| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2012 roku

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2012 roku

Zgodnie z planowanymi zmianami przepisów, w wyniku waloryzacji o 71 złotych wzrośnie najniższa renta rodzinna. Jaka będzie wysokość renty rodzinnej w 2012 roku?

Uprawnieni do renty rodzinnej

Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny zmarłego: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,  małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice. Renta rodzinna przysługuje tym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Ponadto renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz także: Wszystko co warto wiedzieć o rencie rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej

Renta rodzinna wynosi:
•    dla jednej osoby uprawnionej – 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
•    dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
•    dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Zobacz także: Kiedy renta rodzinna ulega podziałowi

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2012 roku

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach Z FUS przewidują granicę najniższej renty rodzinnej.  Jeśli osoba uprawniona do renty rodzinnej uzyska niższe świadczenie, wtedy z urzędu zwiększa się jej wysokość renty rodzinnej do najniższej wysokości świadczenia. Kwoty najniższych świadczeń ulegają podwyższeniu w wyniku corocznej waloryzacji.  Dotychczas waloryzacja przeprowadzana była w systemie waloryzacji procentowej, jednak od tego roku ma nastąpić zmiana w sposobie waloryzacji rent. Waloryzacja ma być waloryzacją kwotową, co oznacza, że wszystkie świadczenia rentowe, w tym renty rodzinnej wzrosną o jednakową kwotę. Zgodnie z zapowiedziami, będzie to kwota 71 zł.

Podwyższeniu ulegnie wysokość najniższej renty rodzinnej. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kwota najniższej renty rodzinnej wyniesie w 2012 roku 719, 18 zł.

Dla przypomnienia kwoty najniższej gwarantowanej renty rodzinnej wynosiła od 1 marca 2011 roku 728,18 zł.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »