| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Wniosek o wydanie kary łącznej

Wniosek o wydanie kary łącznej

Na podstawie przepisów Kodeksu karnego możliwe jest wydanie sprawcy kary łącznej za kilka popełnionych przez niego przestępstw, za które został skazany. Należy wskazać, iż sąd w tej materii może procedować albo na wniosek skazanego, albo na wniosek prokuratora albo z urzędu.

Brak związania sądu zakresem wniosku

W pierwszej kolejności, w podanym kontekście należy wskazać, iż sąd rozpoznając wniosek o wydanie wyroku łącznego złożony przez skazanego (lub prokuratora) nie jest związany zakresem tego wniosku. Oznacza to, iż jeżeli sąd z urzędu dostrzeże możliwość połączenia dodatkowo innych kar niż te, których dotyczy wniosek, to może je połączyć.

Jeżeli oskarżony wnioskuje o połączenie mu kar za kradzież i rozbój, a sąd dostrzeże możliwość połączenia również kary za posiadanie narkotyków, to może wydać wyrok łączny dotyczący wskazanych trzech kar.

Zobacz: Łączenie kar

Sąd może również nie uwzględnić wniosku skazanego (lub prokuratora) uznając, iż kary, których on dotyczy nie dają się połączyć, ale może połączyć inne (nie objęte wnioskiem) kary, jeżeli dostrzeże taką możliwość.

Należy wskazać, iż wyrok łączny wydawany jest przez sąd zawsze po przeprowadzeniu rozprawy i podlega zaskarżeniu. W wyroku takim musi być precyzyjnie określone, jakie kary podlegają łączeniu i w jaki sposób. Musi być także oznaczona data, od kiedy należy liczyć początek odbywania kary łącznej oraz zawierać wskazanie okresów zaliczonych na poczet kary łącznej (np. zaliczenia czasu przebytego przez skazanego już w więzieniu na poczet kary łącznej, którą ma odbywać)

W przypadku, jeżeli sąd nie dostrzeże podstaw do wydania wyroku łącznego, wówczas umarza postępowanie w sprawie wydania wyroku łącznego.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyrok łączny wydawany jest przez sąd zawsze po przeprowadzeniu rozprawy i podlega zaskarżeniu. /Fot. Fotolia
Wyrok łączny wydawany jest przez sąd zawsze po przeprowadzeniu rozprawy i podlega zaskarżeniu. /Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »