reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Na złożenie rozliczenia podatkowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Co w sytuacji, gdy przekroczymy wskazany termin? Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie rozliczy się z fiskusem do 30 kwietnia, tj. nie złoży zeznania podatkowego w terminie?

Rozliczenie podatkowe – termin

Na rozliczenie podatkowe z fiskusem mamy czas do końca kwietnia danego roku. Warto podkreślić, że złożenie formularza PIT stanowi podstawowy obowiązek podatnika. Obejmuje on każdego, kto w roku poprzednim uzyskał dochód. Termin 30 kwietnia ma charakter materialnoprawny. Stąd podatnik nie ma możliwości, by go skutecznie przywrócić.

Zobacz również: Ulga internetowa

Konsekwencje niezłożenia zeznania

Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930) na podatników, którzy nie dopełnią wskazanego wyżej obowiązku nałożone są negatywne konsekwencje finansowe. Nieterminowi podatnicy narażają się na następujące kary i dolegliwości:

  • pozbawienie wolności,
  • grzywnę,
  • mandat skarbowy,
  • ustawowe odsetki.

Z odpowiedzialnością karną skarbową wiąże się zarówno niezłożenie zeznania, złożenie go po terminie jak i niewykazanie dochodów w prawidłowo złożonym rozliczeniu.

Uchylanie się od opodatkowania, nie ujawnianie przed właściwym urzędem skarbowym przedmiotu lub podstawy opodatkowania oraz nie składanie deklaracji podatkowych doprowadzają do zmniejszenia wysokości podatku a tym samym do zmniejszenia dochodu budżetu państwa. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych (m.in.: wyrok SA w Opolu z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Op 288/07) już sam fakt niezłożenia deklaracji podatkowej rodzi po stronie organu podatkowego obowiązek wszczęcia postępowania podatkowego i wydania decyzji, w której określa on wysokość zobowiązania podatkowego.

Przekroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego (tj. 30 kwietnia) to wykroczenie skarbowe. Natomiast brak takiego zeznania stanowi przestępstwo skarbowe.

Ustawowy próg

O tym, czy dany czyn jest wykroczeniem, czy przestępstwem decyduje ustawowy próg (5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2014 roku 8400 zł). W praktyce oznacza to, że gdy uszczuplenie należności podatkowej nie przekroczy progu mamy do czynienia z wykroczeniem, jeśli zaś przekroczy próg – z przestępstwem.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Wysokość kar za niezłożenie zeznania podatkowego

Pozbawienie wolności

Kara pozbawienia wolności stosowana jest w ostateczności. Może ona trwać: minimalnie - 5 dni, maksymalnie - 5 lat.

Grzywna

Wysokość kar finansowych skorelowana jest z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla ułatwienia obliczeń warto przypomnieć, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia
Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama