Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związanie sądu treścią aktu oskarżenia

Sąd nie jest związany pełną treścią aktu oskarżenia.
Sąd nie jest związany pełną treścią aktu oskarżenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sąd nie jest związany w sposób mechaniczny pełną treścią aktu oskarżenia, tzn. kwalifikacją prawną zarzutów lub opisem czynu i może te elementy aktu oskarżenia zmodyfikować. Tym co wiąże Sąd jest natomiast samo zdarzenie historyczne będące podstawą tego aktu.

Co zawiera każdy akt oskarżenia

Rozwijając powyższe uwagi należy przypomnieć że każdy akt oskarżenia musi zawierać m. in.:

REKLAMA

 1. oznaczenie osoby wobec której jest kierowany (wraz z jej danymi osobowymi takimi jak wiek, adres, wykształcenie, posiadany majątek) + dane o zastosowaniu środka zapobiegawczego,
 2. dokładne określenie zarzucanego oskarżonemu czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków, a zwłaszcza wysokości powstałej szkody,
 3. oznaczenie kwalifikacji prawnej zarzucanego czynu (czyli jak to się potocznie mówi “podanie odpowiedniego paragrafu” np. podanie, że prokuratura oskarża kogoś o kradzież tj. o czyn z art. 278 p. 1 KK),
 4. wskazanie czy oskarżony działa w warunkach recydywy, 
 5.  wskazanie sądu właściwego do rozpoznania sprawy i trybu postępowania,
 6. uzasadnienie oskarżenia.

Zakres związania Sądu aktem oskarżenia

1) brak związania podstawą prawną oskarżenia i dosłownym opisem czynu

REKLAMA

W nawiązaniu do powyższego wyliczenia należy wskazać, iż Sąd zasadniczo wiąże głównie zdarzenie historyczne (tzw. stan faktyczny) będące podstawą zarzutów (np. fakt, że ktoś komuś zabrał z kieszeni telefon) a nie kwalifikacja prawna czy też dosłowny opis rzekomego czynu oskarżonego przytoczony przez prokuraturę.

A) Zdarzenie historyczne:

Zdarzeniem historycznym jest to, że Jan. K podszedł do Marka S. I poprosił go o telefon “bo musi pilnie zadzwonić”. Marek S. dał mu telefon do ręki, a w tym momencie Jan. K zaczął od niego szybko odchodzić. Marek S. próbował go złapać za ramię i iść za nim, w efekcie czego Jan K. odwrócił się i uderzył “z główki” Marka S. Po tym uderzeniu odszedł już nie zatrzymywany wraz z telefonem.

B) Oskarżenie Prokuratury:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prokuratura oskarża Jana K. o to że w dniu 15 maja 2011 dokonał rozboju na Marku. S w ten sposób, że najpierw zabrał mu telefon, a następnie uderzył Marka. S z pięści gdy ten go próbował zatrzymać by z tym telefonem nie odszedł tj. oskarża go o czyn z art. 280 p. 1 KK

C) Co powinien z oskarżeniem Prokuratury zrobić Sąd?

Zakładając, że Sąd w pełni dowodów wyjaśni sprawę tak, iż uzyska pełny obraz zdarzenia (taki jak przytoczony w “zdarzeniu historycznym”) Sąd powinien:

1) uznając Jana. K winnego zmienić kwalifikację prawną będącą podstawą zarzutu z art. 280 p. 1 KK czyli rozboju na art. 281 KK czyli tzw. kradzież rozbójniczą.

REKLAMA

Różnica między tymi przestępstwami jest taka, że dokonując rozboju sprawca najpierw używa przemocy a potem uzyskuje rzecz (takie zdarzenie nie miało miejsca w przykładzie), a dokonując kradzieży rozbójniczej najpierw sprawca rzecz zabiera a potem żeby się utrzymać przy jej posiadaniu stosuje przemoc (jak w przykładzie).

Należy nadmienić, że zgodnie z przepisami procedury karnej (tj. art. 399 KPK) Sąd przed zmianą kwalifikacji prawnej w wydawanym wyroku powinien o możliwości takiej zmiany poinformować strony

2) zmienić opis czynu za który skazuje Jana. K poprzez skazanie go za to, że po zabraniu telefonu Markowi S. uderzył go głową (z tzw. “główki”) a nie z pięści (tak jak to przyjęła Prokuratura).

Zobacz również: Wstępna kontrola aktu oskarżenia

2) brak związania uzasadnieniem oskarżenia

Sąd wydając wyrok nie jest związany uzasadnieniem aktu oskarżenia, co oznacza iż może uwzględnić wszystkie wymienione tam argumenty i uznać że dowody przedstawione przez oskarżyciela obciążają oskarżonego, ale może też uniewinnić całkowicie oskarżonego albo część dowodów oskarżyciela zinterpretować na korzyść oskarżonego.

3)  brak związania ustaleniem oskarżyciela co do działania sprawcy w warunkach recydywy

Sąd każdorazowo bada, czy Prokuratura trafnie przypisała sprawcy działanie w warunkach recydywy. Jeżeli okaże się, że uczyniła to błędnie wówczas Sąd ten błąd naprawi i poprawi kwalifikację prawną czynu przypisaną oskarżonemu.

Powyższe działanie Sądu działa również odwrotnie tj. Sąd może ustalić że sprawca działał w warunkach recydywy, nawet jeżeli takiego ustalenia nie dokonał oskarżyciel

Zobacz również: Znaczenie aktu oskarżenia

4) brak związania Sądu wskazaniem oskarżyciela, co do właściwości Sądu i trybu postępowania

Jeżeli okaże się, że oskarżyciel skierował akt oskarżenia do niewłaściwego Sądu (np. do sądu niewłaściwego miejscowo), wówczas sąd na posiedzeniu kieruje akt oskarżenia do właściwego Sądu.

Reasumując – co wiąże Sąd?

Reasumując, Sąd wiąże zdarzenie będąc podstawą oskarżenia. Zakres zmian, które może dokonać Sąd ma jednak ograniczenia, albowiem musi zachodzić tzw. tożsamość czynu – tego zarzucanego, z tym za który oskarżony jest skazany. Chodzi o to, że nawet po zmianach dokonywanych przez Sąd musi zgadzać się osoba oskarżonego, osoba pokrzywdzonego oraz właśnie realia sprawy.

Oskarżenie Jana K o włamanie na działkę Piotra S. w dniu 11 lipca 2010 r. nie może się utrzymać, jeżeli okaże się że tego dnia Jan. K popełniał przestępstwa, ale na szkodę innych osób (z pewnością nie uczynił tego na szkodę Piotra S.), zaś na działkę Piotra S. włamał się kolega Jana K – Piotr T.

W opisanej sytuacji Jan. K musi zostać uniewinniony od zarzutu włamania na działkę Piotra S., natomiast nie wyklucza to prowadzenia spraw karnych przeciwko niemu za inne ujawnione przestępstwa (z tym że sprawy te musi prowadzić od początku tj. od wszczęcia postępowania przygotowawczego oskarżyciel –zasadniczo prokuratura).

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Najnowsze sondaże wyborcze. PiS już nie ma się kogo bać? Czy to efekt "Zielonej granicy"?

  Gdyby wybory odbywały się w minioną niedzielę, zwyciężyłaby w nich Zjednoczona Prawica uzyskując 37,3 proc; KO uzyskałaby 29,8 proc. – wynika z sondażu pracowni Estymator przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl w dniach 22-23 września. Na trzecim miejscu uplasowała się Konfederacja z wynikiem 10,6 proc. głosów. Natomiast sondaż wyborczy Instytutu Badań Pollster, wykonany dla "Super Expressu” 21 i 22 września pokazuje, że liderem pozostaje Zjednoczona Prawica (36,76 proc. głosów), a na drugim miejscu utrzymuje się Koalicja Obywatelska (30,44 proc.). Oba sondaże pokazują mniej więcej takie samo poparcie obu czołowych komitetów wyborczych.

  Jak przyspieszyć uzyskanie rozwodu?

  Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

  Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

  5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

  REKLAMA

  Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

  Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

  Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

  By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

  Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

  Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

  Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

  Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

  REKLAMA

  Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

  Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

  Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

  Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

  REKLAMA