REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustanowić separację w administracyjnym postępowaniu kanonicznym?

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Postępowanie administracyjne pozwala stronom na orzeczenie separacji bez klasycznego procesu sądowego.
Postępowanie administracyjne pozwala stronom na orzeczenie separacji bez klasycznego procesu sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie administracyjne pozwala małżonkowi wnoszącemu o orzeczenie separacji uzyskanie jej bez klasycznego kontradyktoryjnego procesu sądowego, w którym strony musiałyby stanąć przeciwko sobie.

REKLAMA

W uzupełnieniu mego poprzedniego artykułu zatytułowanego „Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji” poniżej oraz w kolejnych dysertacjach omówię poszczególne możliwości, dzięki którym pomiędzy małżonkami może zostać ustanowiona separacja.

REKLAMA

Przedtem należy poczynić generalną uwagę, iż wspólne życie małżonków jest konsekwencją powstania pomiędzy nimi węzła małżeńskiego. Dlatego też procesu o separację nie można ograniczać jedynie do regulacji dotyczących skutków cywilnych małżeństwa. Tym samym zgodnie z trendami współczesnej kanonistyki nie można spraw w przedmiocie ustanowienia separacji pozostawiać wyłącznie władzom państwowym. Niemniej jednak ustawodawca kościelny w żadnej mierze nie ignoruje orzeczeń sądów świeckich dotyczących stosunków separowanych małżonków oraz stosunków panujących pomiędzy nimi ze względu na dzieci lub majątek. Skutki cywilne separacji wywierają bowiem także pewien wpływ na sytuację tychże małżonków w Kościele. 

Zobacz: Co zawiera wyrok stwierdzający nieważność małżeństwa kościelnego?

Procedura administracyjna

Przewrotnie zacznę jednak od omówienie kanonicznego postępowania administracyjnego w przedmiotowym temacie. W pierwszej kolejności skupiam się na nim, gdyż takie postępowanie jest dla małżonków bardziej odpowiednie aniżeli sądowe. Jest bowiem znacznie prostsze, ale w tym trybie mogą być rozpatrywane sprawy nieskomplikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Normy kodeksowe

REKLAMA

Zgodnie z normą kodeksową separacja osobowa małżonków ochrzczonych, jeżeli zgodnie z przypisami prawa nie zarządzono inaczej w odniesieniu do szczególnych miejsc, może być zarządzona dekretem biskupa diecezjalnego, wydanym w drodze postępowania administracyjnego. A zatem uściślając kompetentnym biskupem diecezjalnym w sprawie o ustanowienie separacji w postępowaniu administracyjnym jest ten, który jest ordynariuszem własnym małżonków zgodnie z treścią kan. 107 § 1 Kodeksu postępowania kanonicznego. W przedmiotowych sprawach winien on kierować się normami zawartymi w kan. 48 – 58, gdyż przez dekret zarządzający separację należy rozumieć akt administracyjny podjęty przez kompetentną władzę, na mocy którego, zgodnie z przepisami prawa zostaje podjęta decyzja. Dekret, by był ważny musi mieć także odpowiednią formę. Forma pisemna nie jest konieczna pod sankcją nieważności, lecz jest ona wymagana dla celów dowodowych. Motywacja decyzji natomiast świadczyć może jedynie o racjonalnym działaniu władzy i służyć może dla celów odwoławczych.

Przed podjęciem decyzji kompetentna władza kościelna winna jednak zebrać niezbędne informacje i dowody oraz oczywiście, o ile jest to możliwe wysłuchać tych, których prawa mogą być zagrożone lub naruszone. Biskup diecezjalny przy podejmowaniu decyzji nie powinien opierać się jedynie na przesłuchaniu stron, lecz powinien także odwoływać się do zeznań świadków, a nawet zasięgać opinii biegłych.

Podsumowanie

Postępowanie administracyjne pozwala stronom na orzeczenie separacji bez klasycznego kontradyktoryjnego procesu sądowego, w którym małżonkowie musieliby stanąć przeciwko sobie. Sprawia to, iż takie postępowanie jest dla stron rozwiązaniem bardzo korzystnym, gdyż nie przekłada się ono na powstanie ewentualnych konfliktów czy wzajemnych oskarżeń. Jednocześnie znacznie ułatwia ono także wznowienie życia małżeńskiego. 

Zobacz serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA