reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Jak zawrzeć małżeństwo tajne w Kościele katolickim?

Jak zawrzeć małżeństwo tajne w Kościele katolickim?

Niewielu z nas wie, że Kościół katolicki przewiduje sytuację, w której małżonkowie zawierają małżeństwo, które objęte jest tajemnicą. Jest rzeczą zrozumiałą, że aby mogło do niego dojść, muszą istnieć poważne i słuszne przyczyny oraz zgodę wyrazić musi ordynariusz miejsca( zazwyczaj jest nim biskup diecezjalny).

Kościół katolicki od początku swojego istnienia sprzeciwiał się zawieraniu takich małżeństw. Chroniąc tym samym uprawnienia strony niewinnej, która w wypadku potencjalnego popełnienia przez współmałżonka bigamii, popadała w niedostatek. Świat wokół nas stale się zmienia, a Kościół musi dostosowywać się do panujących realiów. Efektem tego jest przyzwolenie na małżeństwa cieszące się dyskrecją .

Małżeństwo takie jest normowane przez Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku w kanonach od 1130 do 1133. Z treści zawartych tam uregulowań wynika, że jego zawarcie bez naglącej i poważnej przyczyny oraz bez zgody ordynariusza miejsca powoduje, że jest ono niegodziwie, choć ważne. 

Warunki do zawarcia małżeństwa tajnego

Przede wszystkim muszą występować poważne i naglące przyczyny. Co możemy przez to rozumieć? Wojciech Góralski w swojej książce „ Kościelne prawo małżeńskie” podaje przykładowe sytuacje, które uzasadniałyby konieczność zawarcia małżeństwa tajnego:

• Para trwa w konkubinacie tak długo, że przez otoczenie jest uznawana za małżeństwo ( tzw „ uspokojenie sumienia”)
• Rodzice narzeczonych nie zgadzają się na ich małżeństwo
• Duża dysproporcja między statusem społecznym i materialnym narzeczonych
• Para nie może zawrzeć małżeństwa na gruncie cywilnym
• Narzeczeni w wypadku rozgłoszenia faktu zawarcia przez nich małżeństwa, utraciliby podstawowe środki utrzymania.

Zobacz: Jak unieważnić ślub kościelny?

Na zawarcie takiego małżeństwa musi zezwolić ordynariusz miejsca zamieszkania nupturientów, po uprzednim ustosunkowaniu się do przedstawionych przez nich przyczyn. Powinien on wyrobić w sobie pewność moralną, a także dokładnie sprawdzić stan wolny małżonków oraz brak przeszkód małżeńskich.

Czym się różni małżeństwo tajne od jawnego?

Praktycznie niczym. W obydwu przypadkach przy sakramencie asystuje kapłan, obecni są świadkowie a narzeczeni przysięgają sobie miłość i wierność. Jednakże, poza nimi oraz poza ordynariuszem miejsca, nikt o fakcie zawarcia tego małżeństwa nie wie. Para powinna wyznaczyć sobie na świadków jedynie osoby zaufane i wtajemniczone w sytuację.

Co zawiera zezwolenie ordynariusza miejsca na zawarcie małżeństwa tajnego?

- konieczność obowiązkowego przeprowadzenia dochodzenia przedmałżeńskiego
- obowiązek zachowania tajemnicy przez kapłana, świadków, małżonków, oraz przez wydającego zezwolenie ordynariusza miejsca( obowiązek taki może być wzmocniony odpowiednią przysięgą, lecz nie musi)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama