| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta hipoteczna > Do otrzymania renty konieczna jest własność nieruchomości

Do otrzymania renty konieczna jest własność nieruchomości

Emeryt, który chce otrzymać tzw. rentę hipoteczną musi najpierw zawrzeć z bankiem umowę odwróconego kredytu hipotecznego. Należy podkreślić, że warunkiem koniecznym uzyskania takiego kredytu jest posiadanie prawa własności nieruchomości.

Odwrócony kredyt hipoteczne polega na tym, że kredytobiorca może otrzymywać od instytucji kredytującej wypłatę z tytułu zawartej umowy kredytu, której nie musi spłacać. Najczęściej jest to wypłata jednorazowa. Emeryt może jednak poprosić o wypłatę w formie świadczeń okresowych – tzw. renta hipoteczna.

Emeryt, który chciałby skorzystać z instytucji odwróconego kredytu hipotecznego musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim powinien mieć ukończone 60 lat. Oprócz tego wymagane jest posiadanie:

  • prawa własności nieruchomości,
  • prawa własności ułamkowej części nieruchomości,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkiem lub budynku, o ile posiada jednocześnie prawo własności tych budynków lub
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Aby otrzymać rentę hipoteczną niezbędne jest posiadanie własności nieruchomości. Może to być własny dom bądź mieszkanie.

Zobacz także: Co to jest renta hipoteczna

Należy wyjaśnić, że zabezpieczeniem transakcji odwróconego kredytu hipotecznego jest hipoteka ustanowiona na nieruchomości lub na określonym prawie do nieruchomości. Prawo do nieruchomości zostaje przeniesione na instytucję kredytującą dopiero po śmierci kredytobiorcy.

Wymagalność odwróconego kredytu jest odroczona do 6 miesięcy od dnia działu spadku, jednak nie później niż po upływie 12 miesięcy od dnia otwarcia spadku (dzień śmierci kredytobiorcy). Należy wyjaśnić, że spadkobiercy mogą podjąć decyzję o dokonaniu spłaty kredytu i zachowaniu prawa do nieruchomości lub o przeniesieniu prawa do nieruchomości na instytucję kredytującą.

Warto wiedzieć, że nawet w przypadku przeniesienia prawa do nieruchomości na instytucję kredytującą spadkobiercom jest przekazywana kwota różnicy pomiędzy wartością roszczenia instytucji kredytującej a wartością nieruchomości, o ile różnica ta jest dodatnia. W przypadku, gdy kredytobiorca nie ma spadkobierców, nadwyżka ze sprzedaży nieruchomości zostanie przekazana, zgodnie z przepisami prawa spadkowego, na rzecz gminy lub skarbu państwa.

Zobacz także: Kto może otrzymać rentę hipoteczną

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W celu otrzymania renty hipotecznej niezbędne jest posiadanie własności nieruchomości.
W celu otrzymania renty hipotecznej niezbędne jest posiadanie własności nieruchomości.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »