| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Umieszczenie oskarżonego w zakładzie leczniczym na czas badań psychiatrycznych

Umieszczenie oskarżonego w zakładzie leczniczym na czas badań psychiatrycznych

Zgodnie z treścią przepisu art. 202 Kodeksu postępowania karnego w razie uzasadnionych wątpliwości, co do poczytalności oskarżonego (podejrzanego) sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, powołuje co najmniej dwóch biegłych lekarzy psychiatrów. W razie zgłoszenia przez biegłych takiej konieczności, badanie stanu zdrowia psychicznego oskarżonego może być połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym, ale może to mieć miejsce tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo.

O potrzebie przeprowadzenia badania w zakładzie zamkniętym wnoszą biegli psychiatrzy do organu prowadzącego postępowanie karne – sądu lub prokuratora w postępowaniu przygotowawczym, z tym, że zawsze postanowienie (zaskarżalne zażaleniem) wydaje w tej materii sąd. Oznacza to, iż w postępowaniu przygotowawczym prokurator występuje do sądu z wnioskiem o wydanie takiego postanowienia.

Warunkiem uwzględnienia takiego wniosku jest to, aby zebrane dowody wskazywały na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Oceny tej dokonuje sąd w oparciu o materiały zebrane dotychczas w sprawie.

Zobacz serwis: Środki zabezpieczające

Zgodnie z tym, co było wskazane powyżej postanowienie sądu jest zaskarżalne zażaleniem, które składa się do sądu. Zgodnie z przepisami ustawy sąd ma obowiązek rozpoznać to zażalenie niezwłocznie. W postanowieniu tym sąd określa dokładnie czas i miejsce trwania obserwacji.

Czas trwania wskazanej obserwacji może wynosić maksymalnie 4 tygodnie. Wskazany okres może być wydłużony, ale tylko postanowieniem sądu i to na czas do 8 tygodni.

Rezultatem wskazanych badań jest wydanie opinii psychiatrycznej, co do stanu psychicznego zdrowia oskarżonego (podejrzanego). Opina ta powinna zawierać stwierdzenia dotyczące zarówno poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia czynu, jak i jego aktualnego stanu zdrowia psychicznego oraz zdolności do udziału w postępowaniu, a w razie potrzeby, co do okoliczności wymienionych w art. 93 Kodeksu karnego (tj. stosowania środków zabezpieczających).

Zobacz serwis: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »