REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Pajewska
Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia
Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na złożenie rozliczenia podatkowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Co w sytuacji, gdy przekroczymy wskazany termin? Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie rozliczy się z fiskusem do 30 kwietnia, tj. nie złoży zeznania podatkowego w terminie?

Rozliczenie podatkowe – termin

Na rozliczenie podatkowe z fiskusem mamy czas do końca kwietnia danego roku. Warto podkreślić, że złożenie formularza PIT stanowi podstawowy obowiązek podatnika. Obejmuje on każdego, kto w roku poprzednim uzyskał dochód. Termin 30 kwietnia ma charakter materialnoprawny. Stąd podatnik nie ma możliwości, by go skutecznie przywrócić.

REKLAMA

Zobacz również: Ulga internetowa

Konsekwencje niezłożenia zeznania

Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930) na podatników, którzy nie dopełnią wskazanego wyżej obowiązku nałożone są negatywne konsekwencje finansowe. Nieterminowi podatnicy narażają się na następujące kary i dolegliwości:

  • pozbawienie wolności,
  • grzywnę,
  • mandat skarbowy,
  • ustawowe odsetki.

Z odpowiedzialnością karną skarbową wiąże się zarówno niezłożenie zeznania, złożenie go po terminie jak i niewykazanie dochodów w prawidłowo złożonym rozliczeniu.

Uchylanie się od opodatkowania, nie ujawnianie przed właściwym urzędem skarbowym przedmiotu lub podstawy opodatkowania oraz nie składanie deklaracji podatkowych doprowadzają do zmniejszenia wysokości podatku a tym samym do zmniejszenia dochodu budżetu państwa. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych (m.in.: wyrok SA w Opolu z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Op 288/07) już sam fakt niezłożenia deklaracji podatkowej rodzi po stronie organu podatkowego obowiązek wszczęcia postępowania podatkowego i wydania decyzji, w której określa on wysokość zobowiązania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego (tj. 30 kwietnia) to wykroczenie skarbowe. Natomiast brak takiego zeznania stanowi przestępstwo skarbowe.

Ustawowy próg

O tym, czy dany czyn jest wykroczeniem, czy przestępstwem decyduje ustawowy próg (5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2014 roku 8400 zł). W praktyce oznacza to, że gdy uszczuplenie należności podatkowej nie przekroczy progu mamy do czynienia z wykroczeniem, jeśli zaś przekroczy próg – z przestępstwem.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Wysokość kar za niezłożenie zeznania podatkowego

Pozbawienie wolności

Kara pozbawienia wolności stosowana jest w ostateczności. Może ona trwać: minimalnie - 5 dni, maksymalnie - 5 lat.

Grzywna

Wysokość kar finansowych skorelowana jest z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla ułatwienia obliczeń warto przypomnieć, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto.

Wysokość kary grzywny w przypadku wykroczenia - Grzywna za wykroczenie skarbowe (w 2014 roku) może być wymierzona w następujących widełkach: od 1/10 minimalnego wynagrodzenia (168 zł) do jego 20-krotności (336000 zł).  

Wysokość kary grzywny za przestępstwo – Także w tym przypadku ustawodawca określił granice kary. Co do zasady sąd zobligowany jest do określenie ilości stawek dziennych (minimalnie 10, maksymalnie 720) oraz wysokości jednej stawki. Stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę (56 zł) oraz nie wyższa niż 400-krotność tej 1/30 (22400 zł). W tym wypadku grzywna wymierzona za przestępstwo skarbowe może wynosić minimalnie 560 złotych (10 stawek po 56 zł) maksymalnie zaś 16128 złotych (720 stawek pomnożone przez 22400 zł).

Warto podkreślić, że niesubordynowany podatnik może być ukarany łącznie obiema wskazanymi wyżej karami.

Mimo wyraźnej regulacji kodeksowej Urzędy Skarbowe podchodzą do każdej sytuacji indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno wartość szkody jak i dochody podatnika.

Mandat karny skarbowy

Wysokość kary grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego skarbowego nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Nie może on więc nakładać kary wyższej niż 3360 zł.

Odsetki ustawowe

Niezłożenie zeznania podatkowe w terminie wiąże się automatycznie z nieuczynieniem zadość obowiązkowi zapłaty podatku. Rodzi to konieczność zapłaty ustawowych odsetek za zwłokę. Warto podkreślić, że rosną one bardzo szybko - fiskus nalicza je za każdy dzień opóźnienia. Odsetki od zaległości podatkowej wynoszą obecnie 11,5%.

Orzeczona w postępowaniu karno-skarbowym sankcja nie zwalnia z obowiązku uiszczenia należności na rzecz Skarbu Państwa (tj. podatku).

Korekta zeznania i czynny żal podatnika

POBIERZ: Wzór zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia skarbowego

Nieumyślna pomyłka w składanej deklaracji skutkuje możliwością złożenia korekty zeznania, poprzez złożenie nowego formularza, który koryguje ten poprzedni. Powinien towarzyszyć mu tzw. czynny żal. Oznacza to, że podatnik zobligowany jest do dołączenia do korekty informacji o przyczynach zaistniałego stanu. Powinien tego dokonać niezwłocznie. Zawiadomienie o przestępstwie nie będzie bowiem skuteczne, gdy zostanie złożone za późno, tzn. w czasie kiedy organ ścigania miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa/ wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez ten organ czynności służbowej (w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa/ wykroczenia skarbowego), chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony. Widzimy więc, że w przypadku nieumyślnego niewykazania wszystkich dochodów mamy możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930).

Wyrok SA w Opolu z dnia14 listopada 2007 r., (sygn. akt I SA/Op 288/07).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

REKLAMA

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

REKLAMA