REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustanowić separację w administracyjnym postępowaniu kanonicznym?

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Postępowanie administracyjne pozwala stronom na orzeczenie separacji bez klasycznego procesu sądowego.
Postępowanie administracyjne pozwala stronom na orzeczenie separacji bez klasycznego procesu sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie administracyjne pozwala małżonkowi wnoszącemu o orzeczenie separacji uzyskanie jej bez klasycznego kontradyktoryjnego procesu sądowego, w którym strony musiałyby stanąć przeciwko sobie.

REKLAMA

W uzupełnieniu mego poprzedniego artykułu zatytułowanego „Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji” poniżej oraz w kolejnych dysertacjach omówię poszczególne możliwości, dzięki którym pomiędzy małżonkami może zostać ustanowiona separacja.

REKLAMA

Przedtem należy poczynić generalną uwagę, iż wspólne życie małżonków jest konsekwencją powstania pomiędzy nimi węzła małżeńskiego. Dlatego też procesu o separację nie można ograniczać jedynie do regulacji dotyczących skutków cywilnych małżeństwa. Tym samym zgodnie z trendami współczesnej kanonistyki nie można spraw w przedmiocie ustanowienia separacji pozostawiać wyłącznie władzom państwowym. Niemniej jednak ustawodawca kościelny w żadnej mierze nie ignoruje orzeczeń sądów świeckich dotyczących stosunków separowanych małżonków oraz stosunków panujących pomiędzy nimi ze względu na dzieci lub majątek. Skutki cywilne separacji wywierają bowiem także pewien wpływ na sytuację tychże małżonków w Kościele. 

Zobacz: Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?

Procedura administracyjna

Przewrotnie zacznę jednak od omówienie kanonicznego postępowania administracyjnego w przedmiotowym temacie. W pierwszej kolejności skupiam się na nim, gdyż takie postępowanie jest dla małżonków bardziej odpowiednie aniżeli sądowe. Jest bowiem znacznie prostsze, ale w tym trybie mogą być rozpatrywane sprawy nieskomplikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Normy kodeksowe

REKLAMA

Zgodnie z normą kodeksową separacja osobowa małżonków ochrzczonych, jeżeli zgodnie z przypisami prawa nie zarządzono inaczej w odniesieniu do szczególnych miejsc, może być zarządzona dekretem biskupa diecezjalnego, wydanym w drodze postępowania administracyjnego. A zatem uściślając kompetentnym biskupem diecezjalnym w sprawie o ustanowienie separacji w postępowaniu administracyjnym jest ten, który jest ordynariuszem własnym małżonków zgodnie z treścią kan. 107 § 1 Kodeksu postępowania kanonicznego. W przedmiotowych sprawach winien on kierować się normami zawartymi w kan. 48 – 58, gdyż przez dekret zarządzający separację należy rozumieć akt administracyjny podjęty przez kompetentną władzę, na mocy którego, zgodnie z przepisami prawa zostaje podjęta decyzja. Dekret, by był ważny musi mieć także odpowiednią formę. Forma pisemna nie jest konieczna pod sankcją nieważności, lecz jest ona wymagana dla celów dowodowych. Motywacja decyzji natomiast świadczyć może jedynie o racjonalnym działaniu władzy i służyć może dla celów odwoławczych.

Przed podjęciem decyzji kompetentna władza kościelna winna jednak zebrać niezbędne informacje i dowody oraz oczywiście, o ile jest to możliwe wysłuchać tych, których prawa mogą być zagrożone lub naruszone. Biskup diecezjalny przy podejmowaniu decyzji nie powinien opierać się jedynie na przesłuchaniu stron, lecz powinien także odwoływać się do zeznań świadków, a nawet zasięgać opinii biegłych.

Podsumowanie

Postępowanie administracyjne pozwala stronom na orzeczenie separacji bez klasycznego kontradyktoryjnego procesu sądowego, w którym małżonkowie musieliby stanąć przeciwko sobie. Sprawia to, iż takie postępowanie jest dla stron rozwiązaniem bardzo korzystnym, gdyż nie przekłada się ono na powstanie ewentualnych konfliktów czy wzajemnych oskarżeń. Jednocześnie znacznie ułatwia ono także wznowienie życia małżeńskiego. 

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko zaświadczenie. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

REKLAMA

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA