Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Przestępstwo przeciwko mieniu. /Fot. Fotolia
Przestępstwo przeciwko mieniu. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zostałeś oskarżony o popełnienie przestępstwa kradzieży, oszustwa czy rozboju a zebrany w toku postępowania materiał dowodowy wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo udowodnienia Twojej winy zadbaj o swoją obronę już na etapie postępowania przygotowawczego.

Jak się bronić?

→ Postaraj się naprawić szkodę w całości, a jeżeli nie jest to możliwe - negocjuj z pokrzywdzonym celem uzgodnienia sposobu jej naprawienia. Taki stan rzeczy będzie Ci pomocny przy uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

REKLAMA

→ Sprawdź czy w sposób prawidłowy została ustalona wartość utraconego mienia. W praktyce organ prowadzący postępowanie wartość tą ustala najczęściej jedynie w oparciu o wskazania pokrzywdzonego. Wskazania te są jednak bardzo często znacznie zawyżone i de facto stan cenę zakupu danej rzeczy. Wartość komputera który w chwili zakupu kosztował 2 500,00 złotych po kilku latach eksploatacji spada praktycznie do zera. Jeżeli masz zastrzeżenia co do faktycznej wartości utraconego mienia, wnioskuj o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność ustalenia faktycznej jego wartości.

→ Jeżeli wartość utraconego mienia nie jest znaczna, zawsze warto złożyć wniosek o rozważenie zmiany kwalifikacji czynu jako wypadek mniejszej wagi. Odpowiedzialność za przestępstwo kradzieży czy oszustwa w takim wypadku jest znacznie łagodniejsza i pozwala starać się o warunkowe umorzenie postępowania.

→ Przeproszenie, pojednanie się z pokrzywdzonym, wyrażenie skruchy będzie okolicznością łagodzącą braną pod uwagę przez sąd przy ustalaniu wymiaru kary.

→ Naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia znacznie zwiększa szanse warunkowego umorzenie postępowania w przypadku przestępstwa kradzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

→ Jeżeli do popełnienia przestępstwa zmusiły Cię problemy finansowe – przedstaw je sądowi. Motywacja jest jedną z przesłanek wpływających na wymiar kary.

→ Pokaż sądowi że podjąłeś uczciwą pracę, przedstaw zaświadczenie o zatrudnieniu, wskaż w jaki sposób zamierzasz naprawić szkodę.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Konsekwencje przestępstwa kradzieży dla każdego oskarżonego mogą być inne i zależą od wielu niezależnych czynników takich jak: uprzednia karalność, zastosowane środki probacyjne, wiek, właściwości i warunki osobiste. Warto jednak podkreślić że pomimo iż przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat nie zawsze musi zakończyć się skazaniem. Pojednanie się z pokrzywdzonym, naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia skutkuje możliwością starania się o warunkowe umorzenie postępowania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dużo poważniejsze konsekwencje poniesie sprawca przestępstwa rozboju czy kradzieży rozbójniczej. Dotyczy to w szczególności nieletnich, którzy często nieświadomie uczestniczą w przestępstwie popełnianym przez dorosłych lub starszych kolegów. W tego typu przestępstwach staraj się wykazać że skazanie na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania może być dodatkowym zabezpieczeniem interesów pokrzywdzonego. Przede wszystkim pozostając na wolności będziesz mógł pracować a więc będziesz miał możliwości zrekompensowania pokrzywdzonemu wyrządzonej szkody. Nie wywiązanie się z obowiązku naprawienia szkody może stanowić podstawę do zarządzenia wykonania kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

  We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  REKLAMA

  Kradzież towaru w transporcie - kiedy to przewoźnik jest odpowiedzialny? To zależy

  Branża transportowa boryka się z problemem coraz częstszych kradzieży. Czy to przewoźnik ponosi odpowiedzialność za kradzież towaru? To zależy od okoliczności. Prawo transportowe rozstrzyga część sytuacji, w pozostałych przypadkach decyduje sąd. A decyzje te bywają dyskusyjne. 

  Rodzice nie są parą, nie chcą tworzyć rodziny, poznają się tylko w celu zostania rodzicami i wspólnego wychowywania dziecka

  Czy nastaje nowy model rodzicielstwa? W coparentingu rodzice nie chcą stworzyć rodziny, ani nie są parą, chcą tylko mieć wspólne dziecko. W Barcelonie za miesiąc urodzi się pierwsze dziecko w tym alternatywnym systemie rodzicielstwa. 

  103. rocznica bitwy niemeńskiej. Obchody w Warszawie
  Ponad 143 mln zł trafi do szkół

  Ponad 143 mln zł trafi do szkół samorządowych i niesamorządowych w latach 2023-2024 na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Dofinansowanie otrzymają łącznie 242 projekty. Poznaliśmy wyniki rozstrzygnięcia w programie „Inwestycje w oświacie”.

  REKLAMA

  Ogródki działkowe w cenie. Czy na RODOS można mieszkać cały rok?

  Nawet 300 tys. zł trzeba zapłacić za ogródek działkowy z budynkiem w Poznaniu! I to mimo, że takiej działki nie można kupić, ale jedynie nabyć prawo do korzystania z niej. Nie można na niej także mieszkać przez cały rok! A o to często pytają notariusza zainteresowani kupnem takiej działki, a seniorzy o możliwość zapisania nieruchomości wnukom bądź przyjaciołom. 

  Jaka wysokość diet dla członków komisji wyborczych przy jednoczesnych wyborach i referendum?

  Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem diet dla członków obwodowych komisji wyborczych. Jak wskazuje, podczas wyborów parlamentarnych oraz referendum ogólnokrajowego będą one takie, jak podczas wyborów do Sejmu i Senatu RP, Prezydenta RP oraz do Parlamentu Europejskiego. „Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach - podkreśla RPO.

  REKLAMA