reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta hipoteczna > Co to jest renta hipoteczna

Co to jest renta hipoteczna

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, czyli tzw. rencie hipotecznej. Jest to nowa instytucja, która daje szansę starszym osobom na to, aby mogły łatwiej uzyskać środki finansowe na godne życie i tym samym uniezależnić się od pomocy rodziny lub państwa.

Emerytury, które seniorzy otrzymują z ZUS-u nie są wysokie i często nie pozwalają na zaspokojenie ich podstawowych potrzeb. W związku z tym ustawodawca postanowił wprowadzić do polskiego prawa instytucję odwróconego kredytu hipotecznego. Zgodnie z założeniami projektu ustawy, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów emeryci, którzy zdecydują się przenieść własność lokalu na odpowiednią instytucję finansową będą mogli otrzymać kredyt, który będzie im wypłacany w comiesięcznych ratach – tzw. renta hipoteczna.

Zobacz także dział: Renta hipoteczna

Odwrócony kredyt hipoteczny w przeciwieństwie do zwykłego kredytu polega na tym, że to nie klient płaci raty bankowi, lecz bank klientowi.

Istota odwróconego kredytu hipotecznego polega na tym, że kredytobiorca może otrzymywać od instytucji kredytowej kwotę kredytu w ratach przez czas określony w umowie lub otrzymać całą kwotę w formie wypłaty jednorazowej. Uzyskane środki mogą być przeznaczone na dowolny cel, np. na bieżące wydatki, koszty utrzymania czy też zakup żywności. Podstawą do ustalenia kwoty kredytu jest rynkowa wartość nieruchomości oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego.

Instytucja kredytująca dostarcza kredytobiorcy, w formie papierowej, informacje niezbędne do podjęcia decyzji o zawarciu umowy. Dotyczą one m.in. rodzaju kredytu i jego kwoty, okresu obowiązywania umowy, stopy procentowej.

Kredytobiorca może wypowiedzieć umowę w każdym czasie z zachowaniem 3 miesięcznego terminu. Jest uprawniony również do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny, w terminie 10 dni od jej zawarcia, a w przypadku niedotrzymania przez kredytobiorcę postanowień umowy instytucja kredytowa wzywa go do usunięcia naruszenia w terminie nie krótszym niż 30 dni.

Odwrócony kredyt hipoteczny jest szczególnym rodzajem umowy kredytu w związku z tym będą mogły go udzielać tylko instytucje finansowe działające na podstawie ustawy Prawo bankowe. Są one odpowiednio wyposażone do prowadzenia tego rodzaju działalności. Taka regulacja ma zapewnić seniorom pewność i bezpieczeństwo.

Zobacz także serwis: Emerytury

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Emeryci, którzy zdecydują się przenieść własność lokalu na odpowiednią instytucję finansową będą mogli otrzymać kredyt, wypłacany w comiesięcznych ratach.
Emeryci, którzy zdecydują się przenieść własność lokalu na odpowiednią instytucję finansową będą mogli otrzymać kredyt, wypłacany w comiesięcznych ratach.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama