Emerytury mundurowe: Przed wojskiem pracowałem 2 lata. Tak więc pytam – co mogę sobie doliczyć?

REKLAMA
REKLAMA
Infor.pl udostępnia łamy czytelnikom. Popularnym tematem są patologie systemu emerytalnego. Najgłośniejsze są dwie: 1) pomniejszanie emerytur o kwoty wypłacone na emeryturach wcześniejszych (emeryci wygrali wyrok TK z 4 czerwca 2024 r., ale ZUS nie chce go honorować) i 2) "parkowanie" składek przez ZUS w kwocie nawet 500 000 - 600 000 zł byłych mundurowych, którzy odeszli z wojska i pracując jako cywilne odprowadzili te składki. Nie mają szans na otrzymanie emerytury cywilnej (jednocześnie z mundurową) piszą do nas listy. My je publikujemy.
Przykładem artykuł Emerytury Mundurowe. Nie mogą korzystać z z rozliczenia stażu pracy w % wysługi.
REKLAMA
Autor poniższego listu napisał polemikę do wczorajszego artykułu Starzy i młodzi mundurowi. Po przejściu na emeryturę moja była o 50 zł wyższa od kolegi, a dzisiaj on ma wyższą o 1500 złotych [Przykład] W artykule umieściliśmy list byłego mundurowego opisującego jakie ma problemy łącząc pobieranie emerytury mundurowej z pracą w cywilu. Poniżej polemika z informacjami z tego listu:
Maksymalnie można pobierać emeryturę mundurową w wysokości 75%. I tu nie ma już możliwości doliczania jakichkolwiek lat pracy z cywila.
REKLAMA
Pan, który pozwolił sobie na wyjaśnienia, minął się z prawdą. Dlatego podam, gdzie są nieścisłości. Opisuje, że z kolegą odeszli razem na emeryturę w tym samym czasie, a kolega miał 1,5 roku więcej lat pracy. Czyli kolega mógł odejść po 15 latach, a on – zgodnie z nowymi zasadami – po 25 latach. Czyli, na logikę, pierwszy rozpoczął służbę przed 1999 rokiem, co daje mu 26,5 roku pracy. I na tej podstawie wyliczę jego emeryturę procentową.
Podstawa: 15 lat to 40% i kolejne lata – 16,5 roku x 2,6% = 42,9%, co razem daje 82,9%. Nadmieniam, że maksymalnie można pobierać emeryturę mundurową w wysokości 75%. I tu nie ma już możliwości doliczania jakichkolwiek lat pracy z cywila.
A teraz przejdźmy do obliczeń emerytury Pana z artykułu.
Na nowych zasadach musi przepracować 25 lat. Podstawa to po 25 latach – 60%, i każdy następny rok to 3%.
Podsumowanie: Pan to 25 lat = 60%, jeżeli wyszedł po uzyskaniu minimum, a ten Pan, który pracował na starych zasadach, przepracował więcej niż minimum – to kto jest tu ofiarą?
Ten pierwszy poświęcił więc więcej lat służąc Ojczyźnie, niż powinien zgodnie z kontraktem, i teraz może pracować w cywilu – i nic mu nie będą zawieszać z emerytury, ale i nic mu nie podniosą procentowo. Tak więc składki ZUS-owskie przepadają. Ten Pan, który odszedł na nowych zasadach, pracując w cywilu, właśnie ma prawo wyrobienia sobie cywilnej emerytury i może pobierać dwie.
Jeżeli chodzi o wysokość pobieranych świadczeń, to tutaj nie będę się rozpisywał, dlatego że jest dużo składowych wpływających na jej wysokość.
Na pewno logiczne jest, że jeżeli odchodzisz na niepełną emeryturę, to każdy ma wiedzę, że są ograniczenia z pracą w cywilu. Jest to podyktowane tym, że i służby mundurowe nie lubią tracić tak szybko ludzi z doświadczeniem. Każdy ma kalkulator w głowie – i później niech nie wylicza komuś, jak sam sobie źle policzył.
Tak więc proszę o sprawdzanie wiadomości wysyłanych do Waszej redakcji.
A teraz podam mój przykład.
Służbę rozpocząłem w 1989 roku, przepracowałem 20 lat jako nurek. I zgodnie z przepisami przysługuje mi za każdy rok nurkowy dodatek 2%, tak więc:
15 lat = 40% + 5 lat x 2,6% = 13% + 20 lat x 2% = 40%, to wynosi 93%, a dostaję 75%.
Przed wojskiem pracowałem 2 lata. Tak więc pytam – co mogę sobie doliczyć? Po wyjściu na emeryturę pracuję na etacie już 15 lat, gdzie są odprowadzane składki emerytalne, i popracuję jeszcze do 65. roku życia, czyli 9 lat. I zgodnie z prawem – nic z tego nie będzie mi dane.
Takich przypadków jest więcej. Zawodów, które miały dodatki procentowe za szkodliwą służbę w służbach mundurowych, jest więcej.
Polecamy VAT 2025. Podatki część 2
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA