| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Okoliczności mające wpływ na ustalenie sched spadkowych

Okoliczności mające wpływ na ustalenie sched spadkowych

Ustalania sched spadkowych dokonuje sąd w przypadku działu spadku, gdy nie ma zgodnego wniosku uczestników co do sposobu podziału majątku spadkowego.

Sam ustawodawca w art. 682 i następnych kodeksu postępowania cywilnego wskazał, jakie okoliczności winien sąd wziąć pod uwagę, gdy dokonuje działu spadku, a mianowicie uczestnicy postępowania działowego powinni już na wstępie podać sądowi swój wiek, zawód, stan rodzinny oraz dane co do swych zarobków i majątku, jak tez zarobków i majątku małżonka.

Zobacz też: Podatek spadku

Powinni też wyjaśnić, w jaki sposób dotychczas korzystali ze spadku, jak też podać inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie, co każdy ze współspadkobierców ma otrzymać ze spadku. Istotne to jest zwłaszcza przy nieruchomościach.

I tak, gdy chodzi o gospodarstwo rolne, to sąd musi uwzględnić przepis art. 214 kodeksu cywilnego. Cały czas mówimy o sytuacji, gdy brak jest zgody wszystkich współwłaścicieli gospodarstwa rolnego. Przede wszystkim sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba, ze interes społeczno – gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela.

Przykładem na to, gdy sąd wybierze innego współwłaściciela jest np. taka sytuacja, że w gospodarstwie pracuje rolnik z żoną, będący w wieku emerytalnym, pobierający świadczenie emerytalne, natomiast wśród współwłaścicieli jest młody rolnik, również z żoną, który ma własne gospodarstwo rolne, w którym pracuje i jest ono położone niezbyt daleko od spadkowego gospodarstwa. Interes społeczno – gospodarczy przemawia za tym, by przyznać gospodarstwo młodemu rolnikowi, ponieważ on gwarantuje jego wieloletnie prowadzenie.

Jeśli jest kilku współwłaścicieli, którzy gospodarstwo prowadzą lub stale w nim pracują, albo żaden ze współwłaścicieli nie spełnia tych warunków, to sąd przyzna je temu z nich, który daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia. Oczywiście, osoba ta musi wyrazić zgodę na przyznanie jej gospodarstwa.

Zobacz również: Postępowanie spadkowe

Jeśli chodzi o mieszkanie, to ważne jest, kto aktualnie w nim mieszka, czy ma zaspokojone potrzeby mieszkaniowe poprzez inne lokum, czy też jest to jego jedyne mieszkanie.

Podobnie jest, gdy chodzi o dom z działką. Jeśli zajmuje je osoba, która nie ma innego lokum, jest wysoce prawdopodobne, że otrzyma je w wyniku działu spadku. Jeśli na tej nieruchomości zamieszkuje więcej niż jeden współwłaściciel, i on również nie ma innego lokum, to należałoby rozważyć podział nieruchomości lub ustanowienie odrębnych własności lokalu, jeśli istnieją ku temu możliwości techniczne.

Czytaj także

Ekspert:

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy istnieje spór między spadkobcami rzeczy ruchome otrzymuje zwykle ich aktualny użytkownik, a w przypadku nieruchomości możliwy jest podział bądź przekazanie jednej osobie ze spłatą pozostałych.
Gdy istnieje spór między spadkobcami rzeczy ruchome otrzymuje zwykle ich aktualny użytkownik, a w przypadku nieruchomości możliwy jest podział bądź przekazanie jednej osobie ze spłatą pozostałych.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tamara Pokrzywka-Bensalem

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »