REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa

dr Michał Poczmański
Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej./Fot. Shutterstock
Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy proces sądowy jest wieloetapowy, często skomplikowany i zawsze z niepewnym rozstrzygnięciem. Jednak w każdym procesie najważniejszy jest sam początek, czyli przygotowanie się do procesu i właściwe zredagowanie pozwu. Pozew warunkuje w dużej mierze taki, czy inny przebieg procesu. Tak samo jest w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jeśli złożona skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa będzie miało dobrze dobrane podstawy prawne, jeśli będzie spełniała wszystkie wymogi formalne, jest wtedy szansa, że całe postępowanie nas nie zaskoczy, będzie prowadzone zgodnie z wcześniej założonym planem.

Z tego artykułu dowiesz się:

REKLAMA

  1. Jak napisać skargę o ,,rozwód kościelny”?
  2. Co napisać w skardze o nieważność małżeństwa?
  3. Jakie są wymogi formalne przy pozwie o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
  4. Co trzeba dołączyć do skargi powodowej?
  5. Czy warto zatrudnić adwokata kościelnego do przygotowania skargi?

Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej. Każdy kto jest zainteresowany stwierdzeniem nieważności małżeństwa musi przedstawić takie pismo procesowe właściwemu sędziemu (w tym celu wybrać odpowiedni sąd kościelny), w której przedstawi przedmiot sporu i wyrazi prośbę o posługę sędziego.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

W zasadzie w każdej diecezji jest sąd kościelny, który orzeka w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Skarga powinna być złożona do jednego z następujących sądów kościelnych, właściwych ze względu na:

  • miejsce zamieszkania strony powodowej,
  • miejsce zamieszkania strony pozwanej,
  • miejsce zawarcia ślubu.
  • miejsce zbierania większości dowodów.

Wybranie złego sądu może skutkować odrzuceniem skargi w całości, bez rozstrzygnięcia sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa - wymogi formalne

W zależności od wymagań sądu kościelnego skargę należy zredagować na piśmie w dwóch bądź w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Dodatkowo skarga powinna zawierać:

  • Miejscowość i datę;
  • Nazwę oraz adres właściwego sądu, do którego wnosimy sprawę;
  • Personalia stron w tym również adres zamieszkania strony powodowej i pozwanej;
  • Datę i miejsce zawarcia związku małżeńskiego;
  • Konkretny tytuł bądź tytuły prawne, na których opiera się skarga;
  • Uzasadnienie tytułów prawnych, czyli dlaczego uważamy nasze małżeństwo za nieważnie zawarte
  • Fakty z małżeństwa ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z okresu przedmałżeńskiego.

Wszystkie egzemplarze skargi należy własnoręcznie podpisać z uwzględnieniem dnia, miesiąca i roku.

Jak udowodnić nieważność małżeństwa?

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa. Ta konstrukcja jest bardzo ważna, bo od razu odpowiada na pytanie dlaczego nie jest to rozwód kościelny.

Ciężar dowodu spoczywa na tym, kto coś twierdzi. W tym wypadku udowodnienie nieważności małżeństwa będzie spoczywało na powodzie. Dlatego do skargi należy przedstawić zgromadzone wcześniej dowody. Trzeba pamiętać, że mają one dotyczyć bezpośrednio tego co jest określone jako tytuł nieważności, powód stwierdzenia nieważności małżeństwa.

W skardze oprócz wyżej wymienionych elementów należy także wskazać listę świadków na poparcie naszych też. Najlepiej, aby były to osoby, które posiadają wiedzę na temat Państwa znajomości przedślubnej, jak i samego małżeństwa. W piśmie muszą się znaleźć ich personalia, adres zamieszkania oraz stopień pokrewieństwa jaki Państwa łączy. Co do ilości świadków najlepiej, aby były to minimum 3 osoby. Im większa ilość tym lepszy obraz, który pozwoli sędziom odpowiedzieć na pytanie ,,czy małżeństwo zostało ważnie zawarte?”.

REKLAMA

Oprócz listy świadków do skargi należy dołączyć także dokumenty wymagane przez dany sąd kościelny. Należy pamiętać, że te wymogi dla każdej diecezji mogą się między sobą różnić. Zazwyczaj sądy kościelne proszą o dołączenie świadectwa ślubu kościelnego, odpisu wyroku rozwodowego (jeżeli został już orzeczony) oraz metryk chrztu strony powodowej i pozwanej.

Możecie także dołączyć Państwo prywatne dokumenty, które będą pomocne w procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa np. orzeczenia lekarskie. Bardzo często sądy kościelne wymagają dołączenie dokumentów rozwodowych, np. pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na pozew, a w szczególności wyroku rozwodowego, koniecznie z uzasadnieniem, jeśli była orzekana wina jednego lub obu małżonków.

Pomoc adwokata kościelnego w sporządzaniu skargi powodowej

Oczywiście skargę powodową można zredagować samodzielnie. Należy tu się kierować kilkoma, wcześniej wymienionymi zasadami. Nie ma tutaj żadnego przymusu adwokackiego. Jednak samodzielne pisanie skargi nie raz jest dość ryzykowne. Po pierwsze dlatego, że trudno jest oddzielić emocje, które rozwodnikom wciąż na ogół towarzyszą. W takiej sytuacji skupiamy się na rzeczach istotnych dla nas, a nieistotnych dla procesu kościelnego.

Po drugie, mało kto zna się na prawie kanonicznym. Prawo kanoniczne, jak każde prawo ma swoje niuanse, na które trzeba uważać, a czasem wykorzystywać. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może to okazać się niewykonalne.

Adwokat kościelny jako osoba biegła w prawie kanonicznym okaże fachową pomoc przy redagowaniu skargi powodowej. Należy zaznaczyć, że z punktu skuteczności i czasu trwania procesu, skarga powodowa niezawierająca błędów formalnych jak i merytorycznych nie zostanie odrzucona przez wikariusz sądowego. W celu jak najlepszego zbadania sprawy i rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.

Michał Poczmański

Autor jest doktorantem prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanoniczne UKSW W Warszawie, prawnikiem i adwokatem kościelny w Kancelaria Kanoniczna specjalistą zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego, a także autorem pierwszego w Polsce eBooka dotyczącego tego „Jak przygotować skargę powodową?”

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA