REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa

dr Michał Poczmański
Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa
Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej./Fot. Shutterstock
Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy proces sądowy jest wieloetapowy, często skomplikowany i zawsze z niepewnym rozstrzygnięciem. Jednak w każdym procesie najważniejszy jest sam początek, czyli przygotowanie się do procesu i właściwe zredagowanie pozwu. Pozew warunkuje w dużej mierze taki, czy inny przebieg procesu. Tak samo jest w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Jeśli złożona skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa będzie miało dobrze dobrane podstawy prawne, jeśli będzie spełniała wszystkie wymogi formalne, jest wtedy szansa, że całe postępowanie nas nie zaskoczy, będzie prowadzone zgodnie z wcześniej założonym planem.

Z tego artykułu dowiesz się:

REKLAMA

  1. Jak napisać skargę o ,,rozwód kościelny”?
  2. Co napisać w skardze o nieważność małżeństwa?
  3. Jakie są wymogi formalne przy pozwie o stwierdzenie nieważności małżeństwa?
  4. Co trzeba dołączyć do skargi powodowej?
  5. Czy warto zatrudnić adwokata kościelnego do przygotowania skargi?

Rozpoczęcie procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpoczyna się wniesieniem skargi powodowej. Każdy kto jest zainteresowany stwierdzeniem nieważności małżeństwa musi przedstawić takie pismo procesowe właściwemu sędziemu (w tym celu wybrać odpowiedni sąd kościelny), w której przedstawi przedmiot sporu i wyrazi prośbę o posługę sędziego.

Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2

W zasadzie w każdej diecezji jest sąd kościelny, który orzeka w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Skarga powinna być złożona do jednego z następujących sądów kościelnych, właściwych ze względu na:

  • miejsce zamieszkania strony powodowej,
  • miejsce zamieszkania strony pozwanej,
  • miejsce zawarcia ślubu.
  • miejsce zbierania większości dowodów.

Wybranie złego sądu może skutkować odrzuceniem skargi w całości, bez rozstrzygnięcia sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skarga o stwierdzenie nieważności małżeństwa - wymogi formalne

W zależności od wymagań sądu kościelnego skargę należy zredagować na piśmie w dwóch bądź w trzech jednobrzmiących egzemplarzach. Dodatkowo skarga powinna zawierać:

  • Miejscowość i datę;
  • Nazwę oraz adres właściwego sądu, do którego wnosimy sprawę;
  • Personalia stron w tym również adres zamieszkania strony powodowej i pozwanej;
  • Datę i miejsce zawarcia związku małżeńskiego;
  • Konkretny tytuł bądź tytuły prawne, na których opiera się skarga;
  • Uzasadnienie tytułów prawnych, czyli dlaczego uważamy nasze małżeństwo za nieważnie zawarte
  • Fakty z małżeństwa ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z okresu przedmałżeńskiego.

Wszystkie egzemplarze skargi należy własnoręcznie podpisać z uwzględnieniem dnia, miesiąca i roku.

Jak udowodnić nieważność małżeństwa?

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa polega na udowodnieniu, że w dniu ślubu istniały okoliczności uniemożliwiające zawarcie małżeństwa. Ta konstrukcja jest bardzo ważna, bo od razu odpowiada na pytanie dlaczego nie jest to rozwód kościelny.

Ciężar dowodu spoczywa na tym, kto coś twierdzi. W tym wypadku udowodnienie nieważności małżeństwa będzie spoczywało na powodzie. Dlatego do skargi należy przedstawić zgromadzone wcześniej dowody. Trzeba pamiętać, że mają one dotyczyć bezpośrednio tego co jest określone jako tytuł nieważności, powód stwierdzenia nieważności małżeństwa.

W skardze oprócz wyżej wymienionych elementów należy także wskazać listę świadków na poparcie naszych też. Najlepiej, aby były to osoby, które posiadają wiedzę na temat Państwa znajomości przedślubnej, jak i samego małżeństwa. W piśmie muszą się znaleźć ich personalia, adres zamieszkania oraz stopień pokrewieństwa jaki Państwa łączy. Co do ilości świadków najlepiej, aby były to minimum 3 osoby. Im większa ilość tym lepszy obraz, który pozwoli sędziom odpowiedzieć na pytanie ,,czy małżeństwo zostało ważnie zawarte?”.

REKLAMA

Oprócz listy świadków do skargi należy dołączyć także dokumenty wymagane przez dany sąd kościelny. Należy pamiętać, że te wymogi dla każdej diecezji mogą się między sobą różnić. Zazwyczaj sądy kościelne proszą o dołączenie świadectwa ślubu kościelnego, odpisu wyroku rozwodowego (jeżeli został już orzeczony) oraz metryk chrztu strony powodowej i pozwanej.

Możecie także dołączyć Państwo prywatne dokumenty, które będą pomocne w procesie stwierdzenia nieważności małżeństwa np. orzeczenia lekarskie. Bardzo często sądy kościelne wymagają dołączenie dokumentów rozwodowych, np. pozwu rozwodowego lub odpowiedzi na pozew, a w szczególności wyroku rozwodowego, koniecznie z uzasadnieniem, jeśli była orzekana wina jednego lub obu małżonków.

Pomoc adwokata kościelnego w sporządzaniu skargi powodowej

Oczywiście skargę powodową można zredagować samodzielnie. Należy tu się kierować kilkoma, wcześniej wymienionymi zasadami. Nie ma tutaj żadnego przymusu adwokackiego. Jednak samodzielne pisanie skargi nie raz jest dość ryzykowne. Po pierwsze dlatego, że trudno jest oddzielić emocje, które rozwodnikom wciąż na ogół towarzyszą. W takiej sytuacji skupiamy się na rzeczach istotnych dla nas, a nieistotnych dla procesu kościelnego.

Po drugie, mało kto zna się na prawie kanonicznym. Prawo kanoniczne, jak każde prawo ma swoje niuanse, na które trzeba uważać, a czasem wykorzystywać. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może to okazać się niewykonalne.

Adwokat kościelny jako osoba biegła w prawie kanonicznym okaże fachową pomoc przy redagowaniu skargi powodowej. Należy zaznaczyć, że z punktu skuteczności i czasu trwania procesu, skarga powodowa niezawierająca błędów formalnych jak i merytorycznych nie zostanie odrzucona przez wikariusz sądowego. W celu jak najlepszego zbadania sprawy i rozpoczęcia procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.

Michał Poczmański

Autor jest doktorantem prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanoniczne UKSW W Warszawie, prawnikiem i adwokatem kościelny w Kancelaria Kanoniczna specjalistą zakresu kanonicznego prawa małżeńskiego, a także autorem pierwszego w Polsce eBooka dotyczącego tego „Jak przygotować skargę powodową?”

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy limit?

Renta wdowia jest ograniczona limitem ustawowym. Wysokość tego nowego świadczenia dla wdów i wdowców nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Co będzie się działo w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy ten limit? Co wówczas zrobi ZUS?

Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

REKLAMA

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

REKLAMA

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych – kontrowersje wokół propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska zasugerował, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie co 4-5 lat, podobnie jak kierowcy, żołnierze czy policjanci. Argumentował to bezpieczeństwem publicznym, przywołując niedawne tragiczne wypadki z udziałem myśliwych. Propozycję popiera również minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pomysł jednak spotkał się ze sprzeciwem myśliwych.

REKLAMA