REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okoliczności mające wpływ na ustalenie sched spadkowych

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Gdy istnieje spór między spadkobcami rzeczy ruchome otrzymuje zwykle ich aktualny użytkownik, a w przypadku nieruchomości możliwy jest podział bądź przekazanie jednej osobie ze spłatą pozostałych.
Gdy istnieje spór między spadkobcami rzeczy ruchome otrzymuje zwykle ich aktualny użytkownik, a w przypadku nieruchomości możliwy jest podział bądź przekazanie jednej osobie ze spłatą pozostałych.

REKLAMA

REKLAMA

Ustalania sched spadkowych dokonuje sąd w przypadku działu spadku, gdy nie ma zgodnego wniosku uczestników co do sposobu podziału majątku spadkowego.

Sam ustawodawca w art. 682 i następnych kodeksu postępowania cywilnego wskazał, jakie okoliczności winien sąd wziąć pod uwagę, gdy dokonuje działu spadku, a mianowicie uczestnicy postępowania działowego powinni już na wstępie podać sądowi swój wiek, zawód, stan rodzinny oraz dane co do swych zarobków i majątku, jak tez zarobków i majątku małżonka.

REKLAMA

Zobacz też: Podatek spadku

REKLAMA

Powinni też wyjaśnić, w jaki sposób dotychczas korzystali ze spadku, jak też podać inne okoliczności, które mogą mieć wpływ na rozstrzygnięcie, co każdy ze współspadkobierców ma otrzymać ze spadku. Istotne to jest zwłaszcza przy nieruchomościach.

I tak, gdy chodzi o gospodarstwo rolne, to sąd musi uwzględnić przepis art. 214 kodeksu cywilnego. Cały czas mówimy o sytuacji, gdy brak jest zgody wszystkich współwłaścicieli gospodarstwa rolnego. Przede wszystkim sąd przyzna gospodarstwo rolne temu z nich, który je prowadzi lub stale w nim pracuje, chyba, ze interes społeczno – gospodarczy przemawia za wyborem innego współwłaściciela.

Przykładem na to, gdy sąd wybierze innego współwłaściciela jest np. taka sytuacja, że w gospodarstwie pracuje rolnik z żoną, będący w wieku emerytalnym, pobierający świadczenie emerytalne, natomiast wśród współwłaścicieli jest młody rolnik, również z żoną, który ma własne gospodarstwo rolne, w którym pracuje i jest ono położone niezbyt daleko od spadkowego gospodarstwa. Interes społeczno – gospodarczy przemawia za tym, by przyznać gospodarstwo młodemu rolnikowi, ponieważ on gwarantuje jego wieloletnie prowadzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jest kilku współwłaścicieli, którzy gospodarstwo prowadzą lub stale w nim pracują, albo żaden ze współwłaścicieli nie spełnia tych warunków, to sąd przyzna je temu z nich, który daje najlepszą gwarancję jego należytego prowadzenia. Oczywiście, osoba ta musi wyrazić zgodę na przyznanie jej gospodarstwa.

Zobacz również: Postępowanie spadkowe

Jeśli chodzi o mieszkanie, to ważne jest, kto aktualnie w nim mieszka, czy ma zaspokojone potrzeby mieszkaniowe poprzez inne lokum, czy też jest to jego jedyne mieszkanie.

REKLAMA

Podobnie jest, gdy chodzi o dom z działką. Jeśli zajmuje je osoba, która nie ma innego lokum, jest wysoce prawdopodobne, że otrzyma je w wyniku działu spadku. Jeśli na tej nieruchomości zamieszkuje więcej niż jeden współwłaściciel, i on również nie ma innego lokum, to należałoby rozważyć podział nieruchomości lub ustanowienie odrębnych własności lokalu, jeśli istnieją ku temu możliwości techniczne.

Istotne jest również czy współwłaściciel, który ma otrzymać nieruchomość w naturze, ma możliwości finansowe, by pozostałych spadkobierców spłacić. Naturalnie - w przypadku niespłacenia spadkobierców w terminie, mają oni możliwość zwrócenia się o egzekucję swoich wierzytelności za pośrednictwem komornika, kierując egzekucję także do przyznanej nieruchomości, ale jest to niezasadne.

Należy rozważyć, czy spłata jest możliwa, bo taka egzekucja komornicza pochłania olbrzymie koszty. Często w jej wyniku nieruchomość sprzedawana jest poniżej wartości i nikt nie zyskuje, a na pewno nie właściciel – dłużnik, który wskutek takiej sytuacji może znaleźć się na bruku. Może zasadnej jest przyznać nieruchomość innemu współwłaścicielowi, który jest w stanie bez trudu spłacić pozostałych.

W przypadku nieruchomości, szczególnie budynkowych, sąd bierze pod uwagę również nakłady współwłaścicieli na taką nieruchomość.

Są to sprawy bardzo trudne. Oczywiście sąd zawsze bierze pod uwagę sytuację rodzinną, życiową jak też finansową uczestników, ale również zdanie samego uczestnika, któremu miałaby być przyznana nieruchomość z obowiązkiem spłaty pozostałych współwłaścicieli.

Zasadniczym jednak kryterium decydującym o podziale składników majątku spadkowego jest wielkość udziałów poszczególnych spadkobierców w tym majątku. Jeśli jeden ze współspadkobierców ma przeważający udział w spadku, np. 75% to trudno sobie wyobrazić, by musiał opuścić zajmowaną nieruchomość czy gospodarstwo rolne, bo zostanie ona przyznana współspadkobiercy mającemu udział np. 15%. Byłoby to sprzeczne z konstytucyjna zasadą poszanowania własności.

Łatwiej jest z ruchomościami. W przypadku samochodu, zwykle otrzymuje go ten, który go użytkuje. Podobnie jest z innymi ruchomościami, chyba, ze chodzi o rzeczy cenne, zbytkowne np. obrazy, biżuterię.

Podzielone są poglądy co do uwzględniania w podziale spadku woli samego spadkodawcy, który chciałby, aby określone składniki spadku były przyznane wskazanym przez niego spadkobiercom. Jego wola może wynikać zarówno z testamentu, jak tez z zeznań współspadkobierców, świadków, którym swoja wolę przekazał za życia. Wg. restrykcyjnego zapatrywania doktryny, uwzględnianie woli spadkodawcy jest niedozwolone, ale pojawiają się tez głosy, by uwzględniać dyspozycje spadkodawcy, jeśli jest to możliwe.

Jak na razie, w testamencie testator nie może postanowić, że żonie to przyznaje nieruchomość, a dziecku samochód, bo może powołać ich do spadku tylko wg udziałów, ale planowana jest zmiana w przepisach w tym zakresie, zmierzająca do tego, by przyszły spadkodawca rozrządził wg własnego uznania przedmiotami spadkowymi na wypadek swojej śmierci.

Zobacz też: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA