reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta hipoteczna > Umowa dożywocia gwarantuje emerytowi comiesięczną rentę

Umowa dożywocia gwarantuje emerytowi comiesięczną rentę

Seniorzy często nie są w stanie zaspokoić sowich podstawowych potrzeb ze środków otrzymywanych z ZUS-u. W związku z tym coraz chętniej korzystają z ofert instytucji oferujących umowę dożywocia, która gwarantuje dodatkową comiesięczną rentę.

Umowa dożywocia została uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Przez umowę o dożywocie właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej, lub też zbywcy i osobie bliskiej dożywotnie utrzymanie.

Ten rodzaj umowy jest w praktyce bardzo często spotykany w odniesieniu do emerytów, którzy mogą zawierać z bankami umowy o tzw. kredyt odwrotny. Polega to na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości na bank, senior otrzymuje dożywotnio wypłaconą comiesięczną rentę oraz dożywotnie prawo korzystania z mieszkania

Umowa dożywocia dotycząca konkretnej nieruchomości musi być zawarta pod rygorem nieważności, w formie aktu notarialnego.

Zobacz także: Co to jest renta hipoteczna

Przedmiotem zbycia (przeniesienia własności) w drodze umowy dożywocia może być:

  • każda nieruchomość, a więc nie tylko część powierzchni ziemi, ale także budynek lub lokal stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności
  • udział we współwłasności nieruchomości oraz
  • prawo użytkowania wieczystego, pełniące funkcję podobną do prawa własności.

Przedmiotem umowy dożywocia nie może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zarówno mieszkalnego, jak i użytkowego. Spółdzielcze prawo do lokalu nie może być traktowane jako prawo własności, ponieważ jest ograniczonym prawem rzeczowym.

Świadczeniami, jakie może otrzymywać dożywotnik od banku będącego nabywcą nieruchomości na podstawie zawartej z nim umowy o dożywocie mogą być:

  • comiesięczna renta oraz
  • dożywotnie prawo do korzystania z mieszkania (przysługujące osobie uprawnionej aż do jej śmierci).

Warto również zaznaczyć, że ze uwagi na fakt, iż umowa dożywocia oparta jest o zapisy Kodeksu cywilnego, który dobrze zabezpiecza interes seniora, to w przypadku niewywiązywania się funduszu z zobowiązań, emeryt może taką umowę unieważnić.

Prawo dożywocia może być ujawnione w księdze wieczystej. Należy wyjaśnić, że przez wpisanie do księgi wieczystej staje się skuteczne względem praw nabytych przez czynność prawną po jego ujawnieniu. Jednakże wpis prawa dożywocia do księgi wieczystej ma jedynie deklaratywny charakter. Przeciwko prawu dożywocia nie działa rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych, nawet w razie nieujawnienia go w księdze.

Zobacz także: Kto może otrzymać rentę hipoteczną

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedmiotem umowy dożywocia nie może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zarówno mieszkalnego, jak i użytkowego.
Przedmiotem umowy dożywocia nie może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zarówno mieszkalnego, jak i użytkowego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama