Kategorie

Uzasadnienie wyroku - termin, treść i zaskarżenie

Uzasadnienie wyroku - termin, treść i zaskarżenie/ fot. Fotolia
Fotolia
Bezpośrednio ideą sądowego uzasadnienia wydanego wyroku jest wyjaśnienie przez sąd motywów, argumentów, jakimi kierował się wydając dany wyrok. Pośrednio jego celem ma być również przekonanie stron, co do jego merytorycznej słuszności.

W związku z powyższym uzasadnienie wyroku sądowego musi spełniać szereg wymogów formalnych (określonych w art. 424 Kodeksu postępowania karnego), których brak może być podstawą do zarzutu apelacyjnego, co do wadliwej konstrukcji uzasadnienia wyroku.

Zgodnie z treścią przepisu art. 422 § 1 KPK wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku oraz jego doręczenie może wnieść strona (a zatem oskarżony i jego obrońca, oskarżyciel publiczny, oskarżyciel posiłkowy i jego pełnomocnik), podmiot z art. 416 KPK, podmiot zobowiązany z art. 91a oraz w przypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie również pokrzywdzony -  w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku.

Termin sporządzenia uzasadnienia wyroku

Reklama

Skutkiem złożenia przedmiotowego wniosku jest obowiązek sądu do sporządzenia uzasadnienia wyroku. Zasadniczo przepis art. 423 § 1 przewiduje na to czas 14 dni (w tym również w tych szczególnych przypadkach w KPK, gdy sporządzenie uzasadnienia wyroku następuje z urzędu), jednakże w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia wyroku w terminie prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony. Wskazane powody mogą być różne, począwszy od zawiłości sprawy a na wypadkach losowych (takich jak choroba sędziego) skończywszy.

Należy podkreślić, iż wskazany termin 14 dniowy (jak i termin wyznaczany przez prezesa sądu) jest jedynie instrukcyjny i nie rodzi żadnych skutków procesowych dla stron nawet bardzo długi czas sporządzania uzasadnienia wyroku.

Uzasadnienie sporządzane jest przez przewodniczącego składu sędziowskiego lub przez sędziego sprawozdawcę (w sprawach, w których jest wieloosobowy skład sędziowski).

Zobacz: Śledztwo i dochodzenie

Treść uzasadnienia wyroku sądowego

Zgodnie z treścią przepisu art. 424 KPK uzasadnienie wyroku powinno spełniać trzy zasadnicze wymogi: wyjaśniać podstawę faktyczną wyroku (w tym ocenę dowodów), wyjaśniać podstawę prawną wyroku oraz ujawniać okoliczności brane przez sąd przy wymierzaniu kary.

W odniesieniu do kwestii wyjaśnienia podstawy faktycznej wyroku, sąd jest zobowiązany przedstawić, jaki stan sprawy ustalił, to znaczy, jaki był według jego ustaleń przebieg danego zdarzenia (jest to tzw. stan faktyczny sprawy).

Reklama

W przypadku kradzieży z włamaniem do cudzego mieszkania sąd powinien określić, kto i kiedy oraz w jaki sposób dokonał wskazanego włamania (np. Adam D. w dniu 11 lipca 2010 r. włamał się do mieszkania państwa Nieświadomych na ul. Bogatej 11/5 ok. godz. 17:00 poprzez wyłamanie zamka w drzwiach łomem”).

Drugim elementem uzasadnienia jest kwestia wskazania przez sąd wszystkich dowodów w oparciu, o które wyrokował. W odniesieniu do tego wykazu sąd powinien wskazać, którym z dowodów dał wiarę oraz wyjaśnić precyzyjnie, dlaczego określonym dowodom w ogóle nie dał wiary lub dał wiarę jedynie częściową (jeśli taka sytuacja ma miejsce)

Sąd musi również wyjaśnić podstawę prawną swojego rozstrzygnięcia, tj. wskazać, za jakie przestępstwo skazał oskarżonego oraz wyjaśnić, dlaczego uznał, że czyn oskarżonego stanowi właśnie to przestępstwo.

Wobec osoby, która kupiła kradziony towar na bazarze powstaje wątpliwość czy nabywając ten towar wiedziała o jego pochodzeniu (czyli popełniła paserstwo umyślne) czy też jedynie nie zachowała należytych reguł ostrożności postępowania (czyli popełniła paserstwo nieumyślne). Sąd w uzasadnieniu musi wskazać, który z czynów przypisał oskarżonemu i dlaczego.

W odniesieniu do wysokości wymierzonej kary sąd również jest zobowiązany wyjaśnić podstawę jej zastosowania tj. wskazać, jakie okoliczności wziął pod uwagę przy jej ustalaniu. Mogą to być okoliczności zarówno na korzyść oskarżonego (takie jak np. uprzednia niekaralność), jak i okoliczności przemawiające na jego niekorzyść (np. wyjątkowa brutalność czynu).

W przypadku zastosowania przez sąd którejś z instytucji prawa karnego – nadzwyczajnego złagodzenia kary lub jej obostrzenia, uwzględnienia przez sąd powództwa cywilnego sąd również jest obowiązany przedstawić motywy swojego rozstrzygnięcia.

Zaskarżenie uzasadnienia wyroku

Wadliwie sporządzone uzasadnienie wyroku może być podstawą zarzutu apelacyjnego. Będzie to szczególnie istotne w sytuacji, w której sąd ujawni motywy wyroku będące wysoce nielogiczne lub sprzeczne ze sobą, zawierające ewidentne błędy w rozumowaniu, a także w sytuacji, w której sposób sporządzenia uzasadnienia wyroku będzie taki, że uniemożliwi sądowi drugiej instancji ocenę, czym kierował się sąd pierwszej instancji przy wydaniu zaskarżonego wyroku.

Należy również podkreślić, iż procedurze karnej (w przeciwieństwie do procedury cywilnej oraz administracyjnej) istnieje możliwość zaskarżenia tylko samego uzasadnienia wyroku bez zaskarżenia jego sentencji. Sytuacja taka może zaistnieć, gdy sąd w uzasadnieniu poczyni ustalenia dla strony niekorzystne pomimo wydania korzystnego dla niej wyroku

Sąd może uniewinnić oskarżonego od zarzutu kradzieży, ale w uzasadnieniu wskazać, że rzecz, o którą toczy się spór nie należy do niego (co może nie odpowiadać oskarżonemu, który od początku podnosi, że rzecz była jego). W takiej sytuacji oskarżony może zaskarżyć tylko uzasadnienie wyroku.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 maja 2021
  Zakres dat:

  Emerytura bez podatku - od kiedy?

  Emerytura bez podatku to jedno z rozwiązań "Polskiego Ładu". Od kiedy miałyby obowiązywać nowe zasady?

  Dowód osobisty dla seniora ważny bezterminowo?

  Dowód osobisty dla seniorów, którzy ukończyli 70. rok życia ma być ważny bezterminowo. Taką poprawkę wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o dowodach osobistych.

  Odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.

  Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w 2021 r.? Jaka jest aktualna wysokość maksymalnych odsetek za opóźnienie?

  500 plus nadal bez kryterium dochodu

  Świadczenie 500 plus przysługuje bez kryterium dochodowego. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapewnia, iż to się nie zmieni.

  Krajowy Rejestr Zadłużonych - termin może być przesunięty

  Termin uruchomienia Krajowego Rejestru Zadłużonych może ponownie zostać przesunięty. Jakie dane będzie zawierał rejestr?

  500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

  „500 plus dla seniora" wlicza się do dochodu przy niektórych świadczeniach z pomocy społecznej. Czy te przepisy się zmienią?

  Nowy standard telewizji naziemnej w 2022 r. - co oznacza?

  Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej w 2022 r. rodzi wiele pytań. Czy będzie trzeba wymienić telewizor?

  Alimenty na dziecko – do kiedy [ZMIANY]

  Alimenty na dziecko. Do kiedy rodzice mają płacić świadczenia alimentacyjne? Zmiany przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

  Testament notarialny – cena, zmiana, wskazówki [WYWIAD]

  Testament notarialny pomaga uniknąć problemów związanych z jego zaginięciem– przekonują notariusze Maciej Celichowski i Joanna Zawrotniak.

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu? Nad takim rozwiązaniem pracuje Senat. Obecnie uprawnienie to przysługuje kobietom w ciąży.

  Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

  Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

  Jak radzić sobie z komornikiem?

  Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

  Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

  Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

  Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

  Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

  Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

  Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

  Świadek koronny, czyli jaki?

  „Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

  Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

  Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

  ETPCz o wyborze polskiego TK

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

  Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

  Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

  Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

  Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?