reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie karne > Warunkowe umorzenie postępowania a niekaralność sprawcy

Warunkowe umorzenie postępowania a niekaralność sprawcy

W myśl przepisu art. 66 § 1 kk, Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Pamiętać należy, iż warunkowe umorzenie postępowania nie jest skazaniem w rozumieniu powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a zatem osoba, wobec której zastosowano wskazaną formę karnoprawnej reakcji na popełnione przestępstwo, nie powinna ponosić żadnych konsekwencji, jakich doświadczyłaby przy wyroku skazującym. Faktem jest, iż decyzję o zastosowaniu tego środka probacyjnego podejmuje wyłącznie Sąd i to w formie wyroku. Nie jest to jednak wyrok skazujący, a jego wydanie nie łączy się z wymierzeniem sprawcy jakiejkolwiek kary. Sprawca czynu zabronionego, wobec którego warunkowo umorzono postępowanie karne, może bez problemu uzyskać zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o swojej niekaralności.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Wprawdzie w zbiorach Krajowego Rejestru Karnego, gromadzi się informacje o osobach, przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, jednakże samo wskazanie w rejestrze omawianej możliwości zakończenia postępowania, nie konstytuuje jej jako skazania. Wpis nie jest wpisem do kartoteki osób skazanych. Jakakolwiek wzmianka o postępowaniu karnym zakończonym jego warunkowym umorzeniem, ulega wykreśleniu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, wynoszącego od 1 roku do 2 lat. Istota instytucji warunkowego umorzenia postępowania, polega właśnie na odstąpieniu od skazania i ukarania sprawcy czynu zabronionego, który dotychczas nie był karany za przestępstwo umyślne.

W ten sposób ustawodawca stwarza możliwość korzystnego dla sprawcy zakończenia postępowania, które nie będzie tożsame z jego skazaniem, a będzie zawierało w sobie negatywną ocenę jego zachowania. W stosunku do takiej osoby nie tylko nie zostanie wymierzona żadna kara przewidziana w przepisach kodeksu karnego, ale również nie powinny być w stosunku do niej stosowane inne dolegliwości jakie wiążą się ze skazaniem jak np. niemożność aplikowania na stanowiska, które wymagają przedłożenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego (obowiązek przedstawienia takiego zaświadczenia dotyczy m.in. prokuratorów, sędziów, policjantów, pracowników samorządowych, nauczycieli, agentów celnych, detektywów, ochroniarzy osób i mienia).

Zobacz serwis: Więziennictwo

W Uchwale Połączonych Izb Karnej i Wojskowej z dnia 29 stycznia 1971 roku, (sygn. akt VI KZP 26/69) Sąd Najwyższy słusznie wskazał, iż warunkowe umorzenie postępowania nie jest ani formą, ani odmianą warunkowego skazania, a wynikające z omawianej instytucji dobrodziejstwa sięgają znacznie dalej aniżeli dobrodziejstwa związane z zastosowaniem względem sprawcy warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Dobrodziejstwo warunkowego umorzenia postępowania polega na zwolnieniu sprawcy z obowiązku ponoszenia kary, a jako, że nie stanowi skazania to również nie prowadzi do stygmatyzacji sprawcy. Dlatego też, jeżeli w danej sprawie nie ma szans na uzyskanie wyroku uniewinniającego czy też umarzającego postępowanie, warto postarać się o warunkowe umorzenie postępowania, które jest rozwiązaniem z wszech miar korzystnym dla sprawcy. 

reklama

Czytaj także

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warunkowe umorzenie postępowania. /Fot. Fotolia
Warunkowe umorzenie postępowania. /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama