| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadek u notariusza > Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?

Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?

Do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia praw do spadku można występować bez ograniczeń czasowych. U notariusza można sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, o ile otwarcie spadku (czyli śmierć spadkodawcy) nastąpiło po 30 czerwca 1984 r.

Stwierdzenie nabycia spadku w sądzie

W przypadku Sądu, właściwym jest Sąd Rejonowy, w którego okręgu ostatnio zamieszkiwał spadkodawca.

Wniosek o stwierdzenie praw do spadku może złożyć każdy, kto ma w tym interes prawny, a więc nie tylko spadkobierca. Może to być również zapisobiorca, wykonawca testamentu, uprawniony do zachowku lub wierzyciel zarówno spadkodawcy, jak i spadkobiercy. Do wniosku należy dołączyć dowód śmierci spadkodawcy (akt zgonu) oraz wskazać krąg spadkobierców i dowody na to, że faktycznie te osoby są spadkobiercami (odpisy skrócone aktów urodzenia i aktów małżeństwa w przypadku córek, które wyszły za mąż).

W postępowaniu o stwierdzenie nabycia praw do spadku sąd ma za zadanie jedynie określić kto i w jakiej części dziedziczy. Opłata sądowa od wniosku to 50,- zł.

Osobiście jako praktyk polecam ten sposób ustalenia kto dziedziczy po spadkodawcy z uwagi na fakt, iż w trakcie toczącego się postępowania mogą powstać spory nawet co do wielkości dziedziczonego przez każdego ze spadkobierców udziału, a Sąd to rozstrzygnie. Notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia, ale tylko w sytuacji kiedy nie ma sporu co do spadkobierców i wysokości przypadających im udziałów w masie spadkowej. 

Zobacz również: Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Oczywiście czas oczekiwania w Sądzie na wyznaczenie posiedzenia może być kłopotliwy, w sytuacji kiedy spadkobiercy śpieszą się z przeprowadzeniem postępowania stwierdzającego nabycie praw do spadku i w takiej sytuacji niewątpliwie lepszym wyjściem z sytuacji jest sporządzenie przed notariuszem aktu poświadczającego dziedziczenie. Należy pamiętać, iż u notariusza muszą się stawić wszyscy spadkobiercy.

W postępowaniu sądowym jest to wymagane jedynie w sytuacji kiedy od daty śmierci spadkodawcy nie upłynęło 6 miesięcy. W takiej sytuacji Sąd musi odebrać zapewnienie od wszystkich spadkobierców, że nie ma nikogo innego, kto powinien przystąpić do postępowania w charakterze uczestnika.

Obwarowania w przypadku sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia są nadto związane z faktem, iż w chwili śmierci spadkodawca nie był cudzoziemcem, a w skład spadku nie wchodzą prawa rzeczowe lub posiadane nieruchomości położone poza granicami kraju. Oczywiście nie zostanie sporządzony akt poświadczający dziedziczenie jeżeli zostało wcześniej wydane postanowienie sądowe o stwierdzeniu nabycia praw do spadku lub inny akt dziedziczenia po tym samym spadkodawcy. Krajowa Rada Notarialna prowadzi rejestr aktów poświadczenia dziedziczenia na stronie: https://www.rejestry.net.pl, gdzie możliwe jest dokonanie sprawdzenia czy sporządzono po danym spadkodawcy akt poświadczenia dziedziczenia. Do tego rejestru, co oczywiste trafiają wszystkie sporządzone akty dotyczące dziedziczenia.

Opłata notarialna w tym wypadku nie odbiega znacznie od opłaty sądowej i maksymalnie powinna wynosić za sporządzenie aktu 100 zł.

Jak już wcześniej wspomniałem ograniczenia związane ze sporządzeniem aktu u notariusza nie są problemem w przypadku przeprowadzenia postępowania przed sądem, stąd zdecydowana większość zainteresowanych decyduje się na złożenie wniosku właśnie w sądzie.

Zobacz również serwis: Spadki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »