reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Strony procesu > Przedstawiciel społeczny w świetle nowelizacji kodeksu postępowania karnego

Przedstawiciel społeczny w świetle nowelizacji kodeksu postępowania karnego

Art. 90 Kodeksu postępowania karnego otrzymał nowe brzmienie na mocy ustawy z dnia 10 czerwca 2016r. o zmianie ustawy- Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Przedstawiciel społeczny zaliczany jest do grupy uczestników procesu określanych mianem rzeczników interesu społecznego. Jego istnienie stanowi realizację konstytucyjnej zasady udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości. Od pozostałych uczestników procesu odróżniają go cechy, takie jak niezależność od stron procesowych oraz reprezentowanie w procesie interesu społecznego, który w konkretnej sytuacji może pokrywać się z interesem jednostkowym. Formalnie jednak przedstawiciel społeczny nie jest związany z żadną ze stron.

Udział przedstawiciela organizacji społecznej może być zgłoszony w postępowaniu sądowym, co jednocześnie wyklucza zgłoszenie udziału w postępowaniu przygotowawczym oraz udział w tych procedurach, które odbywają się bez rozprawy. Przesłankami udziału przedstawiciela społecznego w procesie karnym są potrzeba ochrony interesu społecznego lub interesu indywidualnego, objętego zadaniami statutowymi tej organizacji, w szczególności ochrony wolności i praw człowieka, jak również interes wymiaru sprawiedliwości. W obowiązującym stanie prawnym, możliwe jest zgłoszenie udziału w postępowaniu nawet po rozpoczęciu przewodu sądowego.

Zobacz serwis: Sprawy karne

W zgłoszeniu organizacja społeczna wskazuje interes społeczny lub indywidualny, objęty zadaniami statutowymi tej organizacji, oraz przedstawiciela, który ma reprezentować tę organizację. Do zgłoszenia należy dołączyć odpis statutu lub innego dokumentu regulującego działalność tej organizacji, a przedstawiciel organizacji społecznej przedkłada sądowi pisemne upoważnienie.

Sąd dopuszcza przedstawiciela organizacji społecznej do występowania w sprawie, jeżeli przynajmniej jedna ze stron wyrazi na to zgodę. Zgoda może być w każdym czasie cofnięta. W wypadku braku zgody choćby jednej ze stron, sąd wyłącza przedstawiciela od udziału w sprawie, chyba że jego udział leży w interesie wymiaru sprawiedliwości. Decyzja sądu w sprawie wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przedstawiciela społecznego ma formę postanowienia, które nie jest zaskarżalne. Zgoda stron nie jest wymagana, gdy obecność przedstawiciela organizacji społecznej w sprawie leży w interesie wymiaru sprawiedliwości.

Sąd odmawia dopuszczenia przedstawiciela organizacji społecznej do występowania w sprawie, jeżeli stwierdzi, że wskazany w zgłoszeniu interes społeczny lub indywidualny nie jest objęty zadaniami statutowymi tej organizacji lub nie jest związany z rozpoznawaną sprawą.

Zobacz serwis: Kodeks karny

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedstawiciel społeczny w świetle nowelizacji kodeksu postępowania karnego. /Fot. Fotolia
Przedstawiciel społeczny w świetle nowelizacji kodeksu postępowania karnego. /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama