REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość renty zależy od kwoty bazowej

Magdalena Przepiórka
Kwota bazowa, wysokość renty.
Kwota bazowa, wysokość renty.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość renty jest uzależniona od kwoty bazowej. Jest ona corocznie zmieniana i ogłaszana przez Prezesa GUS. Obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. W 2011 r. wyniosła 2974,69 zł.

Renta

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego, które przysługuje w przypadku utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia z powodu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy zarobkowej.

Przepisy rozróżniają dwa rodzaje rent:

  1. renta stała – otrzyma ją osoba, której niezdolność do pracy jest trwała oraz
  2. renta okresowa – przysługuje osobie, której niezdolność do pracy ma charakter czasowy. Przyznawana jest na okres wskazany przez organ rentowy.

Warunki

Uzyskanie renty uzależnione jest od spełnienia trzech warunków:  

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. istnienia niezdolności do pracy,
  2. posiadania wymaganego, stosownie do wieku ubezpieczonego, okresu składkowego i nieskładkowego,
  3. powstania niezdolności do pracy w okresie ściśle określonym w przepisach.

Zobacz: Czy osoby pobierające renty muszą się rozliczać w Urzędzie Skarbowym?

Wysokość renty

Wysokość renty określają przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS. W zależności od tego czy mamy do czynienia z całkowitą bądź częściową niezdolnością do pracy, kwota renty będzie różna.

W przypadku osoby, wobec której orzeczono całkowitą niezdolność do pracy, renta wyniesie:

1. 24 % kwoty bazowej oraz 

2. po 1,3 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych; 

3. po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych; 

4. po 0,7 % podstawy jej wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat. 

Z kolei dla osoby częściowo niezdolnej do pracy renta wyniesie 75 % renty dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy

Kwota bazowa

Ze wskazanych powyżej regulacji wynika, że wysokość renty jest uzależniona od kwoty bazowej. Kwota bazowa stanowi 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne, w poprzednim roku kalendarzowym. Jest ona ustalana corocznie o obowiązuje w okresie od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku.

Ogłoszenia kwoty bazowej dokonuje Prezes GUS w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” w terminie do 7 roboczego dnia lutego każdego roku.

Kwota bazowa a wysokość renty

REKLAMA

Należy wyjaśnić, że kwota bazowa obowiązująca w danym roku kalendarzowym służy do wyliczenia świadczeń nowo nabywanych. Oznacza to, że jeśli renta podlegałaby przeliczeniu, np. w wyniku odnalezienia dokumentów dotyczących stażu pracy, to wówczas kwoty bazowej nie zmienia się. Wyjątek stanowi sytuacja wskazana w art. 110 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (zmiana wysokości podstawy wymiaru składki).

Wniosek o rentę najlepiej jest zgłosić najwcześniej 1 marca, aby można było do wyliczeń przyjąć obowiązującą od tego dnia kwotę bazową. Najczęściej bowiem kwota bazowa zwiększa się corocznie.

Zobacz serwis: Wysokość renty

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2009.153.1227).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA