reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Dodatki do renty > Dodatek za tajne nauczanie do emerytury lub renty

Dodatek za tajne nauczanie do emerytury lub renty

Dodatek za tajne nauczanie to świadczenie powiększające wysokość emerytury lub renty. Przysługuje nauczycielom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie. Ile dodatek za tajne nauczanie wynosi od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r.?

Dodatek za tajne nauczanie

Dodatek za tajne nauczanie to specjalny dodatek do emerytury lub renty zwiększający comiesięczną wysokość świadczenia emerytalno-rentowego. Przysługuje emerytowi lub renciście, który podczas okupacji potajemnie nauczał.

Dodatek za tajne nauczanie został uregulowany ustawą Karta Nauczyciela. W świetle art. 80 ust. 1 ustawy dodatkowe świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie, nauczycielom, którzy przed dniem 1 września 1939 r. nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Wniosek o dodatek za tajne nauczanie

Otrzymanie dodatku do emerytury lub renty następują na podstawie wniosku złożonego przez samego zainteresowanego do ZUS wraz z zaświadczeniem właściwego kuratorium oświaty. Najlepiej zrobić to bezzwłocznie po otrzymaniu stosownego zaświadczenia, ponieważ wnioskowanie o dodatkowe świadczenia w późniejszych miesiącach powoduje przyznanie dodatku od miesiąca złożenia wniosku.

Wniosek można złożyć w dowolnej jednostce ZUS pisemnie bądź ustnie do protokołu. Przewiduje się możliwość wysłania w tym celu pełnomocnika. Co więcej można wnioskować o dodatek za pośrednictwem poczty lub polskiego urzędu konsularnego. Decyzję w sprawie wydaje jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zameldowania wnioskodawcy.

ZUS nie dysponuje gotowym formularzem wniosku o dodatek za tajne nauczanie. Świadczenia te występują bardzo sporadycznie, dlatego nie opracowano specjalnego wniosku. Należy więc napisać go odręcznie.

Osobie uprawnionej do dodatku za tajne nauczanie i dodatku kombatanckiego przysługuje tylko jeden ze wskazanych dodatków. Sama wybiera, który.

Wysokość dodatku za tajne nauczanie

Wysokość dodatku za tajne nauczanie ulega zmianie z dniem 1 marca każdego roku kalendarzowego. Kwotę dodatku ogłasza Prezes ZUS co najmniej na 12 dni roboczych przed terminem waloryzacji. Zgodnie z Komunikatem Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 lutego 2019 r. dodatek za tajne nauczanie wynosi 222,01 zł. Dokładnie taka sama kwota przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego i dodatku kombatanckiego. Dodatek za tajne nauczanie nie podlega opodatkowaniu. Emeryt lub rencista w całości otrzyma tę kwotę na konto bankowe lub do ręki za pośrednictwem poczty.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 967)

Ustawa z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 276)

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 18 lutego 2019 r. w sprawie miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury, miesięcznej kwoty przeciętnej renty z tytułu niezdolności do pracy, miesięcznej kwoty przeciętnej renty rodzinnej, wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, kwoty dodatku za tajne nauczanie, dodatku kombatanckiego, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych, kwoty świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytury lub renty oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń (Monitor Polski rok 2019 poz. 202)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama