reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Spadek czy darowizna – co jest korzystniejsze dla najbliższych

Spadek czy darowizna – co jest korzystniejsze dla najbliższych

Co wybrać: spadek czy darowiznę? Osiągając określony wiek coraz częściej zastanawiamy się, jak rozporządzić zgromadzonym w ciągu całego życia majątkiem w taki sposób, aby wszyscy najbliżsi byli zadowoleni.

Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Sprawy spadkowe są jedną z najczęstszych przyczyn konfliktów rodzinnych. I chociaż pewnie nigdy nie uda nam się zrobić tak, aby wszyscy byli zadowoleni, to jednak warto rozważyć wszystkie możliwości, aby rozdzielenie majątku było jak najbardziej sprawiedliwe.

Ogólnie rzecz biorąc zawsze będziemy mieć do wyboru dwa rozwiązania: albo przepisać majątek w formie darowizny już za życia, albo rozporządzić nim na wypadek śmierci w testamencie. Można oczywiście pozostawić rzeczy własnemu biegowi i zdać się na dziedziczenie ustawowe, ale jeżeli podchodzimy do sprawy świadomie to jednak warto skorzystać z któregoś z dwóch możliwych rozwiązań.

To, czy zdecydujemy się na darowiznę czy testament każdorazowo będzie zależało od tego, jaki chcemy osiągnąć cel i jak wyglądają nasze stosunki rodzinne. Jeżeli jesteśmy pewni swoich najbliższych, to nie musimy obawiać się darowizny. Jak wiadomo, przepisanie np. mieszkania na dzieci może skutkować tym, że będziemy musieli się z tego domu wyprowadzić. Ale jeżeli nie mamy takich obaw, to warto załatwić tą sprawę jeszcze przed śmiercią. Innym rozwiązaniem może być ustanowienie darowizny wraz z dożywociem, czyli dożywotnim prawem korzystania z rzeczy objętej darowizną.

Zobacz również: Darowizny a spadek

Oczywiście można wszystkie kwestie związane z majątkiem zostawić do czasu śmierci. W zależności od stosunków rodzinnych, może wtedy dojść do kłótni o spadek między rodziną. Prawdopodobnie w przypadku darowizny, a zatem rozporządzania majątkiem jeszcze za życia istnieje większe prawdopodobieństwo, że przyszli spadkobiercy uszanują wolę przyszłych spadkodawców.

Bez względu na to, czy wybierzemy spadek czy darowiznę, kwestia podatku będzie wyglądać tak samo. W takim przypadku oba rozwiązania będą korzystne dla osób bliskich, zwolnionych z podatku. Osoby niespokrewnione będą musiały zapłacić podatek w obu przypadkach.

Zobacz również nasze serwisy: Spadki oraz Darowizny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama