać: minimalnie - 5 dni, maksymalnie - 5 lat.

Grzywna

Wysokość kar finansowych skorelowana jest z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla ułatwienia obliczeń warto przypomnieć, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto.

Wysokość kary grzywny w przypadku wykroczenia - Grzywna za wykroczenie skarbowe (w 2014 roku) może być wymierzona w następujących widełkach: od 1/10 minimalnego wynagrodzenia (168 zł) do jego 20-krotności (336000 zł).  

Wysokość kary grzywny za przestępstwo – Także w tym przypadku ustawodawca określił granice kary. Co do zasady sąd zobligowany jest do określenie ilości stawek dziennych (minimalnie 10, maksymalnie 720) oraz wysokości jednej stawki. Stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę (56 zł) oraz nie wyższa niż 400-krotność tej 1/30 (22400 zł). W tym wypadku grzywna wymierzona za przestępstwo skarbowe może wynosić minimalnie 560 złotych (10 stawek po 56 zł) maksymalnie zaś 16128 złotych (720 stawek pomnożone przez 22400 zł).

Warto podkreślić, że niesubordynowany podatnik może być ukarany łącznie obiema wskazanymi wyżej karami.

Mimo wyraźnej regulacji kodeksowej Urzędy Skarbowe podchodzą do każdej sytuacji indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno wartość szkody jak i dochody podatnika.

Mandat karny skarbowy

Wysokość kary grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego skarbowego nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Nie może on więc nakładać kary wyższej niż 3360 zł.

Odsetki ustawowe

Niezłożenie zeznania podatkowe w terminie wiąże się automatycznie z nieuczynieniem zadość obowiązkowi zapłaty podatku. Rodzi to konieczność zapłaty ustawowych odsetek za zwłokę. Warto podkreślić, że rosną one bardzo szybko - fiskus nalicza je za każdy dzień opóźnienia. Odsetki od zaległości podatkowej wynoszą obecnie 11,5%.

Orzeczona w postępowaniu karno-skarbowym sankcja nie zwalnia z obowiązku uiszczenia należności na rzecz Skarbu Państwa (tj. podatku).

Korekta zeznania i czynny żal podatnika

POBIERZ: Wzór zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia skarbowego

Nieumyślna pomyłka w składanej deklaracji skutkuje możliwością złożenia korekty zeznania, poprzez złożenie nowego formularza, który koryguje ten poprzedni. Powinien towarzyszyć mu tzw. czynny żal. Oznacza to, że podatnik zobligowany jest do dołączenia do korekty informacji o przyczynach zaistniałego stanu. Powinien tego dokonać niezwłocznie. Zawiadomienie o przestępstwie nie będzie bowiem skuteczne, gdy zostanie złożone za późno, tzn. w czasie kiedy organ ścigania miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa/ wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez ten organ czynności służbowej (w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa/ wykroczenia skarbowego), chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony. Widzimy więc, że w przypadku nieumyślnego niewykazania wszystkich dochodów mamy możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930).

Wyrok SA w Opolu z dnia14 listopada 2007 r., (sygn. akt I SA/Op 288/07).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

  We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

  Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

  Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  REKLAMA

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  REKLAMA

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  REKLAMA