REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Aleksandra Pajewska
Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia
Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie złoży zeznania podatkowego w terminie? /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na złożenie rozliczenia podatkowego z fiskusem mamy czas do końca kwietnia. Co w sytuacji, gdy przekroczymy wskazany termin? Jakie konsekwencje grożą podatnikowi, który nie rozliczy się z fiskusem do 30 kwietnia, tj. nie złoży zeznania podatkowego w terminie?

Rozliczenie podatkowe – termin

Na rozliczenie podatkowe z fiskusem mamy czas do końca kwietnia danego roku. Warto podkreślić, że złożenie formularza PIT stanowi podstawowy obowiązek podatnika. Obejmuje on każdego, kto w roku poprzednim uzyskał dochód. Termin 30 kwietnia ma charakter materialnoprawny. Stąd podatnik nie ma możliwości, by go skutecznie przywrócić.

REKLAMA

Zobacz również: Ulga internetowa

Konsekwencje niezłożenia zeznania

Zgodnie z art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930) na podatników, którzy nie dopełnią wskazanego wyżej obowiązku nałożone są negatywne konsekwencje finansowe. Nieterminowi podatnicy narażają się na następujące kary i dolegliwości:

  • pozbawienie wolności,
  • grzywnę,
  • mandat skarbowy,
  • ustawowe odsetki.

Z odpowiedzialnością karną skarbową wiąże się zarówno niezłożenie zeznania, złożenie go po terminie jak i niewykazanie dochodów w prawidłowo złożonym rozliczeniu.

Uchylanie się od opodatkowania, nie ujawnianie przed właściwym urzędem skarbowym przedmiotu lub podstawy opodatkowania oraz nie składanie deklaracji podatkowych doprowadzają do zmniejszenia wysokości podatku a tym samym do zmniejszenia dochodu budżetu państwa. Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych (m.in.: wyrok SA w Opolu z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Op 288/07) już sam fakt niezłożenia deklaracji podatkowej rodzi po stronie organu podatkowego obowiązek wszczęcia postępowania podatkowego i wydania decyzji, w której określa on wysokość zobowiązania podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekroczenie terminu na złożenie zeznania podatkowego (tj. 30 kwietnia) to wykroczenie skarbowe. Natomiast brak takiego zeznania stanowi przestępstwo skarbowe.

Ustawowy próg

O tym, czy dany czyn jest wykroczeniem, czy przestępstwem decyduje ustawowy próg (5-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2014 roku 8400 zł). W praktyce oznacza to, że gdy uszczuplenie należności podatkowej nie przekroczy progu mamy do czynienia z wykroczeniem, jeśli zaś przekroczy próg – z przestępstwem.

Polecamy serwis: Sprawy karne

Wysokość kar za niezłożenie zeznania podatkowego

Pozbawienie wolności

Kara pozbawienia wolności stosowana jest w ostateczności. Może ona trwać: minimalnie - 5 dni, maksymalnie - 5 lat.

Grzywna

Wysokość kar finansowych skorelowana jest z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla ułatwienia obliczeń warto przypomnieć, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 roku wynosi 1680 zł brutto.

Wysokość kary grzywny w przypadku wykroczenia - Grzywna za wykroczenie skarbowe (w 2014 roku) może być wymierzona w następujących widełkach: od 1/10 minimalnego wynagrodzenia (168 zł) do jego 20-krotności (336000 zł).  

Wysokość kary grzywny za przestępstwo – Także w tym przypadku ustawodawca określił granice kary. Co do zasady sąd zobligowany jest do określenie ilości stawek dziennych (minimalnie 10, maksymalnie 720) oraz wysokości jednej stawki. Stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 minimalnego wynagrodzenia za pracę (56 zł) oraz nie wyższa niż 400-krotność tej 1/30 (22400 zł). W tym wypadku grzywna wymierzona za przestępstwo skarbowe może wynosić minimalnie 560 złotych (10 stawek po 56 zł) maksymalnie zaś 16128 złotych (720 stawek pomnożone przez 22400 zł).

Warto podkreślić, że niesubordynowany podatnik może być ukarany łącznie obiema wskazanymi wyżej karami.

Mimo wyraźnej regulacji kodeksowej Urzędy Skarbowe podchodzą do każdej sytuacji indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno wartość szkody jak i dochody podatnika.

Mandat karny skarbowy

Wysokość kary grzywny nakładanej w drodze mandatu karnego skarbowego nie może przekroczyć dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Nie może on więc nakładać kary wyższej niż 3360 zł.

Odsetki ustawowe

Niezłożenie zeznania podatkowe w terminie wiąże się automatycznie z nieuczynieniem zadość obowiązkowi zapłaty podatku. Rodzi to konieczność zapłaty ustawowych odsetek za zwłokę. Warto podkreślić, że rosną one bardzo szybko - fiskus nalicza je za każdy dzień opóźnienia. Odsetki od zaległości podatkowej wynoszą obecnie 11,5%.

Orzeczona w postępowaniu karno-skarbowym sankcja nie zwalnia z obowiązku uiszczenia należności na rzecz Skarbu Państwa (tj. podatku).

Korekta zeznania i czynny żal podatnika

POBIERZ: Wzór zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia skarbowego

Nieumyślna pomyłka w składanej deklaracji skutkuje możliwością złożenia korekty zeznania, poprzez złożenie nowego formularza, który koryguje ten poprzedni. Powinien towarzyszyć mu tzw. czynny żal. Oznacza to, że podatnik zobligowany jest do dołączenia do korekty informacji o przyczynach zaistniałego stanu. Powinien tego dokonać niezwłocznie. Zawiadomienie o przestępstwie nie będzie bowiem skuteczne, gdy zostanie złożone za późno, tzn. w czasie kiedy organ ścigania miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa/ wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez ten organ czynności służbowej (w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa/ wykroczenia skarbowego), chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony. Widzimy więc, że w przypadku nieumyślnego niewykazania wszystkich dochodów mamy możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930).

Wyrok SA w Opolu z dnia14 listopada 2007 r., (sygn. akt I SA/Op 288/07).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

REKLAMA

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA