reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty

Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty

Renta socjalna przysługuje w ściśle określonej ustawowo wysokości. Wysokość renty socjalnej nie jest uzależniona od żadnych indywidualnych parametrów. Sposobem na jej podwyższenie jest waloryzacja.

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Osobie uprawnionej do renty socjalnej przysługuje renta socjalna stała, jeśli jest całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub renta socjalna okresowa, w przypadku gdy jest całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna

Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wysokość renty socjalnej jest jednakowa dla wszystkich uprawnionych.

Wysokość renty socjalnej jest uzależniona od wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy.

Kwota renty socjalnej jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto z kwoty renty potrąca się składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby pobierające rentę socjalną podlegają bowiem obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej

Renty socjalne podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca każdego roku.

Waloryzacji renty socjalnej dokonuje jednostka organizacyjna Zakładu lub organ emerytalno-rentowy. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, bez potrzeby składania wniosku.
Waloryzacji podlegają renty socjalne, przyznane do ostatniego dnia lutego roku, w którym przeprowadzana jest ta waloryzacja. Za rentę socjalną przyznaną do ostatniego dnia lutego danego roku uważa się rentę przyznana na wniosek zgłoszony najpóźniej w tym dniu, jeżeli wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia zostały spełnione do tej daty.

Jeśli osobie uprawnionej do renty socjalnej przysługują dodatki do renty, również one podlegają waloryzacji.

Waloryzacji renty socjalnej dokonuje się poprzez podwyższenie kwoty tej renty do kwoty 84 proc. zwaloryzowanej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama