reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

W doktrynie procesu karnego wyróżnia się dwa tryby ścigania przestępstw- z oskarżenia publicznego oraz z oskarżenia prywatnego. Zdecydowana większość czynów zabronionych ścigana jest z oskarżenia publicznego (z urzędu). W przypadku niektórych przestępstw (jak np. przestępstwa uporczywego nękania, groźby karalnej czy też zabiegu leczniczego wykonanego bez zgody pacjenta) możliwość wszczęcia postępowania uzależniona jest jednak od złożenia przez osobę uprawnioną zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie jego sprawcy.

W zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa należy dokładnie opisać zachowanie danej osoby, które naszym zdaniem wypełnia znamiona czynu zabronionego. Jeżeli mamy jakiekolwiek dowody, które potwierdzają nasze twierdzenia, takie jak np. wydruki wiadomości sms, zdjęcia czy też inne dokumenty, należy je dołączyć do zawiadomienia. W piśmie można również wskazać świadków (imię, nazwisko, adres) którzy posiadają informację odnośnie zgłaszanego przez nas przestępstwa. Można również zawnioskować o przeprowadzenie przez organy ścigania określonych dowodów, których sami nie jesteśmy w stanie uzyskać np. uzyskanie informacji z banków, urzędów czy też od operatorów sieci telefonii komórkowej. Jeżeli nasze pismo będzie rzeczowe i poparte rozsądnymi dowodami, to istnieje szansa, że organy postępowania bardzo szybko zajmą się naszą sprawą.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Jako pokrzywdzeni możemy (ale nie musimy) brać aktywny udział w całym postępowaniu przygotowawczym wszczętym na skutek naszego zawiadomienia. Możemy działać zarówno samodzielnie jak też za pośrednictwem fachowego pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego, który będzie podejmował działania w naszym imieniu. Co do zasady, pokrzywdzony działając jako strona postępowania przygotowawczego, może przez cały okres jego trwania składać wnioski dowodowe, uczestniczyć w przesłuchaniach świadków lub też zapoznawać się ze zgromadzonym przez organy ścigania materiałem dowodowym. 

Jeżeli w ciągu 6 tygodni od złożenia zawiadomienia nie zostaniemy powiadomieni o wszczęciu albo odmowie wszczęcia postępowania, możemy wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie. Uprawnienie do złożenia zażalenia przysługuje nam również w momencie, gdy organ odmówi wszczęcia postępowania lub też uprzednio wszczęte umorzy.

Jeżeli zostanie sporządzony oraz złożony akt oskarżenia, pokrzywdzony może, aż do rozpoczęcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, złożyć oświadczenie, że chce brać udział w postępowaniu sądowym w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Oskarżyciel posiłkowy ma prawo czynnego udziału w całym postępowaniu- może składać wnioski dowodowe, zadawać pytania przesłuchiwanym świadkom a nawet złożyć odwołanie w wypadku gdy zapadnie dla niego niekorzystne rozstrzygnięcie.

Zobacz serwis: Ciekawostki

Jak widać złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa może być w zasadzie jedyną czynnością jaką musimy wykonać, aby doprowadzić do skazania sprawcy przestępstwa ale może też stanowić początek podejmowanych przez nas działań w celu ukarania osoby, która popełniła czyn zabroniony. Możemy pozostawić sprawę w rękach policji czy też prokuratury albo brać aktywny udział w walce o sprawiedliwość. Wybór należy wyłącznie do nas.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama