REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się bronić w przypadku przestępstw przeciwko mieniu?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Przestępstwo przeciwko mieniu. /Fot. Fotolia
Przestępstwo przeciwko mieniu. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli zostałeś oskarżony o popełnienie przestępstwa kradzieży, oszustwa czy rozboju a zebrany w toku postępowania materiał dowodowy wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo udowodnienia Twojej winy zadbaj o swoją obronę już na etapie postępowania przygotowawczego.

Jak się bronić?

→ Postaraj się naprawić szkodę w całości, a jeżeli nie jest to możliwe - negocjuj z pokrzywdzonym celem uzgodnienia sposobu jej naprawienia. Taki stan rzeczy będzie Ci pomocny przy uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

REKLAMA

→ Sprawdź czy w sposób prawidłowy została ustalona wartość utraconego mienia. W praktyce organ prowadzący postępowanie wartość tą ustala najczęściej jedynie w oparciu o wskazania pokrzywdzonego. Wskazania te są jednak bardzo często znacznie zawyżone i de facto stan cenę zakupu danej rzeczy. Wartość komputera który w chwili zakupu kosztował 2 500,00 złotych po kilku latach eksploatacji spada praktycznie do zera. Jeżeli masz zastrzeżenia co do faktycznej wartości utraconego mienia, wnioskuj o dopuszczenie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność ustalenia faktycznej jego wartości.

→ Jeżeli wartość utraconego mienia nie jest znaczna, zawsze warto złożyć wniosek o rozważenie zmiany kwalifikacji czynu jako wypadek mniejszej wagi. Odpowiedzialność za przestępstwo kradzieży czy oszustwa w takim wypadku jest znacznie łagodniejsza i pozwala starać się o warunkowe umorzenie postępowania.

→ Przeproszenie, pojednanie się z pokrzywdzonym, wyrażenie skruchy będzie okolicznością łagodzącą braną pod uwagę przez sąd przy ustalaniu wymiaru kary.

→ Naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia znacznie zwiększa szanse warunkowego umorzenie postępowania w przypadku przestępstwa kradzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

→ Jeżeli do popełnienia przestępstwa zmusiły Cię problemy finansowe – przedstaw je sądowi. Motywacja jest jedną z przesłanek wpływających na wymiar kary.

→ Pokaż sądowi że podjąłeś uczciwą pracę, przedstaw zaświadczenie o zatrudnieniu, wskaż w jaki sposób zamierzasz naprawić szkodę.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Konsekwencje przestępstwa kradzieży dla każdego oskarżonego mogą być inne i zależą od wielu niezależnych czynników takich jak: uprzednia karalność, zastosowane środki probacyjne, wiek, właściwości i warunki osobiste. Warto jednak podkreślić że pomimo iż przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat nie zawsze musi zakończyć się skazaniem. Pojednanie się z pokrzywdzonym, naprawienie szkody bądź przynajmniej ustalenie sposobu jej naprawienia skutkuje możliwością starania się o warunkowe umorzenie postępowania.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dużo poważniejsze konsekwencje poniesie sprawca przestępstwa rozboju czy kradzieży rozbójniczej. Dotyczy to w szczególności nieletnich, którzy często nieświadomie uczestniczą w przestępstwie popełnianym przez dorosłych lub starszych kolegów. W tego typu przestępstwach staraj się wykazać że skazanie na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania może być dodatkowym zabezpieczeniem interesów pokrzywdzonego. Przede wszystkim pozostając na wolności będziesz mógł pracować a więc będziesz miał możliwości zrekompensowania pokrzywdzonemu wyrządzonej szkody. Nie wywiązanie się z obowiązku naprawienia szkody może stanowić podstawę do zarządzenia wykonania kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 600 euro odszkodowania za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA