REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska wśród liderów NATO pod względem nakładów na zbrojenia. Możemy czuć się bezpiecznie?

Polska z roku na rok jest coraz bardziej bezpieczna
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Silna armia, zdolna do odstraszania i obrony w przypadku takiej konieczności oraz ścisłe, dobre relacje z sojusznikami w ramach NATO to obecnie dwa główne fundamenty polskiego bezpieczeństwa – wskazuje wiceminister Marcin Ociepa. 

Duże nakłady na zakup uzbrojenia

REKLAMA

– Zaczęliśmy intensywne zakupy zbrojeniowe od początku naszych rządów, czyli od 2016 roku, i przez kolejne lata zamówiliśmy już m.in. systemy Patriot, czołgi Abrams, drony Bayraktar i samoloty F-35. Wojna na Ukrainie i nowa ustawa o obronie ojczyzny spowodowały, że pieniędzy na zakup uzbrojenia pojawiło się więcej, dzięki temu teraz te zakupy mogą jeszcze przyspieszyć. W sumie wzmacniamy każdy rodzaj sił zbrojnych, w każdej domenie operacyjnej pozyskujemy nowe zdolności o najwyższym światowym standardzie. Samoloty F-35 czy abramsy to są najnowsze systemy uzbrojenia dostępne na rynku. A wszystko to składa się na zdolność do odstraszania przeciwnika i obrony ojczyzny – mówi agencji Newseria Biznes Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

REKLAMA

Przyjęta w ubiegłym roku ustawa o obronie ojczyzny, do której uchwalenia przyczyniła się rosyjska agresja na Ukrainę, ma na celu m.in. zapewnić komfort działania oraz stabilność dla funkcjonowania całego Wojska Polskiego, zwiększyć jego liczebność, przyczynić się do odtworzenia systemu rezerw i zwiększenia możliwości szkolenia żołnierzy, ale przede wszystkim zapewnić znaczny wzrost nakładów na obronność do poziomu 3 proc. PKB, co stawia Polskę wśród liderów NATO pod względem nakładów na zbrojenia. Nowe przepisy wprowadziły także Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, którego powołanie otwiera nowe ścieżki pozyskiwania finansów na modernizację Sił Zbrojnych RP, jak np. możliwość emisji obligacji.

Zgodnie z nową ustawą w tym roku rząd przeznaczy na obronność rekordowy jak dotąd budżet w łącznej wysokości 137 mld zł, na co składa się 97 mld zł (o 39 mld zł więcej niż rok temu) oraz dodatkowe 40 mld zł, które trafią do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych RP. Jednak politycy partii rządzącej podkreślają, że znaczny wzrost nakładów na ten cel miał miejsce już w ubiegłym roku, a nowa ustawa umożliwiła już dokonanie wielu zakupów w celu modernizacji sił zbrojnych, jak np. czołgi K2, armatohaubice K9 i samoloty FA-50.

Polska jest bezpieczna 

REKLAMA

– Polska jest z roku na rok coraz bardziej bezpieczna. Jesteśmy wyposażeni w najnowocześniejsze systemy uzbrojenia, rośnie liczba żołnierzy, a z drugiej strony zacieśniamy relacje sojusznicze w ramach NATO – podkreśla wiceminister Marcin Ociepa. – To właśnie są dwa filary naszego bezpieczeństwa: własna armia, zdolna do odstraszania i obrony ojczyzny w przypadku takiej konieczności, a z drugiej strony sojusznicy, którym stwarzamy takie warunki, które pozwolą im wkroczyć do obrony Polski i regionu najszybciej jak to możliwe. To przejawia się w większej intensywności ćwiczeń sojuszniczych, jak i w budowie infrastruktury, czego przykładem jest m.in. otwarty ostatnio w Powidzu skład amunicji i sprzętu wojskowego dla całej brygady amerykańskiej. 

Wszystko to składa się na kalkulację, którą potencjalny agresor będzie musiał poczynić, jeśli zdecyduje się nas zaatakować. Dzisiaj Polska – także poprzez programy, które wzmacniają postawy proobronne w społeczeństwie, strzelnice, oddziały przygotowania wojskowego czy Legię Akademicką – staje się państwem, na które atak będzie po prostu nieopłacalny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie największym zagrożeniem dla polskiego bezpieczeństwa i suwerenności wciąż pozostaje Rosja. Dlatego – jak wskazuje wiceminister – MON uważnie śledzi sytuację na Wschodzie i na bieżąco na nią reaguje. Stąd też m.in. rozpoczęta w połowie kwietnia br. budowa zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej.

Budowa zapory na granicy polsko-rosyjskiej

– Wychwyciliśmy tendencje Rosji do otwierania nowych połączeń lotniczych z obwodem kaliningradzkim, co może stanowić przesłankę do próby powtórzenia operacji ataku hybrydowego na naszą granicę – mówi wiceminister Marcin Ociepa. – Taka sytuacja miała już miejsce kilka miesięcy temu i wówczas wojsko bezzwłocznie przystąpiło do budowy zapory inżynieryjnej, żeby tego typu próby uniemożliwiać lub utrudniać.

Nowo powstająca, elektroniczna bariera obejmie całą lądową granicę z obwodem kaliningradzkim i będzie mieć długość ok. 200 km. Zainstalowanych zostanie na nich ok. 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych. Budowa zapory ma potrwać do końca września br.

Jednocześnie MON poinformował, że na razie nie planuje na granicy z obwodem kaliningradzkim budowy trwałej zapory inżynieryjnej, która stoi już na granicy z Białorusią. Jednak jeśli sytuacja będzie się rozwijać w kierunku zagrożeń hybrydowych –podobnych do tych sprzed kilku miesięcy, kiedy Białoruś próbowała przerzucać przez polską granicę tysiące nielegalnych migrantów – wówczas taka fizyczna zapora może powstać.

– Musimy przede wszystkim mieć świadomość, że funkcjonujemy w realiach wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą, ze wszystkimi tego konsekwencjami gospodarczymi i wojskowo-cybernetycznymi. Oczywiście uważnie śledzimy to, co tam się dzieje, i na dziś Rosja ugrzęzła na Ukrainie, nie odnosi sukcesów. Mamy nadzieję, że poniesie klęskę, natomiast to na razie odsuwa bezpośrednie, kinetyczne zagrożenie od Polski, przynajmniej na jakiś czas. Pytanie, na jak długi. Dlatego dzisiaj największe wyzwanie to wspierać Ukraińców, żeby usiedli do rozmów pokojowych, które niechybnie prędzej czy później nastąpią, z jak najmocniejszymi kartami, żeby przyszły pokój był pokojem trwałym i zniechęcającym do kolejnych agresji. I to jest w interesie Polski – mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA