REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy oświadczenie o odstąpieniu można wysłać faksem?

Jeżeli umowa została zawarta na piśmie, pod rygorem nieważności to oświadczenie o odstąpieniu również wymaga formy pisemnej.
Jeżeli umowa została zawarta na piśmie, pod rygorem nieważności to oświadczenie o odstąpieniu również wymaga formy pisemnej.

REKLAMA

REKLAMA

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy może być złożone faksem. Dotyczy to jednak tych umów, dla których ustawa nie wymaga szczególnej formy.

Forma oświadczenia o odstąpieniu od umowy powinna być uzależniona od formy samej umowy. W prawie konsumenckim brak jest przepisów, które wskazywałyby w jakiej formie powinno nastąpić odstąpienie. Oznacza to, że może być ono złożone w dowolnej formie, w tym również za pomocą faksu. Dotyczy to jednak głównie umów życia codziennego, które zawierane są najczęściej ustnie.

REKLAMA

Od tego przewidziane są jednak pewne odstępstwa. Zgodnie z art. 77 ust. 2 Kodeksu cywilnego jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.

Zobacz również: Faks nie zastępuje formy pisemnej

Forma pisemna umowy

Nie jest to samo co forma pisemna, której niezbędnym elementem jest własnoręczny podpis osoby składającej oświadczenia. W przypadku stwierdzenia pismem nie jest to konieczny wymóg. Wystarczy, jak samo oświadczenie będzie w jakikolwiek sposób potwierdzone w piśmie. Z tego też względu przy umowie zawartej na piśmie oświadczenie o odstąpieniu może być przesłane faksem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma pisemna pod rygorem nieważności

Inaczej będzie w sytuacji, jeżeli umowa została zawarta na piśmie, ale pod rygorem nieważności. W takiej sytuacji samo oświadczenie o odstąpieniu również pod rygorem nieważności musi uwzględniać wymagania formy pisemnej.

REKLAMA

W przypadku zastrzeżenia formy pisemnej dla danej umowy pod rygorem nieważności oświadczenie o odstąpieniu nie może być wysłane faksem. Faks bowiem nie spełnia wymogów przewidzianych dla formy pisemnej, jako że nie zawiera własnoręcznego podpisu, a jedynie jego kopię.

Rygor nieważności przy zastrzeżeniu formy pisemnej powinien jasno wynikać z treści ustawy. Jeżeli forma pisemna jest zastrzeżona bez rygoru nieważności, wtedy też skutki jej braku występują jedynie w postępowaniu dowodowym.

Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Czym jest odstąpienie od umowy?

Odstąpienie od umowy jest jednostronnym oświadczeniem, które kształtuje zakres praw i obowiązków drugiej strony danego stosunku prawnego. Ma ono ten skutek, iż po stronie sprzedawcy rodzi roszczenie wydania produktu oraz obowiązek zwrotu zapłaconej ceny kupującemu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Energetyczna linia bezpośrednia – dla kogo nowe rozwiązanie?

Energetyczna linia bezpośrednia. 7 września 2023 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo energetyczne, które zwiększają dostępność rozwiązania technologicznego nazywanego linią bezpośrednią. Choć przepisy w nowym kształcie obowiązują już od niemal roku, przedsiębiorcy podchodzą do tego rozwiązania z dystansem, co może wynikać z braku dostatecznej wiedzy. Wyjaśniamy więc, czym jest linia bezpośrednia i kto może z niej skorzystać.

MON: Zmiany w dodatkach stażowych i awansach. Odejścia z wojska. Karta Rodziny Wojskowej

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

REKLAMA

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane.

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle można dostać na skończenie studiów. Wnioski na rok akademicki 2024/2025 są już przyjmowane. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA