REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podział przedmiotów urządzenia domowego przy rozwodzie w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Podział majątku./ Fot. Fotolia
Podział majątku./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie sądowe w tej sprawie jest osobną sprawą rodzinną, która może, ale nie musi, być rozpoznawana łącznie z rozwodem. Do przedmiotów urządzenia domowego należą rzeczy ruchome, które służą do użytku obojga małżonków, a więc przede wszystkim meble, dywany, obrazy i wszystkie ruchome rzeczy znajdujące się w mieszkaniu małżeńskim.

Niemieckie prawo rodzinne nie zna, inaczej niż w Polsce,  majątku wspólnego małżonków. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje ustrój majątkowy, który niejako odpowiada polskiej umowie małżeńskiej, która przewiduje rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

REKLAMA

Ta zasada rozdzielności majątkowej nie dotyczy przedmiotów urządzenia domowego.

§ 1568b BGB (niemiecki Kodeks cywilny) zawiera ustawowe domniemanie, że wszystkie przedmioty sprzętu domowego zakupione podczas małżeństwa stanowią współwłasność małżonków.

Problemy powstają tylko wtedy, gdy małżonkowie nie dojdą do porozumienia co do podziału przedmiotów, co jednak w praktyce nie jest częste.

Podział samochodu

Najwięcej kontrowersji powstaje przy podziale samochodu, który z reguły, jeżeli nie ma drugiego samochodu, należy do przedmiotów urządzenia domowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego powodu omówimy podział urządzenia domowego na przykładzie samochodu.

Niemiecki Kodeks cywilna zawiera dwie regulacje odnośnie przedmiotów urządzenia domowego. Pierwsza dotyczy okresu rozłąki ( § 1361 a BGB), druga - okresu po rozwodzie ( § 1568 BGB).  

REKLAMA

Jeżeli jeden z małżonków twierdzi, że samochód zakupiony podczas małżeństwa jest jego własnością, to musi to udowodnić. Nawet jeżeli tylko jeden z małżonków kupuje samochód w trakcie trwania małżeństwa, to przyjmuje się, że małżonkowie są jego współwłaścicielami.

Bez znaczenia jest, na kogo z nich wystawione zostały dokumenty samochodu (tzw. Zulassungsbescheinigung I i II) albo kto płaci składki ubezpieczeniowe. Bez znaczenia jest również to, kto zawarł umowę kupna samochodu.

Zobacz również serwis: Rozwody

Jeżeli samochód nie należy do przedmiotów urządzenia domowego i stanowi własność tylko jednego małżonka, to jego wartość uwzględniana przy podziale majątku.

Tutaj  omawiamy tylko problem realnego podziału przedmiotów między małżonkami.

W celu uniknięcia skrzywdzenia jednego z małżonków wynikających z podziału sąd może nakazać obowiązek pieniężnego wyrównania powstających różnic.

Tylko na czas rozłąki samochód będący własnością tylko jednego za małżonków, może być przez sąd dany do użytku – nie na własność - drugiemu małżonkowi, jeżeli odpowiada to zasadom sprawiedliwości przy uwzględnieniu dobra dzieci.

Dopiero przy rozwodzie, jeżeli  współwłasność samochodu jest ustalona, sąd przenosi własność na jednego z małżonków.

REKLAMA

Do chwili wejścia  w życie reforma prawa rodzinnego w dniu 1.09.2009r. sąd mógł przenieść własność przedmiotu jednego z małżonków na drugiego. Po reformie nie jest to dozwolone.
Własność wyłączne zostaje  przy właścicielu; sąd nie ma prawa do ingerowania w stosunki własnościowe, a więc do wywłaszczania wyłącznego właściciela na rzecz drugiego małżonka.
Dzielone są tylko przedmioty urządzenia domowego będące współwłasnością małżonków.

Uchylony został przez powyższą reformę § 1370 BGB, który przewidywał , że przedmioty majątkowe nabyte w zamian za przedmioty zużyte podczas małżeństwa pozostają nadal wyłączną własność dotychczasowego właściciela. Powoduje to, że wyłączna własność samochodu jednego z małżonków  w chwili zawarcia związku nie jest już uwzględniana, w wypadku zakupu nowego samochodu, który staje się współwłasnością małżonków.   Interesujące jest, że § 1370 odpowiadał art. 33 pkt 10 KRO.

Zobacz również: Okiem Eksperta: Alimenty dla rozwiedzionej żony w Niemczech

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • wiem
    2023-06-25 15:38:57
    Polecam kancelarię Cejrowski, w rozwodach nie mają sobie równych.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

REKLAMA

Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

REKLAMA

Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

REKLAMA