REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za odstąpienie od umowy muszę płacić sprzedawcy?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?
Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży?

REKLAMA

REKLAMA

Przy odstąpieniu od umowy sprzedawca musi zwrócić całość zapłaconej ceny nawet jeżeli produkt nosi ślady zużycia. Może on jednak żądać zapłaty za używanie produktu po odstąpieniu od umowy.

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy powoduje, że jej skutki są niweczone od samego początku. Traktuje się ją jakby nie została nigdy zawarta. Na sprzedawcę przechodzi z powrotem własność sprzedanej rzeczy. Musi on jednak zwrócić kupującemu całą zapłaconą cenę.

REKLAMA

Sprzedawca nie może przy tym potrącić w normalnych okolicznościach żadnej części ceny. Musi zwrócić ją w całości. Kupujący powinien zwrócić produkt w takim stanie, w jakim znajdował się on w chwili złożenia oświadczenia o odstąpieniu.

Sprzedawca nie może zatrzymać części zapłaconej ceny za zużycie towaru, jeżeli nastąpiło ono w ramach normalnej eksploatacji.

REKLAMA

Przy odstąpieniu od umowy kupujący nie jest zobowiązany płacić sprzedawcy za normalne zużycie produktu. Jeżeli zatem produkt, który ma być zwrócony sprzedawcy, nosi ślady użycia, ale wynika to z normalnej eksploatacji, sprzedawca powinien oddać całą zapłaconą cenę.

Sprzedawca będzie mógł domagać się określonej sumy, jeżeli zmniejszenie wartości rzeczy nastąpiło w skutek nieprawidłowego użycia. Takie samo uprawnienie będzie przysługiwało przedsiębiorcy w sytuacji, gdy kupujący używał rzeczy po odstąpieniu od umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Brak informacji o odstąpieniu narusza prawa konsumenta

Kiedy można odstąpić

Uprawnienie konsumenta do odstąpienia od umowy aktywuje się po nieudanej reklamacji. Co ważne kupujący nie może już w pierwszej reklamacji odstąpić od umowy. Zgodnie z art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej może on najpierw żądać bezpłatnej naprawy lub wymiany towaru.

Zgodnie z przepisami o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej sprzedawca może odmówić wymiany towaru na nowy lub jego nieodpłatnej naprawy, jeżeli jest to niemożliwe, albo wiązałoby się z nadmiernymi kosztami. W każdym przypadku będzie musiał wykazać te okoliczności.

Konsument zareklamował działający wadliwie sprzęt audio. W reklamacji zażądał wymiany na nowy. Sprzedawca wskazał na niemożność wymiany z powodu tego, iż zaprzestano już produkcji tego sprzętu.

Tym samym odstąpienie od umowy i zażądanie zwrotu pieniędzy jest możliwe dopiero w sytuacji, gdy sprzedawca nie uczynił zadość żądaniom konsumenta wyartykułowanym w reklamacji.

Zobacz również serwis: Reklamacje

Podobnie będzie w sytuacji, gdy sprzedawca nie zdoła spełnić żądania kupującego w odpowiednim czasie, który zawsze musi być określony z uwzględnieniem konkretnej sytuacji. Będzie tak również wtedy, gdy sprzedawca samowolnie dokonał reklamacji w sposób nieodpowiadający woli kupującego.

Kupujący w reklamacji zażądał wymiany towaru na nowy. Sprzedawca nie zastosował się do żądania i dokonał bezpłatnej naprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA