reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadki zagraniczne > Zmiany w prawie międzynarodowym prywatnym

Zmiany w prawie międzynarodowym prywatnym

Rozwód, kwestie związane z dziedziczeniem, czy sprawy związane z arbitrażem-to niektóre ze spraw doprecyzowanych w nowelizacji prawa prywatnego międzynarodowego, które weszła w życie w dniu 16 maja 2011 roku.

W przypadku sporów transgranicznych normy prawa prywatnego międzynarodowego wskazują prawo właściwe w konkretnej sytuacji. Tak się może zdarzyć, w przypadku rozwodu osób o różnych narodowościach, sytuacji gdy strony stosunku sprzedaży pochodzą z różnych krajów, czy przeprowadzania arbitrażu pomiędzy osobami mieszkającymi w różnych państwach.

Małżeńskie stosunki majątkowe

Zgodnie ze nowelizacją p.p.m. małżonkowie mogą poddać swoje stosunki majątkowe prawu ojczystemu jednego z nich albo prawu państwa, w którym jedno z nich ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu. Wyboru prawa można dokonać także przed zawarciem małżeństwa.

Zobacz: Rozwód krok po kroku

Rozwiązanie małżeństwa podlega wspólnemu prawu ojczystemu małżonków z chwili żądania rozwiązania małżeństwa.

W sytuacji gdy brak jest wspólnego prawa ojczystego małżonków właściwe jest prawo państwa, w którym oboje w chwili żądania rozwiązania małżeństwa mieszkają.

Jeśli małżonkowie nie mają w chwili żądania rozwiązania małżeństwa wspólnego miejsca zamieszkania właściwe będzie prawo państwa, w którym oboje małżonkowie mieli ostatnio miejsce wspólnego zwykłego pobytu, jeżeli jedno z nich ma w nim nadal miejsce zwykłego pobytu.

Kwestia dziedziczenia

Zgodnie z prawem spadkodawca w może poddać sprawę spadkową swojemu prawu ojczystemu, prawu miejsca swojego zamieszkania albo prawu miejsca swojego zwykłego pobytu z chwili dokonania tej czynności lub z chwili swojej śmierci.

Gdyby zdarzyła się sytuacja, że prawo nie zostało wybrane, właściwe będzie prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci.

W kwestii właściwej formy dla dokonania czynności prawnej Art. 25. 1. ustawy wskazuje, że wystarczy zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana.

Formalności spadkowe – stwierdzenie nabycia spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia

Ubezpieczenie

Odnośnie ubezpieczenia jeśli prawo polskie przewiduje obowiązek ubezpieczenia, umowa takiego ubezpieczenia podlega prawu polskiemu. Jeśli prawo państwa członkowskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które przewiduje obowiązek ubezpieczenia, każe dla umowy takiego ubezpieczenia stosować jako właściwe własne prawo, stosuje się to prawo. 

Arbitraż

Po nowelizacji zawierając umowę o arbitraż to same strony sporu wybierają prawa właściwe. W razie braku wyboru prawa, umowa o arbitraż podlega prawu państwa, w którym znajduje się uzgodnione przez strony miejsce arbitrażu. Jeżeli nie dokonano takiego uzgodnienia umowa o arbitraż podlega prawu właściwemu dla stosunku prawnego, którego spór dotyczy; wystarczy jednak, że umowa jest skuteczna według prawa państwa, w którym postępowanie się toczy lub sąd arbitrażowy wydał orzeczenie –wskazuje art.39.
Zmiany te mają na celu ułatwienie wyboru prawa właściwego w sytuacjach

Zobacz: Polubowne metody rozstrzygania konfliktu

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe: Dz. U. z 2011 r. Nr. 80, poz. 432.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

prawo, Fot. Fotolia
prawo, Fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama