REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sposoby dokonania podziału spadku

Ewelina Koryńska

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom to między tymi spadkobiercami istnieje wspólność majątku spadkowego. Do takiej wspólności stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Zniesienie wspólności nie jest konieczne, jeżeli jednak spadkobiercy chcą znieść wspólność konieczne jest przeprowadzenie postępowania działowego.

Zgodnie z art. 1037 k.c. dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Dla swej ważności umowa ta nie wymaga żadnej szczególnej formy, chyba że do spadku należy nieruchomość – w takim wypadku umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

REKLAMA

Sądowy dział spadku

Przepisy prawa nie wprowadzają żadnych ograniczeń czasowych, co do wystąpienia z wnioskiem o dział spadku. Z wnioskiem takim może wystąpić każdy ze spadkobierców, osoba, która nabyła udział w spadku oraz spadkobiercy tych osób.

Zobacz: Spadki-serwis

REKLAMA

Wniosek powinien zostać złożony w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli tego nie da się ustalić to właściwym jest sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). Jeżeli na tej podstawie także nie da się ustalić właściwości sądu to właściwym jest Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek powinien zawierać:
• Spis inwentarza, a jeżeli nie został sporządzony należy umieścić wykaz majątku, który ma ulec podziałowi
• Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia
• Dokumenty dotyczące poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład spadku, np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości

Zobacz: Spadek po wnuku również dla dziadka

W trakcie postępowania działowego sąd przede wszystkim ustala, co wchodzi w skład spadku oraz jaka jest jego wartość na podstawie spisu inwentarza bądź wykazu majątku. Własność nieruchomości, która wchodzi w skład spadku wymaga udowodnienia (odpisy z ksiąg wieczystych). W przypadku sporu w kwestii wartości poszczególnych przedmiotów spadkowych sąd powołuje biegłego.

W przypadku działu między zstępnymi i małżonkiem sąd zalicza na schedę spadkową otrzymane od spadkodawcy darowizny, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika co innego.

Sąd może dokonać działu spadku na trzy sposoby:


• Podział i przyznanie spadkobiercom według wielkości ich udziałów poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład spadku, (jeżeli nie da się podzielić spadku tak, aby wartość poszczególnych przedmiotów była równa udziałowi spadkowemu możliwe jest ustalenie dopłat)
• Przyznanie przedmiotów wchodzących w skład spadku niektórym tylko spadkobiercom z jednoczesnym obowiązkiem spłaty pozostałych
• Sprzedaż majątku spadkowego i podział środków uzyskanych ze sprzedaży między spadkobierców według wielkości ich udziałów

Zobacz: Kodeks cywilny-Spadki

Umowny dział spadku

REKLAMA

Dokonanie podziału spadku w drodze umowy możliwe jest tylko wtedy, gdy istnieje zgoda wszystkich spadkobierców na podział masy spadkowej w określony sposób. W razie sprzeciwu jednego ze spadkobierców możliwe jest tylko sądowe przeprowadzenie działu spadku.

Sposób i warunki podziału określają same strony w umowie. Postanowienia umowy nie mogą być jednak sprzeczne z treścią ustawy lub testamentu. Umowa powinna zwierać regulacje dotyczące wzajemnych rozliczeń między spadkobiercami (spadkobiercami tytułu pobranych pożytków czy poczynionych nakładów).

Jeżeli umowa o dział dotyczy nieruchomości powinna być (pod rygorem nieważności) zawarta na piśmie.

Podział spadku w tym przypadku może nastąpić według jednego ze sposobów właściwych dla podziału sądowego. W przypadku działu umownego darowizny otrzymane od spadkodawcy również zalicza się na schedę spadkową.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Danka
    2024-01-14 13:19:49
    Mi pomogli w podziale spadku w kancelarii Cejrowski w Gdańsku. Byłam przerażona, ile z tym wszystkim zachodu i problemów. Na szczęście trafiłam na odpowiednią osobę - pana Cejrowskiego.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

REKLAMA

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

Zmiana definicji gwałtu. Prof. Płatek: zgoda na seks powinna być entuzjastyczna [Wywiad]

W Sejmie RP trwają obecnie prace nad poselskim projektem zakładającym zmiany w Kodeksie karnym. Zmianie ma ulec m.in. definicja zgwałcenia. Nowa definicja tego czynu zabronionego zakłada, że do zgwałcenia dochodzi, jeśli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody ofiary na współżycie seksualne. Zdaniem prof. Monika Płatek zgoda na seks powinna być wręcz entuzjastyczna. W wywiadzie dla PAP wyjaśnia dlaczego tak być powinno.

REKLAMA

Opieka senioralna w Polsce: „Centrum Zdrowia 75+” - hucpa wyborcza czy próba rzetelnego wyjścia problemowi naprzeciw?...

Szacuje się, że dzisiaj w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 mln, to około 7 proc. obywateli. Seniorów będzie przybywało. Eksperci szacują, że w 2030 w tej grupie wiekowej będzie 11,3% społeczeństwa, w 2040 r. będzie to około 14,4 proc., a w 2050 r. – 16,5 proc. wszystkich obywateli. Już dzisiaj stanowią oni ważny liczebnie elektorat, nad którego potrzebami żadna licząca się siła polityczna w Polsce nie może przejść obojętnie.

261,74 zł zamiast 240,52 zł. Tak przeciętnie wzrosła od 1 kwietnia 2024 r. składka wypadkowego. Sprawdź, czy dla twojej grupy działalności też.

Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

REKLAMA