REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Warunkowe zawieszenie wykonania kary łącznej

Czym jest kara łączna? / Fot. Fotolia
Czym jest kara łączna? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z problematycznych zagadnień związanych z wymierzaniem kary łącznej jest kwestia możliwości warunkowego zawieszania wykonania kary (czyli w mowie potocznej tzw. „zawiasów”). Należy wskazać, iż generalnie istnieje taka możliwość, ale obwarowana jest ona pewnymi (nieraz trudnymi do spełnienia) warunkami.

W odniesieniu do tytułowego problemu należy wskazać, iż istnieje możliwość zawieszenia wykonania kary łącznej, jeżeli chociaż jedna z kar podlegających łączeniu wymierzona była z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

REKLAMA

Należy podkreślić, iż przed dniem 8 czerwca 2010 r. (przed wejściem w życie nowelizacji z dnia 5 listopada 2009 r.) przyjmowało się powszechnie, iż jeżeli sprawca spełniał wymogi określone w art. 69 KK (dotyczący postawy sprawcy oraz wysokości wymierzonej mu kary) to wówczas sąd musiał orzec całość kary łącznej w zawieszeniu. Obecnie na mocy przepisu art. 89 § 1a Kodeks karny sąd w tej sytuacji może wymierzyć karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia (co oznacza zaostrzenie polityki karnej).

Zobacz: Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Wskazany przepis art. 69 (warunkujący zawieszenie wykonania kary) zakłada, co następuje:

1) sąd musi wydać pozytywną prognozę kryminologiczną w stosunku do sprawcy w oparciu o postawę sprawcy, jego właściwości osobiste, dotychczasowy tryb życia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) sąd może wymierzyć karę w zawieszeniu maksymalnie w wysokości 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat pozbawienia wolności.

3) zawieszenie wykonania kary nie stosuje się do sprawcy określonego w art. 64 § 2 KK (czyli multirecydywisty), chyba, że zachodzi wyjątkowy przypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami

4) zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do kar ograniczenia wolności oraz grzywny wymierzonych sprawcom występku o charakterze chuligańskim

Wskazany warunek nr 2 (dotyczący wysokości kary podlegającej zawieszeniu) oznacza w praktyce, iż kara łączna nie może przekroczyć w sumie 2 lat pozbawienia wolności, aby w ogóle istniała szansa warunkowego jej zawieszenia. Rozumując a contrario (czyli na zasadzie przeciwieństwa) – wyższa kara łącza nigdy nie będzie mogła być zawieszona w wykonaniu.

Reasumując, uzyskanie wyroku łącznego z warunkowym zawieszeniem jego wykonania jest możliwe, ale jest też trudne (bo trzeba spełnić wszystkie przesłanki określone w art. 69 KK).

Należy wskazać, iż w razie warunkowego zawieszenia wyroku łącznego sąd na nowo określa okres próby (czyli czasu trwania tzw. „zawiasów”) oraz ewentualnie z nią związane środki karne. Na podstawie przepisu art. 71 KK sąd może wówczas również orzec w stosunku do sprawcy grzywnę w wysokości do w wysokości 270 stawek oraz 135 stawek grzywny (odpowiednio przy zawieszeniu wykonania kary pozbawienia wolności oraz kary ograniczenia wolności).

Zobacz serwis: Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA