REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Prawo europejskie./ Fot. Fotolia
Prawo europejskie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie unijnego rozporządzenia, zwanego Rzym III małżonkowie mają możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu, czy separacji. Akt ten od 21 czerwca 2012 r. obowiązuje w Belgii, Bułgarii, Niemczech. Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Malcie, Łotwie, Luksemburgu, Węgrzech, Austrii, Rumunii i Słowenii.

W dniu 21.06.2012 roku weszło w Niemczech w życie Rozporządzenie Rady (UE) NR 1259/2010 z dnia 20 grudnia 20120 roku w sprawie wprowadzenia w życie wzmocnionej współpracy w dziedzinie prawa właściwego dla rozwodu i separacji prawnej*, zwane Rzym III.

REKLAMA

Znajduje ono zastosowanie tylko w państwach unijnych, które do niego przystąpiły.

Zmieniło ono radykalnie przepisy prawa międzynarodowego prywatnego odnośnie rozwodów i separacji małżonków.  

Małżonkowie mają teraz możliwość wyboru prawa, które ma być zastosowane do ich rozwodu albo separacji.

Zobacz również: Rozwód międzynarodowy - jakie prawo?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie art. 5 ust. 1 Rzym III małżonkowie mogą umówić się do wyboru prawa właściwego w przypadku rozwodu albo separacji prawnej pod warunkiem, że jest to:

  • prawo państwa, w którym obydwoje małżonkowie mają miejsce zamieszkania, lub
  • prawo państwa, w którym obydwoje małżonkowie ostatnio mieli miejsce zamieszkania, o ile w chwili zawierania umowy jedno z nich dalej tam zamieszkuje, lub
  • państwa, którego obywatelem jest w chwili zawierania umowy jedno z małżonków, lub
  • państwo sądu orzekającego.

REKLAMA

W przypadku niedokonania wyboru – a to będzie prawdopodobnie w praktyce regułą - rozwód i separacja podlegają prawu państwa (art. 8) w podanej poniżej kolejności:
a) w którym małżonkowie mają miejsce zamieszkania w momencie wytoczenia powództwa; w przypadku braku takiego
b) w którym małżonkowie mieli ostatnio miejsce zamieszkania pod warunkiem , że okres zamieszkania nie zakończył się wcześniej niż rok przed wytoczeniem powództwa, o ile w momencie wytoczenia powództwa jedno z nich dalej tam zamieszkuje; a przypadku braku takiegoż
c) którego obywatelami są obydwoje małżonkowie w chwili wytoczenia powództwa, a w przypadku braku takiegoż
c) w którym wytoczono powództwo.

Od chwili wejścia w życie powyższego rozporządzenia małżeństwo obywateli polskich mieszkających w Niemczech będzie przeprowadzane na podstawie niemieckiego Kodeksu cywilnego, a nie na jak dotychczas na podstawie polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zobacz również: Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech

Miarodajne jest teraz miejsce zamieszkania ( „miejsce zwykłego pobytu”) małżonków a nie ich obywatelstwo.

I to może prowadzić do zaskakujących wyników. Podaje się przy tym następujący przykład:

REKLAMA

Obydwoje małżonkowie mają obywatelstwo niemieckie i mieszkają 6 lat we Włoszech. Małżonek wraca do Niemiec i po upływie 10 miesięcy składa wniosek o rozwód w niemieckim sądzie rodzinnym. Ponieważ małżonkowie nie dokonali wyboru prawa stosuje się prawo włoskie, które przewiduje 3-letnią rozłąkę małżonków przed wniesieniem pozwu o rozwód. Sąd musi oddali pozew. Powyższy przykład  zaczerpnięty z literatury nie jest przekonywujący, ponieważ przesłanką rozwodu na prawie niemieckim jest co najmniej jednoroczna rozłąka małżonków.

Rzym III obowiązuje też dla obywateli państw nie należących do UE. Na przykład do rozwodu tureckiego małżeństwa, które mieszka w Niemczech i tutaj wnosi powództwo o rozwód nie stosuje się już prawa tureckiego a prawo niemieckie.

W Niemczech wybór prawa przez małżonków, które ma być stosowane przy rozwodzie, może nastąpić tylko w formie aktu notarialnego.

Rzym III dotyczy tylko rozwodów i separacji. Od  21.06.2012 roku obowiązuje dla Belgii, Bułgarii, Niemiec. Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Malty, Łotwy, Luksemburga, Węgier, Austrii, Rumunii i Słowenii.

Polecamy serwis: Rozwód zagraniczny

* Ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 343/10 PL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd: wzrost wynagrodzeń w budżetówce o 4,1% w 2025 roku. Związkowcy są zbulwersowani – żądają przynajmniej 15% więcej

Rząd Donalda Tuska prognozuje, że inflacja w 2025 roku wyniesie średnio 4,1%. O tyle samo mają wzrosnąć wynagrodzenia w budżetówce. Nie podoba się to związkowcom, którzy proponują w przyszłym roku przynajmniej 15% podwyżki dla pracowników sfery budżetowej, a niektórzy nawet 20%.

ZUS: Od czerwca 2024 r. uczniowie i studenci mogą więcej dorobić do renty rodzinnej bez obniżenia świadczenia

Od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

Każdy dorosły dostanie pieniądze na szkolenia. Na razie 111,5 mln zł na pilotaż. Indywidualne Konta Rozwojowe

Indywidualne Konta Rozwojowe to mechanizm unijny finansowania uczenia się osób dorosłych, gdzie w założeniu każda osoba otrzymuje fundusze, z których według własnego wyboru może sfinansować udział w szkoleniach. IKR mają wspierać osoby dorosłe w dostępie do szkoleń, niezależnie od ich statusu na rynku pracy oraz zwiększać zachęty i motywację poszczególnych osób do korzystania ze szkoleń.

Wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w górę o 15%. Więcej pieniędzy z PFRON

Ustawowe stawki dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wzrosną o 15 procent. Wzrośnie też poziom dotacji dla PFRON. Takie zmiany szykuje rząd w nowym projekcie zmian ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

REKLAMA

Bezpłatne mleko, owoce i warzywa dla dzieci z klas I-V w roku szkolnym 2024/2025 [projekt rozporządzenia]

Rząd chce przeznaczyć 138 mln zł w roku szkolnym 2024/2025 na realizację unijnego programu dla szkół. W ramach tego progamu dzieci z klas I-V będą bezpłatnie otrzymywały owoce i mleko, będą też prowadzone działania edukacyjne. Projekt rozporządzenia trafił właśnie na Komitet Stały Rady Ministrów.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków.

Te zmiany wejdą w życie jeszcze przed wakacjami. Pracownicy będą lepiej chronieni, a pracodawcom przybędzie obowiązków. Już od 29 czerwca 2024 r. zwiększy się bezpieczeństwo pracy we wszystkich dziedzinach krajowej gospodarki.

Dłużnik może wskazać kto przejmie dług. Sąd Najwyższy uznał zgodę blankietową

Sąd Najwyższy rozstrzygnął kwestię dopuszczalności zgody blankietowej, tj. zgody wierzyciela na przejęcie długu przez nieskonkretyzowaną osobę. Problem dotyczył swobody dłużnika w wyborze podmiotu przejmującego jego dług. Orzeczenie SN ma znaczenie dla branży nieruchomości, gdzie często stosuje się takie klauzule przejęcia zobowiązań.

Ile zarabia sygnalista?

Ile zarabia sygnalista? Takie pytania ostatnio często się pojawiają, bo o sygnalistach mówi się coraz więcej i coraz śmielej. Trzeba zapamiętać jedno, to nie jest zawód, to czyn na rzecz dobra ogółu. Sygnalista nie dostaje pieniędzy za zgłoszenie, to nie jest USA gdzie otrzymuje się za to miliony. W Polsce sygnalista to ktoś, kto alarmuje o naruszeniach prawa i ma do tego uzasadnioną podstawę. Jeśli jest zatrudniony w danym miejscu, to sygnalista otrzymuje standardowo swoje wynagrodzenie, które jest chronione. Sprawa jest jednak otwarta i pracodawcy mogą wprowadzać dodatkowe gratyfikacje finansowe.

REKLAMA

Odwołanie darowizny, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego

Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek go wspierać. Darczyńca ma również zagwarantowane prawo, które pozwala na odwołanie darowizny już wykonanej, z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego.

300 zł na wyprawkę szkolną. Od kiedy można składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start?

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Program ten umożliwia rodzicom i opiekunom składanie wniosków o dofinansowanie na wyprawkę szkolną dla uczących się dzieci.

REKLAMA