reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami

Łączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami

Co się dzieje w przypadku, jeśli osoba uprawniona do renty rodzinnej uzyska prawo do innego świadczenia, na przykład do renty socjalnej lub do emerytury? Czy może liczyć na dwa świadczenia z ZUS?

Prawo do renty rodzinnej przysługuje po zmarłym, który w chwili śmierci miał prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo przynajmniej spełniał warunki wymagane do ich uzyskania. Ponadto renta przysługuje po zmarłym zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

Dzieci - własne, drugiego małżonka, dzieci przysposobione - do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeśli się uczą oraz bez względu na wiek, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

Wnuki i rodzeństwo - jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią zmarłego, (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku, a ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją - jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo ubezpieczony (emeryt lub rencista) lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.

Wdowa - ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat lub była niezdolna do pracy. Ponadto wdowa ma prawo do renty, jeśli wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat życia. Prawo otrzyma także w przypadku, gdy opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Małżonka rozwiedziona, która do dnia śmierci byłego męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Wdowiec – aby otrzymać rentę rodzinną musi spełnić te same wymagania co wdowa.

Rodzice - mają prawo do renty rodzinnej, ich zmarłe dziecko, bezpośrednio przed śmiercią przyczyniało się do ich utrzymania a ponadto jeśli rodzice spełniają warunki takie jak dla wdowy.

Zobacz: Jak uzyskać rentę rodzinną po zmarłym policjancie?

Co się dzieje, w przypadku zbiegu u jednej z wyżej wymienionych osób do kilku świadczeń emerytalnych lub rentowych? W takim przypadku wypłaca się jedno z tych świadczeń, świadczenie wyższe lub wybrane przez uprawnionego do renty rodzinnej.

Ten sam sposób działania stosuje się także w razie zbiegu u jednej osoby prawa do renty rodzinnej z prawem do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego.

Zobacz serwis: Renty

Wstrzymanie wypłaty jednego ze świadczeń, niewybranego lub niższego następuje od dnia, od którego przysługuje prawo do wypłaty świadczenia wyższego lub wybranego przez zainteresowanego.

Renty rodzinnej nie wolno łączyć ponadto zasiłkiem dla bezrobotnych, wypłacanym przez urząd pracy.

Rentę rodzinną można łączyć z własnymi zarobkami z umowy o pracę, działalności gospodarczej, zleceń lub innych umów o świadczenie usług.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama