reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

Jeżeli zostałeś oskarżony o popełnienie przestępstwa kradzieży, oszustwa czy rozboju a zebrany w toku postępowania materiał dowodowy wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo udowodnienia Twojej winy zadbaj o swoją obronę już na etapie postępowania przygotowawczego.

Jak się bronić?

→ Postaraj się naprawić szkodę w całości, a jeżeli nie jest to możliwe - negocjuj z pokrzywdzonym celem uzgodnienia sposobu jej naprawienia. Taki stan rzeczy będzie Ci pomocny przy uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia.

→ Sprawdź czy w sposób prawidłowy została ustalona wartość utraconego mienia. W praktyce organ prowadzący postępowanie wartość tą ustala najczęściej jedynie w oparciu o wskazania pokrzywdzonego. Wskazania te są jednak bardzo często znacznie zawyżone i de facto stan cenę zakupu danej rzeczy. Wartość komputera który w chwili zakupu kosztował 2 500,00 złotych po kilku latach eksploatacji spada praktycznie do zera. Jeżeli masz zastrzeżenia co do faktycznej wartości utraconego mienia, wnioskuj o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność ustalenia faktycznej jego wartości.

→ Jeżeli wartość utraconego mienia nie jest znaczna, zawsze warto złożyć wniosek o rozważenie zmiany kwalifikacji czynu jako wypadek mniejszej wagi. Odpowiedzialność za przestępstwo kradzieży czy oszustwa w takim wypadku jest znacznie łagodniejsza i pozwala starać się o warunkowe umorzenie postępowania.

→ Przeproszenie, pojednanie się z pokrzywdzonym, wyrażenie skruchy będzie okolicznością łagodzącą braną pod uwagę przez sąd przy ustalaniu wymiaru kary.

→ Naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia znacznie zwiększa szanse warunkowego umorzenie postępowania w przypadku przestępstwa kradzieży.

→ Jeżeli do popełnienia przestępstwa zmusiły Cię problemy finansowe – przedstaw je sądowi. Motywacja jest jedną z przesłanek wpływających na wymiar kary.

→ Pokaż sądowi że podjąłeś uczciwą pracę, przedstaw zaświadczenie o zatrudnieniu, wskaż w jaki sposób zamierzasz naprawić szkodę.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Konsekwencje przestępstwa kradzieży dla każdego oskarżonego mogą być inne i zależą od wielu niezależnych czynników takich jak: uprzednia karalność, zastosowane środki probacyjne, wiek, właściwości i warunki osobiste. Warto jednak podkreślić że pomimo iż przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat nie zawsze musi zakończyć się skazaniem. Pojednanie się z pokrzywdzonym, naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia skutkuje możliwością starania się o warunkowe umorzenie postępowania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dużo poważniejsze konsekwencje poniesie sprawca przestępstwa rozboju czy kradzieży rozbójniczej. Dotyczy to w szczególności nieletnich, którzy często nieświadomie uczestniczą w przestępstwie popełnianym przez dorosłych lub starszych kolegów. W tego typu przestępstwach staraj się wykazać że skazanie na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania może być dodatkowym zabezpieczeniem interesów pokrzywdzonego. Przede wszystkim pozostając na wolności będziesz mógł pracować a więc będziesz miał możliwości zrekompensowania pokrzywdzonemu wyrządzonej szkody. Nie wywiązanie się z obowiązku naprawienia szkody może stanowić podstawę do zarządzenia wykonania kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama