Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?

Sebastian Wybranowski
Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

REKLAMA

REKLAMA

Do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia praw do spadku można występować bez ograniczeń czasowych. U notariusza można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, o ile otwarcie spadku (czyli śmierć spadkodawcy) nastąpiło po 30 czerwca 1984 r.

Stwierdzenie nabycia spadku w sądzie

W przypadku Sądu, właściwym jest Sąd Rejonowy, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwał spadkodawca.

REKLAMA

Wniosek o stwierdzenie praw do spadku może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny, a więc nie tylko spadkobierca. Może to być również zapisobiorca, wykonawca testamentu, uprawniony do zachowku lub wierzyciel zarówno spadkodawcy, jak i spadkobiercy. Do wniosku należy dołączyć dowód śmierci spadkodawcy (akt zgonu) oraz wskazać krąg spadkobierców i dowody na to, że faktycznie te osoby są spadkobiercami (odpisy skrócone aktów urodzenia i aktów małżeństwa w przypadku córek, które wyszły za mąż).

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia praw do spadku sąd ma za zadanie jedynie określić kto i w jakiej części dziedziczy. Opłata sądowa od wniosku to 50,- zł.

Osobiście jako praktyk polecam ten sposób ustalenia kto dziedziczy po spadkodawcy z uwagi na fakt, iż w trakcie toczącego się postępowania mogą powstać spory nawet co do wielkości dziedziczonego przez każdego ze spadkobierców udziału, a Sąd to rozstrzygnie. Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, ale tylko w sytuacji kiedy nie ma sporu co do spadkobierców i wysokości przypadających im udziałów w masie spadkowej. 

Zobacz również: Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

REKLAMA

Oczywiście czas oczekiwania w Sądzie na wyznaczenie posiedzenia może być kłopotliwy, w sytuacji kiedy spadkobiercy śpieszą się z przeprowadzeniem postępowania stwierdzającego nabycie praw do spadku i w takiej sytuacji niewątpliwie lepszym wyjściem z sytuacji jest sporządzenie przed notariuszem aktu poświadczającego dziedziczenie. Należy pamiętać, iż u notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy.

W postępowaniu sądowym jest to wymagane jedynie w sytuacji kiedy od daty śmierci spadkodawcy nie upłynęło 6 miesięcy. W takiej sytuacji Sąd musi odebrać zapewnienie od wszystkich spadkobierców, że nie ma nikogo innego, kto powinien przystąpić do postępowania w charakterze uczestnika.

Obwarowania w przypadku sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia są nadto związane z faktem, iż w chwili śmierci spadkodawca nie był cudzoziemcem, a w skład spadku nie wchodzą prawa rzeczowe lub posiadane nieruchomości położone poza granicami kraju. Oczywiście nie zostanie sporządzony akt poświadczający dziedziczenie jeżeli zostało wcześniej wydane postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia praw do spadku lub inny akt dziedziczenia po tym samym spadkodawcy. Krajowa Rada Notarialna prowadzi rejestr aktów poświadczenia dziedziczenia na stronie: https://www.rejestry.net.pl, gdzie możliwe jest dokonanie sprawdzenia czy sporządzono po danym spadkodawcy akt poświadczenia dziedziczenia. Do tego rejestru, co oczywiste trafiają wszystkie sporządzone akty dotyczące dziedziczenia.

Opłata notarialna w tym wypadku nie odbiega znacznie od opłaty sądowej i maksymalnie powinna wynosić za sporządzenie aktu 100 zł.

Jak już wcześniej wspomniałem ograniczenia związane ze sporządzeniem aktu u notariusza nie są problemem w przypadku przeprowadzenia postępowania przed sądem, stąd zdecydowana większość zainteresowanych decyduje się na złożenie wniosku właśnie w sądzie.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  REKLAMA

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  REKLAMA

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  REKLAMA