REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić ważny testament?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aneta Trzeciak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Majątkiem na wypadek śmierci można rozporządzić jedynie przez testament. Dokument ten może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy, czyli testatora.


Powołaną do dziedziczenia spadku w całości lub w części może być jedna bądź kilka osób. Warto wiedzieć, że testament można sporządzić bez pomocy prawnika jednakże dla jego ważności muszą być spełnione pewne wymogi ustawowe. 

REKLAMA

Przesłanki ważności testamentu

Podstawową przesłanką ważności testamentu jest to, aby sporządzająca go osoba miała pełną zdolność do czynności prawnych, a więc powinna być pełnoletnia oraz nie może być ubezwłasnowolniona. Nieważny jest testament sporządzony przez przedstawiciela, chociażby był on rodzicem niepełnoletniego dziecka, za które odpowiada. Nie wywołuje również skutków prawnych dokument powstały w stanie, który wyłącza świadome bądź swobodne podjęcie decyzji oraz wyrażenie woli. Podobnie, jeżeli testator podjął decyzję pod wpływem błędu, który zaważył za konkretnym podjęciu decyzji, zaś gdyby nie on, treść dokumentu byłaby inna oraz jeżeli działał pod wpływem groźby. Jeżeli zachodzi któraś z powyższych przyczyn, dla której testament powinien zostać unieważniony, należy powołać się na nią w ciągu trzech lat od dnia, w którym osoba która mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, najpóźniej jednak w ciągu dziesięciu lat od chwili śmierci spadkodawcy.

Zobacz: Księga czwarta – Spadki (art. 922-1088)

Rodzaje testamentów

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Istnieją trzy formy, w których możliwe jest sporządzenie ważnego testamentu zwykłego:

1. Własnoręczny, zwany również holograficznym

2. Notarialny

3. Alograficzny.

Zobacz: Zapis- instytucja prawa spadkowego

Testament własnoręczny

Testament własnoręczny powinien zostać w całości spisany pismem ręcznym. Wymóg ten zapewnia testatorowi możliwość swobodnego rozporządzenia swoim mieniem oraz zapewnia autentyczność dokumentu. Testament sporządzony przy pomocy komputera czy też maszyny do pisania nie wywoła zatem skutków prawnych. Nie będzie miał mocy wiążącej również dokument, w którym część tekstu, bądź nawet pojedyncze słowa, zostaną napisane przez inną osobę. Warto zatytułować dokument, ponieważ czasem pozwala to na uniknięcie wątpliwości co do intencji rozporządzającego.

Testator powinien czytelnie podpisać się nazwiskiem (aby uniknąć nieporozumień najlepiej również imieniem). Nie jest dopuszczalne podanie inicjałów czy też umieszczenie parafy.

REKLAMA

Ustawodawca nie określa miejsca, w którym należy złożyć podpis, jednakże zwyczajowo przyjmuje się, że podpis składa się pod tekstem dokumentu. Sporządzający testament powinien również podać datę. Pominięcie daty nie spowoduje nieważności testamentu, o ile nie powstaną wątpliwości co do zdolności spadkodawcy w chwili jego sporządzania, co do treści dokumentu oraz co do wzajemnego stosunku kilku testamentów. W trakcie sporządzania testamentu, spadkodawca może przekreślać wyrazy, zdania czy też fragmenty tekstu. Po podpisaniu dokumentu, zmiany tego rodzaju powinny zostać opatrzone przynajmniej datą. Dodatkowe postanowienia powstałe już po podpisaniu testamentu, powinny również zostać podpisane, gdyż stanowić one będą nowy dokument.

Ustawa nie określa materiału na jakim testament powinien zostać sporządzony. Ważny zatem będzie dokument sporządzony ołówkiem na kartce papieru, piórem na pergaminie czy nawet kredą na murze. Może być on napisany na jednej bądź kilku kartkach papieru, o ile zachowują one między sobą jakąś więź (najlepiej jeśli strony zostaną ponumerowane). Dla ważności testamentu holograficznego nie jest wymagana obecność świadków.

Zobacz: Dziedziczenie długów

Testament notarialny

Testament notarialny sporządzany jest przed notariuszem, w formie aktu notarialnego, zaś jego oryginał przechowywany jest w kancelarii notarialnej. Tego rodzaju testament jest o tyle bezpieczny, że notariusz zaświadcza o braku przesłanek jego nieważności oraz gwarantuje, że nie zostanie zniszczony bądź zmieniony przez osobę mającą w tym interes.

Testament alograficzny

Testament alograficzny to ustne wyrażenie swojej woli wobec wójta (burmistrza czy prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego w obecności dwóch świadków. Testamentu w tej formie nie mogą jednak sporządzić osoby głuche lub nieme.

Testamenty szczególne

Ustawa przewiduje kilka przypadków, kiedy spadkodawca może wyrazić swą ostatnią wolę również w innych formach, zwanych szczególnymi.

REKLAMA

Przede wszystkim ważny jest testament sporządzony w formie ustnej w jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków, jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy (w szczególności uzasadniona jego stanem zdrowia bądź wskutek nagłych wypadków) albo jeśli zachodzi utrudnienie tego rodzaju, że sporządzenie testamentu w formie zwykłej jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.

W takiej sytuacji jeden ze świadków, bądź osoba trzecia, może spisać oświadczenie testatora, jednak nie później niż przed upływem roku od jego złożenia. Pismo to powinno zostać podpisane przez testatora oraz co najmniej dwóch świadków. W razie gdyby oświadczenie to nie zostało spisane w powyższy sposób, możliwe jest aby ustalić treść oświadczenia woli testatora w ciągu 6 miesięcy od jego śmierci poprzez złożenie zgodnych ze sobą zeznań świadków przed sądem.

Zobacz: Formalności spadkowe – stwierdzenie nabycia spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia

Inną szczególną formą jest możliwość sporządzenia testamentu podczas podróży statkiem lub samolotem. Wtedy testator może oświadczyć swą wolę w obecności dwóch świadków przed dowódcą statku lub jego zastępcą. Ci zobowiązani są do spisania woli spadkodawcy podając datę. Następnie należy odczytać dokument, zaś testator powinien go podpisać.
Ustawa przewiduje również testament wojskowy, który można sporządzić w czasie mobilizacji bądź wojny. 

Zdaniem Sądu Najwyższego, testament ustny może sporządzić również osoba nieumiejąca mówić, bowiem ustnym oświadczeniem woli jest nie tylko oświadczenie wyrażone słowami ale również oświadczenie wyrażone powszechnie używanymi znakami czy też gestykulacją. Warunkiem ważności oświadczenia woli złożonego w ten sposób jest to, aby świadkowie przy tym obecni zrozumieli je w sposób niebudzący wątpliwości.

Świadkowie obecni przy sporządzaniu testamentu

Świadek obecny przy sporządzaniu testamentu nie może być ubezwłasnowolniony. Nie może być też niewidomy, głuchy bądź niemy, musi umieć czytać i pisać, znać język w którym sporządzany jest testament oraz nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za składanie fałszywych zeznań. Ustawa stanowi, że nie może być świadkiem osoba, dla której w testamencie została zapisana jakakolwiek korzyść oraz małżonek testatora, krewni bądź powinowaci pierwszego i drugiego stopnia oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia. Jeżeli jednak któraś z powyższych osób była świadkiem, nieważności nie ulega całość testamentu lecz tylko postanowienie które przysparza jej korzyści bądź którejś z jej najbliższych wymienionych w ustawie.

Spadkobierca

Spadkobiercą może być osoba fizyczna lub prawna o ile posiada zdolność dziedziczenia oraz jednostka organizacyjna posiadająca zdolność prawną. Testator powinien pamiętać aby podać w jakiej części dziedziczą poszczególni spadkobiercy bowiem w razie braku zapisu w tej kwestii, dziedziczą oni w częściach równych.

Ważne jest aby spadkobierca został określony w sposób umożliwiający dostateczną indywidualizację podmiotu np. moja starsza siostra, czy też mój jedyny syn. Niedokładne określenie podmiotu spowoduje nieważność testamentu.

Przy sporządzaniu testamentu nie można zastrzec terminu ani warunku. Zapis taki jest nieważny . Należy pamiętać, że decydujące znaczenie dla ważności testamentu ma stan prawny istniejący w chwili sporządzania dokumenty. Późniejsze zmiany prawne nie wywołują w tej kwestii zmian. Spadkodawca może odwołać testament poprzez sporządzenie nowego dokumentu bądź poprzez jego zniszczenie. Możliwe jest także dokonanie w testamencie zmian, z których będzie wynikała wola odwołania danych postanowień.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Co każdy wyborca wiedzieć powinien? Jak i gdzie oddać ważny głos?

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy na polskie? Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła to intensywnie sprawdzać

Inspekcja Transportu Drogowego od końca 2024 roku coraz częściej sprawdza kierowców z państw trzecich, czyli nienależących do UE w zakresie ich prawa jazdy. Co istotne, nie doszło do zmian przepisów w tej kwestii, ale zmieniła się ich dotychczasowa praktyka kontrolna. W czasie kontroli drogowej pokazanie prawa jazdy wydanego poza UE po 185 dniach pobytu w Polsce wiąże się naruszeniem przepisów. Dlaczego? Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie polskich firm transportowych, które często zatrudniają truckerów z zagranicy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wskazuje (źródło: Dane statystyczne dotyczące transportu międzynarodowego w 2024), że na koniec ubiegłego roku wydano blisko 116 000 świadectw kierowcom, pochodzącym z krajów spoza UE. Jakie są konsekwencje działań ITD dla przewoźników i kierowców?

Polska bez pracowników? Kryzys kadrowy pogłębia się – migranci mogą być ratunkiem, ale biurokracja blokuje zatrudnianie

Do 2035 roku Polska straci ponad 2 miliony pracowników. Czy cudzoziemcy uratują nasz rynek pracy? Eksperci alarmują: potrzeba prostszych i szybszych procedur migracyjnych, bo bez nich polska gospodarka nie poradzi sobie z demograficznym kryzysem.

REKLAMA