REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie spadkowe ma być szybsze. Co się zmieni i od kiedy?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Jakie zmiany w postępowaniu spadkowym?
Jakie zmiany w postępowaniu spadkowym?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kogo sąd wezwie na rozprawę? Kto zostanie zawiadomiony o odrzuceniu spadku? Jakie nowe kompetencje uzyska sąd spadku? Oto kilka ważnych nowości w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku.

W połowie listopada wejdzie w życie kilka ważnych zmian w prawie spadkowym.

REKLAMA

Pisaliśmy o tym tutaj: W listopadzie ważne zmiany w prawie spadkowym

To jednak nie koniec nowości. Zmiany obejmują też sądowe postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Kogo sąd wezwie na rozprawę?

Zgodnie z przepisem, który wejdzie w życie 15 listopada 2023 r. sąd spadku wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy testamentowi i jako spadkobiercy ustawowi zgodnie z kolejnością dziedziczenia. Spośród spadkobierców ustawowych wzywa się małżonka, zstępnych, osoby pozostające w stosunku przysposobienia, rodziców i rodzeństwo. Pozostałych spadkobierców ustawowych wzywa się, jeżeli są sądowi znani.

Aktualnie krąg uczestników postępowania spadkowego obejmuje wszystkie osoby, które mogłyby wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Poszukiwanie spadkobierców ustawowych, w przeciwieństwie do obecnego stanu prawnego, będzie można ograniczyć do określonego w przepisie kręgu zainteresowanych, z tym zastrzeżeniem, że uczestnikami postępowania będą tylko te osoby, spośród wymienionych w przepisie, które w okolicznościach sprawy dochodzą lub dochodziłyby do dziedziczenia, gdyby nie został sporządzony testament. Uczestnictwo pozostałych zainteresowanych, spoza kręgu osób wymienionych w przepisie, będzie wymagać albo wiedzy sądu o tych osobach, albo ich samodzielnej inicjatywy” – uzasadniało Ministerstwo Sprawiedliwości na etapie projektowania tych przepisów.

W praktyce zatem obligatoryjnymi uczestnikami postępowania spadkowego nie będą dzieci rodzeństwa, dziadkowie i zstępni dziadków powołani potencjalnie do dziedziczenia z ustawy. 

REKLAMA

„Będą więc zobowiązani sami wszcząć postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku lub zgłosić się do sądu spadku w toku trwającego już postępowania. Zakłada to pozostawanie przez nich w określonej relacji bliskości ze spadkodawcą, a więc wiedzę o jego śmierci oraz o braku innych spadkobierców testamentowych i ustawowych, którzy wyprzedzaliby ich w zakresie powołania do  dziedziczenia ustawowego” – wskazano w uzasadnieniu.

Ewentualne wskazanie na niegodność dziedziczenia ma być nadal możliwe na zasadach ogólnych. Ponadto, jak wyjaśnił resort sprawiedliwości, rzeczywisty spadkobierca będzie mógł wykazać że określony podmiot, który uzyskał na swoją rzecz postanowienie o stwierdzeniu nabycia  spadku, nie jest w rzeczywistości spadkobiercą lub że jego udział w spadku jest inny niż stwierdzony w postępowaniu o uchylenie lub zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku 

Zawiadomienie o odrzuceniu spadku

Aktualnie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zawiadamia się wszystkie osoby, które według oświadczenia i przedstawionych dokumentów są powołane do dziedziczenia, choćby w dalszej kolejności. 

Po zmianach sąd nie będzie miał takiego obowiązku w odniesieniu do przyjęcia spadku. O odrzuceniu zaś spadku zawiadomi wszystkie znane mu osoby, które zgodnie z treścią oświadczenia i przedstawionych dokumentów są powołane do dziedziczenia.

Sąd spadku z szerszymi kompetencjami

Nowe przepisy przekazują też sądowi spadku kompetencje w zakresie rozpoznawania wniosków o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem w postaci prostego przyjęcia lub odrzucenia spadku w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Dotychczas sprawy te były rozpoznawane w postępowaniu toczącym się przed właściwym sądem opiekuńczym, poza postępowaniem spadkowym. 

Zmiana ta ma umożliwić rozstrzygnięcie w jednym postępowaniu kompleksowo o dziedziczeniu, bez potrzeby odraczania rozprawy.

Od kiedy nowe przepisy?

Opisane w artykule zmiany wejdą w życie 15 listopada 2023 r. i będą miały zastosowanie do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Dorota On.
    2023-11-01 07:52:11
    Następna zawierucha w przepisach. Chyba tylko po to, żeby wysoki sąd wykazał swoją absolutną niekompetencję. Wszyscy tam są tak zadufani w sobie, że aż strach. Dwa tygodnie temu miałam sprawę o dział spadku. Pani sędzina musiała zrobić półgodzinną przerwę, żeby się poduczyć. Sprawa prosta, ugoda. No tak, na naukę nigdy nie jest za późno 🤣
    0
  • Emerytka
    2023-11-01 09:26:30
    Sprawy trwają 8 lat, spadkobiercy czekają na orzeczenie sądu I ciągnie sad , po co , kłótnie, przeciąganie i stek nerwów przez sad!
    0
  • Emerytka
    2023-11-01 09:36:39
    Sad Rejonowy w Koszalinie, a konkretnie zca Prezesa nie wydaje orzeczenia, przeciąga, , akta po całym Koszalinie krążą, brak empatii dla starych ludziw postępowaniu spadkowym
    0
  • Emerytka
    2023-11-01 10:11:09
    Tym powinien zajac się minister sprawiedliwości, wszędzie robi sad co chce , prywatny folwark, tak dłużej nie może już trwac, czekanie w nieskonczonosc
    0
  • Nie ma sprawiedliwości .
    2023-11-01 09:54:42
    Sądy, Sądy, Sądy jena wielka porażka tak jak Kościoły Kościoły Kościoły . Po co to wszystko najlepiej niech zrobią ustawę , że po zmarłym państwo dziedziczy poza długami zmarłego oczywiście to już rodzina .
    1
  • Iga
    2023-11-30 13:09:57
    Moje postępowanie spadkowe poprowadziła notariusz Cejrowska z tczewskiej kancelarii.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2024 r. renta wdowia do 10 000 zł? Taki limit dla łączenia emerytur i rent w Sejmie [druk sejmowy nr 82]

Wdowa otrzyma w 2024 r. prawo do połowy świadczeń "ZUSowskich" zmarłego męża. Projekt ustawy przewiduje limit około 10 000 zł wypłaty dla połączonych świadczeń. To dużo, czy mało?

Kontrola na granicy polsko-słowackiej przedłożona do 2 stycznia 2024 r.

Szef MSWiA Paweł Szefernaker przedłużył kontrole na granicy ze Słowacją, tym razem do 2 stycznia, czyli o kolejne 30 dni - wynika z opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia MSWiA.

Dzień wolny za 6 stycznia 2024 r. Co trzeba wiedzieć?

Święto Trzech Króli, które obchodzimy 6 stycznia jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Warto pamiętać, iż w 2024 r. wypada ono w sobotę.

Kiedy wolne dla uczniów w 2024 r.? Kiedy egzaminy? Kalendarz

Do końca roku kalendarzowego został jeszcze niecały miesiąc. Dla uczniów oznacza to, że za chwilę koniec I semestru. Kiedy wypadają ferie dla poszczególnych województw? Kiedy jeszcze można liczyć na wolne? W które dni odbędą się egzaminy ósmoklasisty, a w które maturalne? 

REKLAMA

Anulowany lot? Linia lotnicza płaci za podróż prywatnym odrzutowcem. 805 tys. koron szwedzkich dla polskiej grupy turystów

Od kilku dni szwedzkie portale internetowe opisują sytuację, w której polska rodzina wraz ze znajomymi utknęła na Svalbardzie (Koło Podbiegunowe) po odwołaniu lotu ze względu na strajk Skandynawskich Linii Lotniczych (SAS). Jak nietrudno się domyślić, na Kole Podbiegunowym trudno o alternatywne połączenie. Przez brak innych innych możliwości, polska rodzina wraz ze znajomymi zdecydowała się wynająć prywatny samolot i tym sposobem wrócić do kraju. Następnie wszczęła standardowe postępowanie reklamacyjne… w wyniku którego otrzymała odszkodowanie w zawrotnej kwocie 1 mln koron!
Szybko okazało się, że wypłata miała być wynikiem “niedopatrzenia” linii lotniczych SAS. Przewoźnik pozwał rodzinę i jej znajomych pozwem wzajemnym, żądając zwrotu pieniędzy. Po zaangażowaniu w sprawę kancelarii RPMS, strony doszły do ugody. W rezultacie polska rodzina może zachować ponad 800 tysięcy koron, czyli równowartość ponad 300 tysięcy złotych. 

Raport: programiści z najwyższymi zarobkami wśród freelancerów

Jednocześnie programiści należą do najbardziej zapracowanych freelancerów, Tak wynika z raportu Useme na temat branż freelancingu w Polsce. Jak przedstawiają się dane dotyczące pozostałych profesji?

Seniorka straciła 50 tys. zł, oszukana metodą na "prokuratora". Wcześniej słyszała o podobnych zdarzeniach, ale sama dała się nabrać

Wszystkie oszczędności i pieniądze pożyczone od znajomych przekazała rzekomemu prokuratorowi 72-letnia mieszkanka woj. świętokrzyskiego. Chociaż słyszała wcześniej o podobnych przypadkach, nie domyśliła się, że to może być oszustwo. 

Kryptowaluty 2024. Przez chęć szybkiego zysku inwestorzy stają się mniej ostrożni i łatwo stają się ofiarami oszustw

Cyberataki przeprowadzane na użytkowników portali społecznościowych takich jak YouTube czy X, a więc dawny Twitter, są wyjątkowo wyrafinowane – zwłaszcza gdy przestępcy koncentrują się na osobach zainteresowanych kryptowalutami. Tu nikt nie chce łowić płotek, a każdy haker liczy na duży łup.

REKLAMA

Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

Osoby niepełnosprawne na rynku pracy. Jak wspierać różnorodność?

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Model pracy zdalnej oraz jego powszechne wykorzystanie pozwoliło na zniesienie wielu barier i ograniczeń, co miało niebagatelny wpływ na aktywizację różnych grup zawodowych. Choć pracodawcy w coraz większym stopniu stawiają na różnorodność, wpisując ją nawet w swoje strategie, to jest to nadal obszar z ogromnym potencjałem talentów. Niestety, wiele osób z niepełnosprawnościami wciąż napotyka przeszkody na drodze do rozpoczęcia nowej przygody zawodowej. 

REKLAMA